Anasayfa / İş Rehberi / Giyim Tektsil Firma Rehberi / 1 milyon tekstil mühendisine ihtiyaç var

1 milyon tekstil mühendisine ihtiyaç var

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Şeref Fayat “2023 ihracat hedefine ulaşmak için sektörün 1 milyon tekstil mühendisine ihtiyacı var” dedi.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat, 60 milyar dolarlık ihracat hedefinin nitelikli iş gücü olmadan yakalanamayacağını ifade ederek “Hedeflere ulaşabilmek için eğitim standardı yüksek, yaratıcı mühendislere ihtiyacımız var. Alanında işsizlik sorunu olmadığı halde tekstil mühendisi yetiştirmekte ciddi sorun yaşıyoruz. Türk hazır giyim sektörü bu istihdama değer katacak çok daha fazla mühendise ihtiyacı var. İlave 1 milyon tekstil mühendisine ihtiyaç var” diye konuştu.

Sektörde işsiz kalmak gibi bir durum olmadığını ifade eden Fayat, “Hedeflerimize ulaşabilmek için öncelikle kurulu kapasitemizi genişletmek, uluslararası pazarlarda rekabet gücümüzü arttırmak zorundayız. Kendi özgün tasarımlarımızı ve markalarımızı yaratmamız, katma değeri yüksek ürünlere yönelmemiz gerekiyor. Küresel piyasalarda baş döndüren değişimin hızına ayak uydurabilmek için eğitim şart. İyi yetişmiş, gelişmeleri yakından takip eden, vizyon sahibi mühendisler olmazsa bu hedefleri gerçekleştiremeyiz” ifadesini kullandı.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*