Anasayfa / Genel / 2500 tarım danışmanı alımı 2012

2500 tarım danışmanı alımı 2012

2 bin 500 yeni tarım danışmanı alınacak . Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2 bin 500 yeni tarım danışmanı alınacağını açıkladı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda qıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bütçe qörüşmeleri başladı. Bakan Mehdi Eker, burada yaptığı konuşmada, 2 bin 500 yeni tarım danışmanı alınacağı müjdesini verdi. Daha önce 7 bin 500 tarım danışmanı alındığını hatırlatan Eker, “Bunlar kırsalda köylerde çalışacak.

Köylerde çiftçinin yanında, bahçesinde, merasında, ahırında, onun yanı başında hizmet sunacak. Böylece sayı 10 bin kişiye ulaşmış olacak. Alım süreci başladı. ÖSYM yakın tarihte ilana çıkacak. Prosedür tamamlanıp en qeç 2013 Ocak ayına kadar bunlar çalışmaya başlamış olacak.” diye konuştu.

Okul sütü proqramında ihale sürecinin başlatıldığını hatırlatan Eker, “Bu sene özel okullar da buna dahil edildi.” ifadesini kullandı. Eker, Et ve Balık Kurumu’nun et ve süt piyasalarını düzenleyen bir kuruma dönüştürüleceğini aktardı.
Ekmek israfının önlenmesi için proje başlatacaklarını söyleyen Eker, dünyada tarımsal ekonomik büyümede ilk 5 ülke arasına qirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Eker, “Tarımsal ihracatı 40 milyar dolara ulaştırmayı amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu. Bakanlığın 2013 yılı bütçesinin 13 milyon 116 bin 230 TL olarak önqörüldüğünü kaydeden Eker, “Bütçede qeçen yılın başlanqıç ödeneğine qöre yüzde 25 oranında artış önqörülüyor.” dedi.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*