Anasayfa / Genel / 3D yazıcı 2040′ta her evde olacak

3D yazıcı 2040′ta her evde olacak

3d-1-640x480

3 boyutlu yazıcı yakın geleceğin en önemli icatlarından biri. 3D finansmanının başarılı olmasının en önemli sebebi yatırımcılar arasında dikat çeken bir yapısının olmasıyla beraber gelen bir çok yatırım oluyor.

3D yazıcılarının 2040 yılında her yerde olması bekleniyor. Bu 3D yazıcılarla, tasarladığınız herhangi bir ürünün çıktısını alıp kllanmanız mümkün. Dünya ekonomisinde hızla yer almaya başlayan üç boyutlu 3D yazıcı teknolojisine Türk firmaları da dahil oldu. Yüzde 100 yerli sermayeli teknoloji firması olan infoTRON da bu firmalardan biri. ABD’de eğitimlerini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönen Tarcan Kiper ve Burak Pekcan’ın 1994′te kurduğu şirket, Gebze’de TÜBİTAK yerleşkesinde faaliyet gösteriyor. Sınırsız hayal gücü ile üretim yapmayı mümkün hale getiren 3D yazıcılar, moda tasarımlarını üç boyutlu çizerek direkt yazıcıdan elbise çıkartabiliyor.

3D Yazıcılar Tasarım Gücünüz ile Sizi Güdüleyecek

Şirket yetkilileri, birçok modacının da tasarımlarını 3D yazıcılardan gerçek elbise olarak aldıklarını ifade ediyor. infoTRON Genel Müdürü Burak Pekcan, bu teknolojiyle ucuz üretim yapmanın mümkün olduğunu belirtiyor. Pekcan, “Ofislerde kullanılan yazıcılardan kâğıtla nasıl çıktı alınıyorsa, 3D yazıcılarla da istediğin ürün ve malzemenin çıktısını alabiliyorsun. Örneğin bir araba parçası veya televizyon yapmak mümkün. Farklılık yaratmak isteyen firmalar, tasarıma, teknolojiye ve inovasyona önem vermek zorunda kalacak. Aksi halde KOBİ’lerin rekabet şansı giderek azalacak” dedi.

Dünya devlerine üretim yapıyor

İNFOTRON’UN ana faaliyet alanlarından birisi de ürün geliştirme. Uzman kadrosuyla, tasarımdan imalata kadar birçok hizmet veriyor. Ayrıca, müşterilerine anahtar teslimi çözümler de sunuyor. Yurtdışına da hizmet veren infoTRON, dev yabancı firmaların taleplerini de karşılıyor.

3D yazıcılar 2040′ta her evde olacak

2040 yılında her evde bir 3D yazıcı olması bekleniyor.

Dünyada halen 100 bin civarında 3D yazıcı bulunuyor.

2013 yılında 2 boyutlu teknolojilerin dünya pazar payı 2.5 milyar dolar düzeyinde. 2017 yılında 6 milyar dolar, 2021 yılında ise 10 milyar doları geçmesi bekleniyor.

Türkiye yazıcıların üretiminde son üç yıldır çözümler üretiyor.

Türkiye ‘de bu alanda faaliyet gösteren firma sayısı ise 50′yi geçmiyor.

30′un Üzerinde Ödül Aldılar

Her türlü üretimi sanal dünyada yaratarak, gerçeğe dönüştürebildiklerini belirten Burak Pekcan, Türkiye’nin geleceğine yön verecek üç ana faktörün ‘tasarım, teknoloji ve inovasyon ‘ olduğunu belirtiyor. Türkiye’nin ürün geliştirme ve tasarım açısından çok gerilerde kaldığını, rekabet ettiğimiz ülkelerde ise çok ucuz maliyetli üretim yapıldığını hatırlatan Burak Pekcan, “Hayal edilen bir ürünü yapmak için kalıp teknolojisine gerek kalmayacak. 3D yazıcıdan çıktısını alabilecek” dedi. Pekcan, infoTRON’un bugüne kadar 30′un üzerinde ödüle layık görüldüğünü ifade ederek, bünyelerindeki 60 çalışanın yüzde 70′inin mühendis kökenli olduğunu aktardı.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*