Anasayfa / Genel / Ekonomi / ABD hisseleri güne düşüşle başladı

ABD hisseleri güne düşüşle başladı

ABD hisseleri, Avrupa ve Japonya’da daralan ekonomilerin işsizlik başvurularındaki düşüş ve Warren Buffett’in H.J. Heinz’ı satın almak için vardığı 23 milyar dolarlık anlaşmaya baskın gelmesiyle güne kırmızıda başladı.

Heinz hisseleri Berkshire Hathaway Inc. ve 3G Capital ile varılan anlaşmanın ardından yüzde 20’lik bir ralli gerçekleştirdi. S&P 500 Endeksi New York saatiyle 09:31’de yüzde 0.4 gerileyerek 1,514.59 puandan açıldı.

Oklahoma merkezli Exencial Wealth Advisors şef yatırım yetkilisi Tim Courtney, “Avrupa’dan gelen haberler [piyasayı] aşağı çekiyor. Bütün bu anlaşmalar piyasa için iyi haberler. Bunlar, sermayenin yatırımcılar için iyi bir şekilde kullanıldığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Bugün açıklanan veriler Euro Bölgesi’nde resesyonun daha da derinleştiğini göstererek neredeyse son 4 yılın en kötü performansını ortaya koydu. Bölgedeki gayrısafi yurt içi hasıla (GSYH) 4. çeyrekte yüzde 0.6 düşerken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanları yüzde 0.4 düşüş bekliyordu.

Japonya’da ise düşen ihracat ve iş yatırımlarının arasında yıllık GSYH oranı yüzde 0.4 düştü. Bu yöndeki beklenti medyanı ise yüzde 0.4 büyüme olacağı yönündeydi.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*