Anasayfa / Genel / Ekonomi / Abiye ve Gelinlik Fuarında Çinlilere stand verilmeycek

Abiye ve Gelinlik Fuarında Çinlilere stand verilmeycek

Türkiye’de ilk defa düzenlenecek Fashionist Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı’nda Uzakdoğulu üreticilere stant verilmeyecek. Patika Fuarcılık’ın Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) işbirliğiyle 5-7 Aralık 2013 arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenleyeceği fuarın 150 milyon dolarlık ticaret hacmi yaratması hedeflendi.

750 MİLYON DOLARI ABİYE VE GELİNLİK
Katılımcıların yüzde 20’sinin yabancı olması planlanan fuarda Uzakdoğu ülkelerinden firmalara yer verilmemesi konusunda görüştüğümüz OTİAD Yönetim Kurulu Üyesi İlker Karataş, “Geçmişte Türk firmalar yurtdışındaki fuarlarda yer almakta zorlanırdı. Kabul edilmediğimiz çok fuarlar oldu. Bugün ise Çin’in fırsat mı yoksa tehdit mi olduğu tartışılıyor.

Doğal refleksi gösteriyoruz” dedi. Çinli gelinlik ve abiye imalatçılarından bazı önemli markaların fuara katılmak istediğini, kendilerini ancak izleyici olarak kabul edebileceklerini ifade eden Karataş, şöyle konuştu: “Türkiye’nin 2012 hazır giyim ihracatı 16.1 milyar dolar. Bunun 750 milyon doları gelinlik, abiye, damatlık.”

Abiye ve Gelinlik Fuarı

Abiye ve Gelinlik Fuarı

SEKTÖRÜ KAPSAYACAK
OTİAD Başkanı Ali Ulvi Orhan da bu fuarın gelecekte moda sektörünün tamamını kapsamasını hedeflediklerini belirtti. Orhan, “Abiye, gelinlik ve damatlıkta İstanbul, özellikle Osmanbey merkez olarak kabul ediliyor. Bu segmentte Türkiye 5 kıtayı besleyebilecek bilgi ve birikime sahip. Tekstil sektörü 45 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olmasına rağmen bunu yansıtacak bir fuar yok” dedi.

PROTESTO ETMİŞLERDİ
Mayıs 2011’de de İstanbul CNR’da düzenlenen ev tekstili fuarına katılan Çinli firmaların temsilcileri, yerlerini beğenmeyince durumu protesto etmişti.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*