Anasayfa / Genel / Birkin çantalarıyla tanınan Hermes Rekor Kırıyor

Birkin çantalarıyla tanınan Hermes Rekor Kırıyor

Birkin

Birkin

Birkin çantalarıyla tanınan Hermes Rekor Kırıyor. Dünyanın en lüks giyim ve aksesuar markalarından Fransız Hermes, bu yıl rekor gelir beklentisi içinde. Analistler bugün bilanço açıklaması beklenen Hermes’in 2012 satışlarını yüzde 15 artırarak 3.42 milyar dolar gelir elde ettiğini hesaplıyor. ABD’li Bloomberg Haber Ajansı, fiyatı 10 bin dolar civarında olan Birkin çantalarıyla tanınan Hermes’in 2012 yılında yüzde 13 büyüme beklediğine dikkat çekerek, bir analistin “Hermes’in satışları üretimiyle sınırlı. Geliri ne kadar isterse o kadar” görüşüne yer verdi.

Hermes’in sık sık söz edilen Birkin çantasının adı İngiliz oyuncu Jane Birkin’den geliyor. Jane Birkin, 1984’te uçakta o zamanın Hermes CEO’su Jean Louis Dumas ile yan yana oturunca tanışmış, daha sonraki görüşmelerinde ise Birkin, hayalindeki çantayı Dumas’ya anlatmış. Ünlü Birkin çantası böylece ortaya çıkmış. Timsah derisi Birkin çantaların değeri 34 bin dolar civarında. Elmas kullanılması durumunda çantaların fiyat 65 bin dolara kadar çıkabiliyor. Sipariş verildikten sonra bir Birkin çanta için bekleme süresi 2 yılı geçebiliyor.

Çin’de lükse yasak!
Bu arada Çin yönetimi iç pazarındaki tüketimi kontrol altına almaya çalışıyor. Bu nedenle geçtiğimiz günlerde Çin’in resmi radyo ve televizyonlarında lüks tüketim ürünlerinin reklamlarına yasak getirildi. Bu kararın, ülkedeki zengin ve fakir ayrımının daha da derinleşmemesi amacıyla alındığı ve resmi dairelerde lüks mallarla rüşvetin önüne geçilmesinin düşünüldüğü belirtiliyor. Yasak, Çin’in özel günleri için yapılmış pahalı pul ve altın paralar gibi ürünlerin reklamlarını da kapsıyor.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*