Anasayfa / BAYİLİKLER / Bolulu Hasan Usta Bayilik veriyor

Bolulu Hasan Usta Bayilik veriyor

Bolulu Hasan Usta

Bolulu Hasan Usta

Bolulu Hasan Usta Bayilik veriyor

Sektörün lideri olma özelliğini elinde bulunduran Bolulu Hasan Usta Süt Tatlıları 135 şubesi ile Türkiye’de ve Kıbrıs’ta sadece Sütlü Tatlı ve geleneksel lezzetlerden Ekmek Kadayıfı, Şekerpare ve Aşure ayrıca Dondurmalarıyla su, soda ve limonata dışında içecek dahi satmayarak uzmanlığının dışına çıkmadan tam bir muhallebici formatıyla müşterilerine hizmet vermektedir. Her geçen gün büyüyen Bolulu Haşan Usta ilk günkü lezzet, kalite ve standardını bozmamak adına sürekli kendini yenileyerek sektöründeki ilklere, Türkiye’nin ilk Muhallebi Fabrikası, İlk Uzun ömürlü Paket Muhallebi, İlk Paket İçi Kase Muhallebi, ISO 9001-22000 Kalite Yönetim Belgelerine Sahip İlk Muhallebici, İlk Yurtdışı Muhallebi İhracatı gibi, imza atmıştır. Aynca Türkiye’nin en büyük muhallebi taşıma filosu da Bolulu Haşan Ustadadır. Bu araçlar ki 2 farklı sıcaklığı, + 4 C Tatlı ve -25 C Dondurma, aynı anda aynı frigorifik kasada taşıyabilmektedir,

Türkiye’de Sütlü Tatlı tüketiminde her geçen gün artış gözlenmektedir. Çünkü artık insanımız yediğine, içtiğine dikkat etmeye başlamış sonucunda da tüketimlerini daha hafif tatlılara yönlendirmişlerdir. Tüm tatlı ve dondurmalannda hiçbir koruyucu katkı maddesi kullanılmadığı için 8 aylık bebekten, 80 yaşında dedeye her kesim bizim tatlımızı güvenle tüketmektedir, özellikle çocuk ve bayan müşterilerimizde de ciddi artış olmuştur.

1982 den beri Doğru Kişi Doğru Yer temel prensibini göz önünde bulunduran Bolulu Haşan Usta 28 senelik Tecrübe, Bilgi-Birikim ve Vizyonu ile franchise vermeye devam etmektedir. Franchise adaylarında da sisteme uygun olup olmadığını ve bu işi sevip sevemeyeceğini anlamak beklentimizdir.

Bolulu Hasan Usta ailesine girmek için iletişim bilgileri

AOSB10026 sok. No:48
Çiğli-İZMİR
0.232.328 02 75 (pbx)
0.232.328 02 51
www.bhu.com.tr

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*