Anasayfa / Genel / Business Week yazarı Scott Kirsner Türkiye’de Girişimcilik patlaması yaşanacak

Business Week yazarı Scott Kirsner Türkiye’de Girişimcilik patlaması yaşanacak

Küresel Girişimcilik Programı

Küresel Girişimcilik Programı

Business Week Yazarı Scott Kirsner, ”Türkiye’de önümüzdeki 5 yıl içinde bir girişimcilik patlaması yaşanacak” dedi.

Business Week Yazarı Scott Kirsner, dünyanın farklı yerlerindeki uluslararası yatırımcıların artık Türkiye’yle daha çok ilgilendiğini ve Türkiye’de girişimcilik daha çok gelişeceğini belirterek, ”Türkiye’de önümüzdeki 5 yıl içinde bir girişimcilik patlaması yaşanacak” dedi.

Kirsner, ABD Dışişleri Bakanlığı ile Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfınca (TEPAV) düzenlenen ”Girişimcilik Haberlerinin Yaygılaştırılması” toplantısında Türk gazetecilerle bir araya geldi.

Küresel Girişimcilik Programı’nın etkinlikleri kapsamında, İstanbul’daki TOBB binasında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Amerikalı gazeteci, medyanın, küçük girişimcilerin haberlerine yer vermesinin girişimciliğin yaygınlaştırılması ve desteklenmesine önemli katkılar sağladığını söyledi.

Kirsner, 12 yıldır girişimcilik haberleri yaptığını ve Boston Globe’da da ”İnovasyon Ekonomisi” başlıklı yazılar yazdığını anlattı.

Okurların büyük şirketlerin birbirine benzer haberlerinden sıkılabildiğini ifade eden Kirsner, ancak küçük girişimcilerin daha önce duyulmamış ilginç haberlerinin yatırımcıların ve okurların daha çok dikkatini çektiğini dile getirdi.

Kirsner, ”Okuyucular, aynı şirketlerden benzer haberleri tekrar tekrar almaktan sıkılabiliyor. Ancak parlak fikirleri olan küçük şirketlerin ilginç haberlerini okurken zevk alıyor. Bu haberler, yeni fikirlere yatırım yapmak isteyen yatırımcıların ve yeni iş alanları arayan nitelikli çalışanların da dikkatini çekebiliyor” diye konuştu.

Bilinen büyük şirketlerin çoğunun bir zamanlar küçük girişimciler tarafından kurulduğuna işaret eden Kirsner, ”Birçok ülke, işsizliği azaltmak, yeni mezun gençlere istihdam sağlamak amacıyla küçük girişimciliğe destek veriyor. Gazetecilik elbette tarafsızlık gerektiren bir meslektir ancak, biz de haberlerimizle bu şirketlerin ayakta kalmalarına, ileride başarıya ulaşmalarına destek veriyoruz” şeklinde konuştu.

Küçük girişimcileri, daha tanınmadıkları dönemde erkenden keşfedip onların haberlerini yapmanın gazetecilik başarısı açısından da önemli avantajlar sağladığını belirten Kirsner, ”Kimsenin ziyaret etmediği dönemde, daha yeni kurulduğunda ben Youtube’un haberini yapmıştım” dedi.

ABD basınının da girişimciliğe büyük önem verdiğini, girişimcilerin kaçta kaçının başarılı olduğunun, kaçta kaçının yıldız haline geldiğinin istatistiklerinin tutulduğunu aktaran Kirsner, ”Başarılı girişimcilerin haberleri toplumu girişimciliğe özendirerek, bu kişileri rol model haline getiriyor. Bu haberler, başarılı girişimcileri topluma rol model olarak sunuyor. Gençler artık, film yıldızı, şarkıcı ve futbol yıldızı olmak yerine Bill Gates, Steve Jobs ve Mark Zuckerberg gibi olmak istiyor” değerlendirmesinde bulundu.

ABD ve başka uluslararası medya kuruluşlarının, Türkiye’deki başarılı girişimcilerin haberlerine de ilgi gösterdiğini vurgulayan Kirsner, ”Dünyanın farklı yerlerindeki uluslararası yatırımcılar da artık Türkiye’yle daha çok ilgileniyor. Türkiye’de girişimcilik daha çok gelişecek. Önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye’de girişimcilik patlaması yaşanacak. Girişim sermayesi yatırımcıları arasında Çin, Brezilya ve Türkiye ön plana çıkıyor” yorumunu yaptı.

Boston Globe’da ”İnovasyon Ekonomisi” başlıklı yazılar da yazan Scott Kirsner, New York Times ve Newsweek gibi basın kuruluşlar için de yazıyor. TgrtHaber

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*