Anasayfa / Genel / Çin’in en zengini nasıl zengin oldu

Çin’in en zengini nasıl zengin oldu

Çin’in en zengini Zong Qinghou nasıl zengin oldu. Yoksul bir çocukluk geçirdi hatta zaman zaman aç kaldı. 1987’de bir ilkokulda açtığı standda meşrubat ve çubuklu dondurma satmaya başlayan Zong Qinghou, Çinli Hurun dergisi tarafından açıklanan listeye göre bugün Çin’in en zengin adamı.

Qinghoui, küçük bir krediyle kurduğu standda satış yaparken gıda eksikliği çeken çocukların içebileceği vitaminli bir içecek icat etti. İçeceğin ismine ‘Wahaha’ ismini verdi. Bu ‘gülen çocuklar’ anlamına geliyordu. Çocuklar içeceği çok beğendi. Qinghoui ve ailesinin bugün 12.6 milyar dolarlık serveti bulunuyor.

Zong Qinghou

Çin’in en zenginleri listesini gösteren 2012 Harun Raporu’na göre gayrimenkul grubu Wanda’nın başkanı Wang Jianlin 10.3 milyar dolarla ikinci, Çin’in en büyük internet arama motoru Baidu’nun CEO’su Robin Li ise 8 milyar dolar ile 3. sırada. Zong, işini büyütmek istediği yıllarda hükümet ile bazı zorluklar yaşamış. Hükümet, devlete bağlı bir fabrikayı 1989’da bir ‘emirle’ Zong’a devretmiş. Ancak Zong fabrikayı bırakıp kendi işini yapmak istediğinde yerel medya, Zong’u ‘kapitalist’ diye suçlamış. Fransız gıda devi Danone ile yapılan ortaklık da Danone’nin, Çinli şirketi ortaklıktan 100 milyon dolar hortumlamakla suçlayınca 2009’da bozulmuş.

Bugün Wahaha’nın Çin içecek piyasasında Coca-Cola ve Tingyi Holdingd’den sonra yüzde 15’lik payı bulunuyor. Şirket, çay, şişe su ve meşrubat üretiyor. Hürriyet

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*