Anasayfa / Genel / Çocuk giyim mağazası açmak

Çocuk giyim mağazası açmak

Çocuk giyim

Çocuk giyim mağazası

Çocuk giyim mağazası açmak 

Çocuk giyim mağazası açmak için mutlaka bu yazıdaki verileri yakından incelemeniz gerekiyor. Çocuklar üzerine giyim mağazası olarak iş fikriniz var ise bu konuda bayilik veren markalarıda araştırmalısınız. Çocuk giyim pazarında markalar haricinde ise çocuk giyimi hakkında toptan üretim yapan firmalarıda İstanbul ‘da bulabilirsiniz. Eğer bu iş fikrinizle kendiniz bir marka olmak isterseniz Lcwaiki ve Wenice Kids markalarını daha yakından incelemenizinde faydası olucaktır. Ekonomist’in hazırladığı çocuk giyim pazarı ile ilgili konu ise aşağıdadır.

Güncel verilere göre yaklaşık 74 milyon nüfusa sahip olan Türkiye’de 0-14 yaş grubundaki nüfus, toplam nüfusun yüzde 26’sını oluşturuyor. Türkiye’nin yaklaşık 20 milyonluk çocuk nüfusuna sahip olduğunu gösteren bu tablo, pek çok sektörün iştahını kabartıyor. Bunların başında da çocuk giyim pazarı geliyor.
Türkiye’de çocuk giyim pazarı yaklaşık 3.2 milyar dolarlık hacme sahip. Hazır giyim sektörü her yıl yüzde 1.5 oranında büyürken, çocuk giyim sektörü yüzde 15’in üzerinde büyüme gösteriyor. Pazarın lideri ise yüzde 21.6’lık pazar payıyla LC Waikiki. Onu, her ne kadar son günlerde finansal anlamda zor bir dönem geçirse de yüzde 6.5’lik pazar payı ile Wenice Kids izliyor.

Bunların ardından Panço, Bücürük, Blue Key gibi markalar geliyor. Ayrıca sektörde tekstilin farklı alanlarında faaliyet gösterirken çocuk giyim sektöründeki gelişmelere paralel olarak bu alana da giren Sarar, Koton, Sunset, Mudo gibi birçok marka da var. Öte yandan sektöre yabancı ilgisi de oldukça artmış durumda. İspanyol Mayoral’dan Fransız Z and Co’ya pek çok yabancı çocuk giyim perakendecisi sektörde boy gösteriyor.

Çocuk giyime Yabancı ilgisi
Türkiye’nin, perakendecilerin ilgi odağı olduğunu söyleyen sektör temsilcileri, “Çocuk giyiminde pazar büyüklüğü artacak. Özellikle iletişim çağında yetişen genç nüfusumuzun, ürün kalitesi, moda ve fiyat dengesini giderek daha bilinçli bir şekilde değerlendiriyor olması, Türkiye’yi yabancı markalar için, Avrupa’dan sonra büyüyebilecekleri en yakın ve ilk durak pozisyonuna getiriyor” değerlendirmesinde buluyor. Kulislerde sektöre yeni girecek markaların da olduğu konuşuluyor. 0 – 12 yaş grubuna hitap eden Amerikalı Gymboree markasının da mart ayında Ümraniye’de açılacak olan Buyaka AVM’den Türkiye pazarına giriş yapacağı biliniyor. Pazarda önümüzdeki yıllarda hareketliliğin sürmesi bekleniyor.
Mothercare, Gap Kids, Zara Kids, C&A Kids, Burberry Kids gibi yabancı markaların ardından geçtiğimiz kasım ayında Türkiye pazarına hızlı bir giriş yapan İsveçli H&M de çocuk koleksiyonuyla çocuk giyim sektörünün iddialı markaları arasında yerini almış bulunuyor. Bugün itibariyle Türkiye’de sekiz mağazaya ulaşmış olan H&M, bunların beşinde çocuk koleksiyonlarını tüketicilerle buluşturuyor. 2012 yılında Ankara ve İstanbul’da 10 – 15 yeni mağaza açmayı hedefleyen marka, bunlarda çocuk koleksiyonuna da yer vermeyi planlıyor.

Çocuk giyimde Mayoral Konsept mağazalar açacak
Çocuk giyim alanında varlık gösteren Mayoral, 70 yıllık bir İspanyol çocuk giyim markası. Dünya genelinde 7 bin 500 satış noktası ve 120 konsept mağazası bulunan marka, Türkiye pazarında da faaliyet gösteriyor. Türkiye’ye kendi organizasyonuyla girmeyi tercih eden marka, şu an yaklaşık 90 çok markalı satış noktasına ulaşmış durumda ve İstanbul’da dört, Gaziantep’te bir olmak üzere beş monobrand mağazası da var.

2012 yılında 60 yeni çok markalı satış noktası ve iki yeni mağaza açmayı hedeflediklerini söyleyen Mayoral Türkiye Genel Müdürü Mehmet Soyer, önümüzdeki üç yılda ise toplamda 250 çok markalı satış noktası ve onun üzerinde konsept mağaza açmayı planladıklarını belirtiyor. Büyüme planlarının çok markalı çocuk butikleri üzerine kurulduğunu dile getiren Soyer, “Hedefimiz üç yıl içerisinde Türkiye’nin her ilinde ürünlerimizin satılması. Orta ve üst gelir grubuna hitap ediyoruz. Bu yıl 5.5 milyon lira ciroya ulaşacağız, 2012’de ise 10 milyon lira ciro hedefliyoruz” diyor.

Yeni markalar gelecek
1 milyar Euro’ya yakın ciroya sahip olan Fransız ID Group altında Okaidi ve Obaibi markaları bulunuyor. Dünya genelinde 850 mağazası olan markalar geçtiğimiz ekim ayında Türkiye pazarına da giriş yaptı. Dorimu Giyim tarafından Türkiye’ye getirilen markaların şu an Forum İstanbul’da bir mağazası mevcut, 2015 yılına kadarsa 10 – 15 yeni mağaza hedefleniyor.
Önce İstanbul’da büyümeyi, sonrasında ise büyük şehirler ile gelişen şehirlere yönelmeyi planladıklarını belirten Dorimu Giyim ortağı Selin Habbab Özkaynak, “Obaibi 0-5 yaş grubuna hitap ederken, Okaidi 2-14 yaş grubuna hitap ediyor. Şu an için yeni markaların konumlandırması ile ilgilenmekteyiz. Akabinde ID Group altında bulunan yine çocuk sektörüne yönelik farklı markalar için de görüşmekteyiz” diyor.
Tüm dünyada 350 mağazası olan Fransız Jacadi de geçtiğimiz ekim ayında pazara giriş yaptı. İlk mağazasını Akmerkez’de açan marka çok hızlı büyümekten yana değil. O nedenle 5-6 yılda 10 – 12 mağazaya ulaşmayı hedefliyor. Daha çok üst segmente hitap eden bir marka olan Jacadi, 0 – 12 yaşa hitap eden tekstil ürünlerinin yanı sıra mobilya dahil bebek odası ihtiyaçlarına yönelik ürünler de sunuluyor.
Dünya genelinde 280 mağazası bulunan, 10 – 16 yaş aralığındaki kız çocuklarına hitap eden ‘ ‘Mademoiselle Jacadi’ isimli özel markanın da önümüzdeki yaz Türkiye’ye getirilmesi planlanıyor.

Z and Co 15 mağaza hedefliyor
50 yıllık bir geçmişe sahip olan Fransız markası Z and Co ise dünya genelinde 600’den fazla mağazası bulunan ve 0 – 14 aralığındaki çocuklara hitap eden bir marka. Forum İstanbul ve Ataköy Plus AVM’lerdeki mağazaları kanalıyla Türk tüketicisiyle de buluşan Z and Co, önümüzdeki üç yılda hem mağaza açarak hem de francihes vererek 15 mağazaya ulaşmayı hedefliyor. Markayı Türkiye pazarına getiren Zetko Tekstil’in ortağı Semih Yahni, öncelikle büyük şehirlere odaklandıklarını söylüyor ve ekliyor:
“Toplumumuzun beğenebileceği ürün ve markaları Türkiye’ye getirmek her zaman ajandamızda. Odak noktamız bebek ve çocuk.”
Sektörde faaliyet gösteren diğer bir marka ise Portekizli Zippy. Çocuk giyim sektörüne 2004 yılında giriş yapan firmanın şu an dünya genelinde 97 mağazası bulunuyor. 0 – 14 yaş çocukların tüm ihtiyaçlarını karşılayan marka, 2011 Haziran ayından beri Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. Şu an Torium ve Forum İstanbul alışveriş merkezlerinde iki mağazası mevcut. Marka, Türkiye pazarında daha aktif olmayı hedefliyor.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*