Anasayfa / Genel / Doğanlar Yatırım Holding Avrupa’da büyümeyi hedefliyor

Doğanlar Yatırım Holding Avrupa’da büyümeyi hedefliyor

Bünyesinde Doğtaş ve Kelebek mobilya markalarını bulunduran Çanakkale merkezli Doğanlar Yatırım Holding, İngiliz veya İtalyan bir mobilya markası satın alarak Avrupa’da büyümeyi planlıyor.

Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan

Geçen yıl Kelebek markasını aldıktan sonra Türkiye mobilya pazarında ikinci sıraya yükseldiklerini söyledi. Dün gazetecilerle İstanbul’da bir araya gelen Davut Doğan, holdingin yeni yatırım planlarını açıkladı. Biri İngiliz, biri İtalyan olmak üzere iki ayrı orta ölçekli, üst gruba hitap eden mobilya markasıyla satın alma görüşmesi yaptıklarını belirten Davut Doğan, bunlardan birine sahip olarak Avrupa’da büyüyeceklerini söyledi. Davut Doğan, “Mobilyada üçüncü bir marka arayışımız var. Avrupa’daki kriz nedeniyle oradaki şirketlerde sıkıntı var. Avrupa mobilya sektörünü inceliyoruz. İtalyanlarla (kardeşim) İsmail Bey geçen ay görüştü, ben de İngiliz tarafıyla görüştüm. Ortaklık değil satın alma düşünüyoruz. İngiliz veya İtalyan şirketlerden birini satın alacağız.” dedi.

Geçen yıl Doğtaş mobilyadaki yüzde 40 hissesini yabancı bir ortağa satan Doğanlar Yatırım Holding, 2012 yılını 270 milyon lira ciro ile tamamladı. Hacı Ali Doğan 1972 yılında küçük bir atölye olarak Biga’da Doğan Mobilya’yı kurdu. Ali Doğan’ın 6 oğlu bugün Doğanlar Yatırım Holding’in ortakları olarak yoluna devam ediyor. Üçüncü kuşaktan ise 6 oğlan, 2 kız olmak üzere 8 çocuk daha aile şirketinin doğal üyesi olarak yetişiyor. Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan’ın açıklamasına göre yaşadığı sıkıntılardan ders alarak gelişen aile şirketi bir ‘aile anayasası’ ile yönetiliyor. Bu anayasanın kuralına göre gelinler ve damatlar şirkette hisse sahibi olamıyor ve çalışamıyor. Kendi işini kurmak isteyen aile üyesi ise en fazla 500 bin Euro’ya kadar bir sermaye ile ve holdinge rakip olmayacak bir alanda ticari faaliyet gösterebiliyor. Davut Doğan, “Kızlarımızı alacak olana önce aile anayasasını okutuyoruz.” dedi. Anayasanın oluşturulma amacı, aile şirketinin dağılıp parçalanmasını önlemek.

Holdinge bağlı şirketlerin yönetim kurullarında 6 kardeş dışında profesyonel iki yönetici de yer alıyor. Bunlar Doğan Türkmen ve Mehmet Umdu. Davut Doğan’ın 5 kardeşi de (Adnan, Şadan, İsmail, İlhan ve Murat Doğan) şirketlerde yönetim kurulu üyesi veya grup başkanı olarak görev yapıyor. THY’de genel müdür yardımcılığı ve Özelleştirme İdaresi’nde başkan yardımcılığı yapmış Çanakkale Bigalı Kazım Çalışkan da bu ay içinde şirkette üst düzey yönetici (CEO) olarak göreve başladı.

Davut Doğan’ın açıklamasına göre geçen yıl 270 milyon lira olan holdingin bu yılki ciro beklentisi 400 milyon lira. Artışın sebebi grubun enerji yatırımlarının bu yıl meyvesini verecek olması. Grubun Erzurum İspir’de 5 yıldır inşasını sürdürdüğü 16 megavatlık hidroelektrik santrali önümüzdeki ay devreye girecek. Şirket bu yıl Amerikalı bir ortağıyla 250-300 milyon dolarlık yatırımla Çanakkale ve Denizli’de rüzgâr enerjisi santralinin inşasına başlayacak. Yine Ağrı’da bir ortakla 16 megavatlık hidroelektrik santrali inşa edecek. Davut Doğan’a göre 5 yıl içinde planlanan enerji yatırımlarının devreye alınmasıyla şirketin cirosu içinde enerjinin payı, mobilyayı geçecek. Şirket kuruluşunun 50. yılı olan 2022’de 2 milyar dolarlık ciroya erişmeyi; bunun 1 milyar dolarının mobilya ve diğer sektörlerden, 1 milyar dolarının ise enerjiden gelmesini planlıyor. İnşaat ve enerji dışında grubun yatırım planladığı iki saha ise gıda ve inşaat. İstanbul’da kentsel dönüşüme girecek Avrupa yakasındaki bir semtte daire sahipleriyle anlaşan grup şirketi Doğ-Yap, burada bir rezidans inşa etmeyi planlıyor. Gıdada ise küçük markaları alarak süt ürünleri sektörüne girecek. Biga’nın meşhur köftesi ise Kufta ismiyle zincir köfte restoranına dönüştürülecek. İlk olarak Biga’da açılan ve bu yaz 3 adet de İstanbul’da açılacak Kufta franchise vererek büyüyecek.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*