Anasayfa / Genel / Doğu’da yabancı girişimci sayısı artıyor

Doğu’da yabancı girişimci sayısı artıyor

Çözüm süreci ve not artışı yabancıyı da Doğu’ya çekiyor. ABD’li pizza devi Domino’s, duble fabrika kuracak. Dubaili DUCAB ise kablo üretecek.

Çözüm sürecinde yerli şirketlerin yatırım için düğmeye bastığı Doğu’da yabancı girişimci sayısı da her geçen gün artıyor. Çözüm süreci ve ardından gelen not artışıyla birçok yabancı şirket yatırım için düğmeye bastı. 70 ülkede 10 binden fazla şubesi bulunan pizza zinciri ABD’li Domino’s, bölgede duble yatırım yapacak.

Şirket, ilk fabrikasını Gaziantep’e kuracak. Geçen yıl Malatya’ya açtığı şubeyle bölgeye adım atan Domino’s daha sonra Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin’de açtığı şubelerle zinciri Doğu’da büyüttü. Domino’s Pizza Türkiye Genel Müdürü Aslan Saranga, “Bölgedeki ilk fabrikamızı ağustosta hizmete alacağız. En hızlı büyüme gösterdiğimiz coğrafyaya yönelik ikinci üretim tesisimizi de 2014’te açmayı planlıyoruz” dedi. Saranga’nın verdiği bilgilere göre ikinci fabrika Erzurum-Erzincan hattında olacak.

Duca b’dan 300 milyon dolar
Bölgeyi yakından takip eden diğer bir yatırımcı ise Birleşik Arap Emirlikleri’nde 6 tesisi bulunan Dubai Cable Company (DUCAB). Firmanın CEO’su Andrew Shaw, “Önümüzdeki dönemde 300 milyon dolarlık yatırımla yurtdışında iki üretim birimi kuracağız. Irak ve Libya’yı uzun zamandır izliyorduk. Ancak buralardaki kargaşa nedeniyle fikrimizi değiştirdik. Türkiye hem Avrupa hem de Irak’a yakın olduğu için ideal konumda. Irak’a yakın bir bölgede tesis kuracağız” dedi.

Gürcistan ve Azerbaycan’ın pizzası Türkiye’den
Geçen yıl Domino’s’un Rusya operasyonlarını devraldıklarını kaydeden Aslan Saranga, Azerbaycan ve Gürcistan’ı da yöneteceklerini söyledi. Bu ülkelerde satılacak pizzalar, Doğu Anadolu’da kurulacak fabrikadan gönderilecek. Saranga yatırımla ilgili şu bilgileri verdi: “Amerika’dan sonra yönetim olarak dünyanın en büyük ve en kalabalık coğrafyasına hakimiz. 300 olan şube sayımızı yılsonuna kadar 375’e çıkaracağız. 2017 hedefimiz restoranlarımızı 750’ye çıkarmak. Bunun 600’ü Türkiye’de olacak. Şu anda 46 şehirde şubemiz var. 2016’ya kadar 81 ile yayılmayı planlıyoruz.”

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*