Anasayfa / Genel / E-Ticarette Başarının Püf Noktaları

E-Ticarette Başarının Püf Noktaları

e-ticaret

Girişimcilerin son zamanlardaki odak noktası E- Ticaret Portalı. Ancak pazardan pay almak göründüğü kadar kolay değil. İyi bir stratejiyle yola çıkılması gereken e-ticaret pazarında yatırım yapmak isteyen girişimcilerin işin püf noktalarına dikkat etmesi gerekiyor.

İnternet kullanımı açısından Türkiye 35 milyon kullanıcı ile Avrupa’nın 5’inci ülkesi. E-ticaret uzmanları şu anda veriler pek parlak olmasa da gelecek yıllarda internetten alışveriş yapma oranının hızla artacağını düşünüyor. Bu nedenle de her geçen gün gelişmekte olan e-ticaret pazarı birçok girişimcinin ilgisini çekiyor. Fakat pazarda yer alabilmek için belli niteliklere ve çok iyi bir stratejiye sahip olmak gerekiyor.

Başarı için Uzman Formülleri

Nefesinizi tutun

EBRU KUNDAKÇI – SAHİBİNDEN.COM / GENEL MÜDÜR YARDIMCISI: Öncelikle pazara bakmak gerekiyor. Pazarda rekabet ne durumda, doygunluk var mı? Girişiniz pazarı genişletmeye mi yarayacak yoksa diğer oyunculardan pay çalmak zorunda mı kalacaksınız? Bunlardan sonra satıcı teknik zenginliğini ya da modele uygun olarak kampanya zenginliğini oluşturabilecek misiniz? Satıcı ve arkasından teknik zenginliğini oluşturabiliyorsanız bir diğer veri de alıcı trafiğini yönlendirecek kaynağınız var mı? Kartopu etkisiyle iş hacmi büyüyüp tutunana kadar tüm bu operasyonu her yönüyle finanse edecek finansal kaynağınız olmalı.

Çünkü nefesinizi çarkların kendi kendine dönmeye başladığı noktaya kadar tutmanız ve o iş için para harcamanız gerekiyor.

Tedarikte sağlam olmak şart

YAVUZ YONAR – 1V1Y.COM / TEKNOLOJİDEN SORUMLU BAŞKAN: Sektördeki en önemli sorunlardan biri tedarik. Ürününüz yoksa satacak bir şeyiniz de yok. Tedarik aşamasını başarılı bir şekilde yapamayan firmalar ne yazık ki başarısızlığa mahkum firmalar. İkinci nokta, müşterilerinize iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayacak altyapıya sahip misiniz? Özellikle yüksek trafikte elektronik ticaret siteleri nasıl yazılır, nasıl işletilir, bu konularda bilgi sahibi olmalısınız. Web sitenizi kurdunuz, satışınızı yaptınız, fakat hacim büyüdüğünde karşınıza şöyle bir sorun çıkmaya başlıyor. Arkada muhteşem bir lojistik operasyonu var. Ayrıca insan kaynağı sabit gider olduğu için sürekli kontrol altında tutmalısınız.

Hemen yatırımcı avına çıkmayın

BERKE SARPAŞ – SARPAŞ GRUBU BAŞKANI: Girişimci kanadından baktığım zaman bu işin tekniğin dışında birtakım kişisel niteliklerle ilgili olduğunu biliyorum. Kişilik nitelikleri önemli. Birincisi heyecan hissediyor musunuz? İz bırakmak istiyor musunuz? “Ben girişimci olabilir miyim, benden tüccar olur mu?” sorularının cevabı önemli. Raporlara göre 2012 yılının aralık ayında kurulan ve kapanan şirket oranı yüzde 75. Girişimcilikte ilk yapacağınız şey hemen kapı kapı yatırımcı aramak olmamalı. Eğer ilk adım bu olur ve kendi fikrinizle kurduğunuz bir site ileride çok büyük iş yaparsa, yatırımcı bu işin yüzde olarak daha büyük oranına sahip olduğu için sizin kazançtan aldığınız yüzde sizi yeterince tatmin etmeyecektir.

Olmayan ürünü satıyoruz

ONUR BAYHAN – HEPSİBURADA.COM / NON-ELEKTRONİK DİREKTÖRÜ: E-ticarete girmeden önce offline ticaret dediğimiz geleneksel ticaretle uğraşmıştım. Fakat e-ticarete başladığımda aslında online ticaretin mağazacılığa göre çok daha zor olduğunu gördüm. Mesela mağazaya gittiğiniz zaman tüketiciye olmayan bir ürünü satmıyorsunuz. Online ticarette biz olmayan bir ürünü ve tedarikçinin ne zaman göndereceği bile net olmayan bir ürünü satıyoruz. E-ticarette operasyon yönetimi birçok bilinmeyenle dolu. Aslında ben hiçbir kategorinin doymuş olduğunu düşünmüyorum. İşini doğru yapan her e-ticaret modeli başarılı olabilir. Ama genel olarak baktığımızda pazar elektronik ağırlıklı. Kişisel bakım ve hızlı tüketim ürünleri en çok yükselen kategorilerden.

Tenha pazarlardan büyük pay

TUNÇ ÖZCAN – PERABULVARİ.COM / GENEL MÜDÜRÜ: Girişimciler e-ticarette daha büyük pay alabilmek için daha tenha pazarlara yoğunlaşmalı. Tenha pazarlara yoğunlaşmanın dışında sunduğunuz ürünlerde pazarda bir yere gelebilmek için kesinlikle farklılaşabilmeniz gerekiyor. Sunduğunuz ürünleri bir kişinin alışveriş merkezlerinden (AVM) satın alabileceği ürünlerden kalite ve fiyat açısından farklı bir noktaya getirmeniz gerekiyor. Aracı firmalar için önemli olan bir diğer konu ise tedarikçinin, tüketicinin ne istediğini çok iyi anlıyor olması ve iyi hizmet veriyor olması lazım. Aksi takdirde biz aracı bir firma olduğumuz için tedarikçi, ürünü zamanında teslim edemezse bu büyük bir sorun teşkil ediyor.

İyi ekiple başarı kaçınılmaz

HAKAN ERDOĞAN – LİMANGO / BİLGİ TEKNOLOJİLERİ DİREKTÖRÜ: Ben e-ticarette başarılı olmak için öncelikle iyi bir ekibin olması gerektiğine inanıyorum. Eğer konusunda uzman iyi bir kadronuz varsa e-ticarette yapamayacağınız hiçbir şey yok. Ekipte motivasyon da oldukça önemli bir unsur. Ekipte motivasyonu yakaladığınız noktada da başarı bir amaç değil, sonuç olmuş oluyor. Bir diğer temas edilmesi gereken önemli konu ise e-ticaret hizmetlerinde de büyük fırsatlar olduğu. Örnek verecek olursak şu an kullanılan 8-9 adet değişik ödeme sistemi bulunuyor. Ödeme sistemlerinde inanılmaz derecede potansiyel var. Lojistik sistemleri de yine önemli fırsatlardan bir diğeri. Girişimciler lojistik, ödeme sistemleri gibi alanlara da yatırım yapabilirler.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*