Anasayfa / EK GELİR / Ek Gelir Kazanmanın Yolları İpekböcekçiliği yetiştirmek

Ek Gelir Kazanmanın Yolları İpekböcekçiliği yetiştirmek

Ek gelir

Ek gelir kazanmak

Ek Gelir Kazanmanın Yolu İpekböcekçiliği yetiştirmek

Yalova Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, geliştirdiği ‘İpekböceğinin Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında Sugören Köyü’nde bin adet dut ağacı fidanı dikti. İpekböceği yetiştiriciliği ile kırsal kesimde yaşayan köylülere ek gelir sağlanacağını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Selim Karahan, “Farkındalık oluşturmak için böyle bir projeye start veriyoruz. Bakanlığımız da koza üretimine ‘hayvancılık destekleri’ kapsamında desteklemeye başladı. Projede başarılı olursak bunu genişleteceğiz” dedi.

Sugören’de İpekböcekçiliği Yeniden Canlanacak
Fidan dikimi için müdürlük Sugören Köyü’nde bir tören düzenledi. Fidan dikim alanındaki törene Müdür Karahan’ın yanı sıra Yalova Milli Emlak Müdürü Mustafa Kozan, Bursa Koza Satış Kooperatifleri Birliği (KOZABİRLİK) Denetim Kurulu Üyesi Durmuş Yılmaz, Sugören Köyü Muhtarı Osman Karataş ile kurum amirleri ve köylüler katıldı. Arsanın Milli Emlak Müdürlüğü’nden tahsis edildiğini, dut fidanlarının ise Kozabirlik’ten temin edildiğini söyleyen Müdür Karahan, Sugören’de ipekböcekçiliğini yeniden canlandırmak istediklerini söyledi. Müdür Karahan, “Burası ipek halısı da dokuyan bir köyümüz. Burada bir dut bahçesi oluşturuyoruz. İkincisi eskiden bu köyde ipekböcekçiliği yapılıyordu, bunu tekrar canlandırıyoruz. Üçüncüsü de Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile yürütülen projeyle Yalova’da marka değer oluşturacak ipek böceği el sanatlarına ham madde tedarikine yönelik projemize start verdik. Vatandaşlarımızın arkasındayız. Bu projeyi köy tüzel kişiliği adına uyguluyoruz. Bu proje, köyümüzdeki işsizlere de bir istihdam sağlayacak” diye konuştu.

40 Günde 800 Lira Kazanmak Mümkün
Köylüler tarafından üretilen ipekböceği kozalarının KOZABİRLİK tarafından satın alınacağını söyleyen KOZABİRLİK Denetim Kurulu Üyesi Durmuş Yılmaz, 40 günde bir kutu ipekböceği kozasından ortalama 800 lira kazanmanın mümkün olduğunu söyledi. İpekböceği yumurtalarının köylülere ücretsiz verdiklerini de söyleyen Yılmaz, “Türkiye’de tek yaş koza alıcısı KOZABİRLİK. Bizler kozanın kilosunu geçtiğimiz yıl 23,50 liradan satın aldık. Bir kutu ipekböceğinden ortalama 25-35 kilogram koza elde ediliyor. Bu da bir kutudan ortalama 800 lira kazanmak demek. Yumurtaları bizden, dut ağaçları da müdürlükten. Köylülerimize geriye yalnızca ipekböceklerine hizmet etmek kalıyor” dedi.

2011’de 150 Ton İpekböceği Kozası Üretildi
İpekböcekçiliğinin devlet desteği kapsamına alınmasıyla üretimin giderek yaygınlaştığını söyleyen Yılmaz, “Koza üretiminde 1992 yılında büyük düşüş oldu. Ancak son yıllarda buna devletin destek vermesiyle üretim arttı. Çok eskiden yıllık 2 bin ton olan ipekböceği kozası 1992 yılında 46 tona düştü. 2010 yılında yıllık üretim 130 ton, 2011 yılında ise yıllık üretim 150 tona çıktı. Devlet destekleriyle ve üretimin yeniden yaygınlaştırılmasıyla bu rakamlar giderek artacak. Ayrıca eskiden Marmara Bölgesi bu konuda ilk sıradaydı ancak son yıllarda koza üretiminde ilk sıraya Ege Bölgesi yerleşti. Bursa’da şu an 6 ilçe, toplam 23 köyde ipekböcekçiliği yapılıyor. Yalova’da da bu bir ilk” şeklinde konuştu. Yapılan konuşmaların ardından ilk fidanı Müdür Karahan dikti.
Kaynak: www.Yalovamiz.com

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*