Anasayfa / Genel / Ev tipi Şehriye Çin Usulü

Ev tipi Şehriye Çin Usulü

Yeni iş fikirleri ev tipi şehriye

Şehriye deyip geçmeyin. Bizde fabrikasyon olarak “tel”, “arpa”, “yıldız” gibi çeşitler var. Fakat hiç biri ev usulü hazırlanan özel şehriyelerin mükemmel lezzetini tutmuyor. Bunu Uzakdoğu reçetelerine göre yaparsanız size ufak bir imalathane yeter. Kodekse göre, “İyi Üretim Teknikleri Sertifikası”nı önceden almanız yararlı olabilir. Hedef hijyenik üretim. Nasıl bir pazar oluşturmanız gerektiği ise size kalmış.

Şehriye Fikri

Şehriye Fikri

Bir yatırımcı gözüyle Çin ve Japon mutfaklarını incelemenizde yarar var. Onların ulusal yemekleri genellikle “noodle” adı verilen çeşit çeşit özel şehriyeler üzerine kurulu. Pirinçli, manyoklu, zerzevatlı olanların yanı sıra çok özel katkılı olanları da var. Tam bir uzmanlık işi özel şehriye üretmek. Birkaç yarı otomatik makine ve yoğurma aparatı imalat için yeterli. Yeni iş fikirlerinde Yoğurtlu, isotlu, sebzeli, sarımsaklı şehriyeleri de geleneksel ürünler olarak ürün portföyünüze ekleyebilirsiniz.

Değişik aromalar oluşturmak için meyve özütlerini kullanmanız bile mümkün. Çabuk pişen çorba, pilav ve ev işi makarna lezzetleri hedefiniz olmalı. Türk Mutfağına özgü yenilikleri orijinal ambalajlara koymayı unutmayın.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*