Anasayfa / İş Rehberi / Evde Çalışmak İsteyenlere Başlangıç Önerileri

Evde Çalışmak İsteyenlere Başlangıç Önerileri

Son günlerin en popüler uğraşlarından olan olan evde çalışma işi hem işverenler hem de çalışanlar için oldukça avantajlı olduğundan fazla rağbet görüyor. Fakat evde çalışma yada evden çalışma sisteminin avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Oldukça geniş yelpazesi olan evde çalışma işlerinin başında örgü örmek, pul ve boncuk işlemek, nikah şekeri ve kına paketi hazırlamak, takı tasarlamak gibi uğraşlar geliyor.
Genellikle ev hanımlarının tercihi olan bu işler de en büyük sıkıntı işveren firmaların ve iş yapacak grupların birbirinden haberdar olamaması geliyor. Çalışma alanının geniş olmasına rağmen sektörün dağınık ve değişken yapısı çoğu zaman işvereninde çalışmak isteyen grubunda kafasını karıştırıyor.

Peki evde İş yapmak isteyenler nelere dikkat etmeli? Yapılan işle ilgili herhangi bir yasal kısıtlama var mı ? Kazancı nasıl hesaplarınız?

Nasıl bir iş yapabilirsiniz ?
Öncelikle neyi yapmak istediğinizi değil hangi işi yapabileceğinizi hesaplayın. Çok sayıda ürün ve işlerden size en çok getiri sağlayanı belirleyin. Çünkü kişinin zevkleri ve yetenekleri birbirinden bağımsız haldedir.

Piyasayı tanımaya çalışın
Çevrenizde bu tarz işleri yapan insanlarla tanışın, iş hakkında detaylı bilgiler alın. Işveren firmaların koşullarını, hizmetlerini ve müşteri durumlarını iyi bilin. Rakip firmaları da araştırdıktan sonra iş seçiminizi yapın.

İkamet ettiğiniz bölgedeki ihtiyaçlar hakkında bilgi sahibi olun.
Bulunduğunuz çevrede insanların ihtiyaçları ve taleplerini değerlendirip kendinize bir yol haritası belirleyin. Eğer insanların ihtiyaçlar sizin ilgi alanınız ve kabiliyetinizle yürütülecek gibiyse bu işi denemenizde fayda var.

Piyasaya göre aldığınız ücret nasıl olacak
Bunu hesaplamak için iki kural üzerinde hesap yapmalısınız.
1- Hizmetiniz karşılığında alacağınız tutar ne olacak ?
2- Aldığınız tutar verdiğiniz hizmeti ve emeği karşılıyor mu ?
Örneğin evde yapacağınız mandal işinin maliyeti ile yine evde yapacağınız tasarım pasta ve kurabiyelerinin maliyeti aynı olmayacaktır. Bunun için gelir ve gider dengesini kontrol etmelisiniz.

İş planı
Evde yapacağınız iş için belirli bir disiplin ve özveri şarttır. İşiniz için kendinize bir plan hazırlayın ve bu sayede işinizi sistematik hale getirin.

Ev merkezli işler için yatırım yapın.
Reklam ve tanıtım için kendinize bütçe belirleyin. Bu sayede pazarlama konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

Zaman
Sizden istenen iş için müşterileriniz de firmalar da belirli bir tarihte iş tesliminizi gerçekleştirmenizi isteyeceklerdir. Işi alırken zaman konusunda müşterilerinizle önceden anlaşma sağlayın. Işi geç yapmanız veya yetiştirememeniz müşteri kaybetmenize yol açabilir.

Yasal hükümleri bilin
Yapacağınız işin yasal hükümlülüklerini araştırıp ilgili resmi kurumlara başvurarak gerekli koşulları belirleyin.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*