Anasayfa / Genel / Farsak Ağacı ve iş fikirleri

Farsak Ağacı ve iş fikirleri

Farsak

Farsak ağacı

Farsak ağacı ile yüzde 100 doğal 10 farklı ürün geliştiren Tuncer Gültang, köylülere kendi işletmelerini kurma fırsatı sunacak.
Astım hastalığına çare için keşfettiği farsak ağacı ile yüzde 100 doğal 10 farklı ürün geliştiren 71 yaşındaki Tuncer Gültang, gelecek yıl elde etmeyi planladığı 1 milyon dolarlık satış geliriyle asıl üretici konumunda bulunan köylülere kendi işletmelerini kurma fırsatı sunacak.

Esas olarak ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren bir sanayici olan Gültang, yaptığı açıklamada, bir süre öncesine kadar astım hastalığı ile mücadele ettiğini, doktorların kronik hale geleceğini söylediği hastalığından farsak ağacından yapılan kahve sayesinde kurtulduğunu belirtti.

Hastalığını atlatmasının ardından doğal ürünler üretmeye karar verdiğini ifade eden Gültang, “Amacımız dünya standartlarının üzerinde ürün çıkartmak. Eğer standardı biz koymazsak, başkasının standartlarını taklit ederiz” dedi.

Bu amaca ulaşmak için bilimden yararlanmanın önemine değinen Gültang, kendilerinin de ürünlerini üretirken bilimsel kriterleri esas aldıklarını söyledi.

“Farsak Projesi” olarak bilinen projeyi Sakarya Üniversitesinin ders programına dahil ettiğini anlatan Gültang, Türkiye Franchising Derneğinin de (UFRAD) projeyi destekleme yönünde karar aldığını belirtti.

Ürünlerin geliştirilmesi konusunda Çukurova Üniversitesindeki öğretim üyeleri ve öğrencilerle gruplar kurmaya başladıklarını ifade eden Gültang, “Bu grupların kurulmasındaki amaç şu: Üniversite artık köye gidecek. Böylece üniversitedeki bilgi köylere kadar ulaşacak” diye konuştu.

Köylülere verilecek eğitimin ardından köylülere sertifika verileceğini kaydeden Gültang, sertifika alan köylüleri onurlandırmak için üniversite cübbesi giydireceklerini söyledi.

Kahveden deterjana tam doğal ürünler

Yetiştirdikleri ürünler hakkında da bilgi veren Gültang, ürünlerini yetiştirirken bugüne kadar hiçbir kurumdan hibe desteği almadıklarını ancak makine ihtiyacını sponsor desteğiyle sağladıklarını söyledi.

Ürünleri arasında yer alan farsak kahvesinin özellikle solunum yolu rahatsızlıkları ve KOAH’a karşı etkili olduğunu belirten Gültang, söz konusu ürünün Adana-Feke’de üretildiğini dile getirdi.

Sponsor firmaların sağladıkları makineler sayesinden farsak ağacından elde ettikleri yağı şampuan imalatında kullandıklarını anlatan Gültang, şampuanın saçlara güç verdiğini söyledi.

Şampuanın üretilmesi konusunda Anadolu Üniversitesindeki öğretim üyelerinden de yardım aldıklarını dile getiren Gültang, şampuanın formülünün bu şekilde ortaya çıktığını kaydetti. Gültang, şampuanın İstanbul’da fason olarak üretildiğini bildirdi.

Farsak ağacının yağından sabun da ürettiklerini belirten Gültang, ürettikleri sabunun da özellikle mantar hastalıklarına iyi geldiğini dile getirdi.

Proje kapsamında üretilen bir diğer ürünün de “özgür tavuk yumurtası” olduğunu anlatan Gültang, ürünün Çukurova Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin yanı sıra köylülerin katkılarıyla üretildiğini belirtti.

Yine aynı üniversitenin ve köylülerin katkılarıyla doğal ortamda yetişen zeytin ağaçlarından tek tek toplanarak ve toplandığı gün düşük ısıda sıkılarak üretilen zeytin suyunun üretimini de gerçekleştirdiklerini ifade eden Gültang, zeytin suyunun sedef, mantar, egzama hastalığına karşı etkili olduğunu söyledi.

Gültang, bütün bu ürünlerin yanında proje kapsamında nar, dut, andız pekmezleri ile tamamen doğal deterjan üretiminin yapıldığını da dile getirdi.

2012 hedefi 1 milyon dolar

Ürünlerinin pazarlanmasına yönelik olarak “Kardeş aile” sistemi kurduklarını anlatan Gültang, bu proje sayesinde köylülerin yetiştirdikleri ürünleri tüketicilere rahatlıkla ulaştırabildiğini söyledi.

Ürünlere tüketici tepkisinin nasıl olduğuna ilişkin de konuşan Gültang, “Ürünlere gelen tepkiler olağanüstü güzel. Gelecek yıl piyasaya ciddi anlamda girerek en az 1 milyon dolar ciro elde edeceğiz” dedi.

Gelecek yıl valilikler ve kaymakamlıklarla bir protokol imzalayacaklarını, bu protokol çerçevesinde elde ettikleri bütün kazancın yüzde 20’sinin köylülere işletme kurmaları için verileceğini bildiren Gültang, “Çok sayıda üniversitenin destek verdiği proje sayesinde sadece çıkış noktamız olan Toroslar değil, yurt genelindeki köylüler doğal ürünleri ile gelirlerine gelir katacaklar” diye konuştu.Sabah

Hakkında iskurun

10 yorum

 1. beyhan taşçı

  KİMSE AMA KİMSE İNANMASIN BU FARSAK PROJESİNE…DOLANDIRICI BUNLAR BİRDE UTANMADAN TV LERE ÇIKIP İNSANLARI KANDIRIYORLAR…

 2. Ben farsak şampuanını daha piyasaya çıkmadan ilk deneme ve araştırma aşamalarında kullanmaya başladım.Birkaç yıldır kullanıyorum.Hatta en sadık kullanıcısıyım diyebilirim.Kesinlikle saç dökülmesini tamamen durduruyor.Hatta yeni yeni saçlarım bile çıktı.Ayrıca bu şampuanın enterasan bir özelliği dudaklarınızda çıkan uçuklara sürdüğünüzde hemen kurutup iyileştiriyor.Kafa derisini çok güzel temizliyor.Unutmayalım ki sağlıklı saç sağlıklı kafa derisinde olur.Bu projede emeği geçen başta Tuncer Gültang olmak üzere herkese teşekkürler.

 3. ürünler bugün geldi.kullandım hemen etkisini gördüm harika bir besin maddesi.üretenlerden ALLAH razı olsun.

 4. Bu ürünleri nereden bulabilirim. Bulan varsa lütfen bana ulaşabilir mi ?

  0 541 603 08 68

 5. SİZE NASIL ULAŞABİLİRİM.
  TEL 0537 823 44 16

 6. fadime yardımcı

  Merhaba, farsak projesini yeni inceliyorum. romatoit artrit için herhangi bir ürün varmı diye bakdım. ama sitede birşey bulamadım. Bu konuda bilgilendirirnisiniz.

 7. SELAMLAR YAKLAŞIK 15 GÜN ÖNCE ÜRÜN İSTEDİM AMA GELMEDİ.

 8. ürün fiatı kadar kargo bence işinizin ciddiyetine gilge düşürüyor.sanki paramızı çarpma mantığına dönüşmüş bir ticaret oluvermiş.kargo bu kadar toplu işi alıp bu kadar fiat almaz.

 9. Farsak ağacı

  farsak ağacı nasıl yetiştirilir ve nasıl satılabilir

 10. Farsak ağacı hakkındaki bilgiler için teşekkür ederiz. Farsak ağacından yapılan ürünler gerçektende astım hastalığına iyi geliyor muş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*