Anasayfa / Genel / Eğitim / Fatih projesindeki Tablet Bilgisayarlar Dağıtıldı

Fatih projesindeki Tablet Bilgisayarlar Dağıtıldı

tablet

Fatih Tablet pc

2011-2012 öğretim yılında ikinci dönemin başlangıcıyla birlikte ‘tablet’li eğitime de geçildi. Milli Eğitim Bakanlığı, 17 ildeki 52 okulda 12 bin 800 tablet dağıttı. Tabletlerde 3G desteği yok… Erdoğan, karatahtanın tarihe karıştığını söyledi

FATİH Projesi’nin pilot uygulamasını oluşturacak olan 8500 adetlik bu ilk etap ihalesinin 3 farklı modeli kapsayan teknik şartnamesinde, söz konusu tablet bilgisayarlar için belirlenen teknik özellik şartları şöyle:

Fatih Projesi Tablet Özellikleri

İşletim Sistemi: Android 3.0 (tablet 1 ve 2), Android 2.3.4 (tablet 3)
İşlemci: 1 GHz hızında tek çekirdekli veya 800 MHz çift çekirdekli
Bellek: 1 GB RAM (tablet 1 ve 2), 512 BM RAM (tablet 3)
Ekran: 10.1 inç (tablet 1 ve 2), 8.9 inç veya 9.5 inç (tablet 3)
Ekran çözünürlüğü: 1280×800 piksel (tablet 1 ve 2), 1280×768 (tablet 3)
Depolama: 16 GB
Bağlantı: USB ve Micro USB, dahili 802.11 b/g/n (Wi-Fi)
Pil: 8600 mAh (tablet 2), 3250 mAh (tablet 1), 6000 mAh (tablet 3)
Diğer: Flash desteği

Fatih Projesi kapsamında 17 ildeki pilot okullara dağıtımı başlanan Fatih Tablet bilgisayarların uygulamaları ekranda görüldüğü gibi;

Fatih Projesi Tablet Uygulamaları

Adobe Reader uygulaması

Breeze9 uygulaması
EBAMarket uygulaması
Flash Player uygulaması
Galeri uygulaması
GM Müzik uygulaması
GM Video uygulaması
Hesap uygulaması
MEB Kayıt uygulaması
Memo uygulaması
Müzik uygulaması
Saat uygulaması
Takvim uygulaması
Türkçe Klavye uygulaması
Uner Kutuphane uygulaması
Z-Kitap uygulaması

Milli Eğitim Bakanlığı, tablet bilgisayarlı eğitimi dün 17 ilde bulunan 52 okulda başlattı. Tabletlerin 2 bin 200 adedi öğretmenlerin kullanımına sunuldu. 15 Mart’ta 5 bin tablet bilgisayarın daha dağıtımı yapılacak. Ekranı 8.9 inç genişliğinde olan bilgisayarların 4 bin adedi “ General Mobile”, 4 bin 800’ü de “Samsung” tarafından üretildi. Tablet bilgisayarlar, wi-fi yani kablosuz internet desteğiyle akıllı tahtalara entegre olarak tasarlandı. Tabletlerde 3G desteği yok, ancak akıllı tahta ve öğretmen tabletlerinden uzaktan yönetilebiliyor.
Fatih Projesi’nin uygulamaya geçmesi dolayısıyla Ankara’da Sabahattin Zaim Anadolu Lisesi’nde düzenlenen törene Başbakan Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, eski Milli Eğitim Bakanı Nimet (Çubukçu) Baş ile Başbakan Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan da katıldı.

Fatih tablet

Tablet pc ve Akıllı tahta

Tarihi bir anın yaşandığını belirten Erdoğan, “Eğitim ve öğretimin metodunu ve çehresini köklü bir şekilde değiştiriyor, modernleştiriyor, çağın gereklerini ve imkânlarını artık sınıflara taşıyoruz. Okulun, sınıfın, kara tahtanın, öğretmenin ve öğrencinin işlevleri, eğitimdeki konumları çok köklü şekilde değişiyor” dedi. Projeyle dünyanın başka ülkelerinin de ilgilendiğini açıklayan Erdoğan, “Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethederek karanlık bir çağa, Ortaçağ’a son vermiş, Yeniçağ’ı, yeni bir çağı başlatmıştı. İşte biz de bugün Fatih Projesi ile sadece eğitim sisteminde değil, eğitimin etkilediği her alanda bir çağı kapatıyor, yeni bir çağı, bilgi çağını, bilgi teknolojileri çağını hep birlikte buradan açıyoruz” dedi.

12 bin 800 adet tablet öğrencilere verildi
Erdoğan, “Bugün 17 ilimizde, 52 okulumuzda Fatih Projesi start alıyor. İnşallah, bu yılın Eylül ayına kadar 3 bin 657 ortaöğretim kurumunda, yani Türkiye genelindeki liselerin yarısında Fatih Projesi’nin kurulumu tamamlanmış olacak. 4 yıl içinde de ülkemiz genelindeki yaklaşık 42 bin okulda, 570 bin sınıfta Fatih Projesi hayata geçecek. 570 bin sınıfla birlikte, kütüphanelerde, laboratuvarlarda, öğretmen odalarında da akıllı tahtaları kuracak, 620 bin akıllı tahtayı okullarımıza, sınıflarımıza, öğrencilerimize kazandırmış olacağız. Fatih Projesi sadece akıllı tahtadan ibaret değil. Bu projeyle, artık okullara değil, tek tek sınıflara, yüksek hızlı internet bağlantısı gerçekleştiriyoruz. Her okula, 1 tane çok fonksiyonlu yazıcı, 1 tane de doküman kamera kazandırıyoruz” diye konuştu. Erdoğan, dün yapılan törenlerle Türkiye genelinde 12 bin 800 adet tablet bilgisayarın öğrencilere teslim edildiğini belirtti.

“Bilgisayar, biz iktidara geldikten sonra icat edilmedi. 2002 öncesinde bilgisayar vardı” diyen Erdoğan, “Ama bilgisayar, bizden önce okullara giremedi, öğrencinin, öğretmenin hizmetine sunulmadı, sunulamadı. İnternet, aynı şekilde, bizim hükümetimizden önce de vardı. Ama interneti eğitimin hizmetine, öğrencinin hizmetine sunmadılar. 9 yılda okullarımıza 896 bin 500 adet bilgisayar gönderdik. Türkiye genelinde 29 bin 812 bilişim teknolojisi sınıfı açtık” dedi. Erdoğan, “Bilgisayar, internet, bu ülkenin çocuklarının, bu ülkenin nesillerinin hizmetine neden sunulmadı?” diye sordu.

Çocuklara da seslenen Erdoğan, “Bu akıllı tahtalar, 75 milyonun sizlere emanetidir. Bütün bu imkânlar, annenizin ak sütü gibi sizlere helaldir. Bu imkânların hakkını vereceğinize, büyük Türkiye’ye sahip çıkacağınıza, genç nesilleri bu hissiyatla yetiştireceğinize yürekten inanıyorum” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de, eğitimde yeni bir safhaya girildiğine dikkati çekerek, “Proje, donanım ve yazılımdan eğitsel e-içeriğe, öğretmen kılavuzu kitaplarından, hizmet içi eğitime ve her şeyden önemlisi güvenli internet kullanımı bileşenlerinden oluşuyor” dedi. Dinçer, tüm dünyanın kullandığı teknolojinin bir adım önüne geçildiğini söyledi. Erdoğan, bazı öğretmen ve öğrencilere tablet bilgisayarlarını verdi. Sınıfları dolaşan Erdoğan, projenin uygulamalarını yerinde gördü. Ders anlatan öğretmenleri izleyen Erdoğan, öğretmen ve öğrencilere sorular yöneltti, espriler yaptı.

Çalışmalarına 2010’da başlanan tablet bilgisayarlar dün öğrencilere dağıtılmaya başlandı.

Proje İstanbul, Ankara, İzmir, Balıkesir, Bingöl, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Karaman, Kayseri, Kocaeli, Mersin, Rize, Samsun, Uşak ve Yozgat’taki 52 okulda hayata geçirildi.

Öğrencilere dağıtılan tablet bilgisayarları inceleyen Erdoğan, sınıflardaki akıllı tahtalarda yapılan uygulamaları da gördü.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*