Anasayfa / Genel / Fiyat arama Motoru Akakçe

Fiyat arama Motoru Akakçe

Fiyat arama Motoru ile 25 milyon kişi fiyat karşılaştırdı

İnternette alışverişi sevdiğimizi 15 milyar TL’ye ulaşan rakamlar çok iyi anlatıyor. Rakamların her geçen gün arttığı sanal dünyada alışverişi yapanların işi ise artık daha kolay. Alışveriş meraklıları site site gezip fiyatlara bakmaktansa tek bir adres üzerinden fiyatları karşılaştırma imkanına sahipler.

Alışveriş yapmak pek çok insan için bir tutkudur. Çıkıp birkaç mağaza gezmeyi terapi gibi görenler bile vardır. Alışverişten önce mağaza mağaza gezip fiyat araştırması yapmak da bu tutkunun vazgeçilmez bir parçasıdır elbet. Alışverişte artık boyut değiştirmiş olmak ve internet üzerinden seçimler yapmak ise bu alışkanlığın önüne geçemedi. Alışverişte rotasını sanal dünyaya kıranların işleri artık daha da kolay. Site site gezip fiyatlara bakmaktansa tek bir adres üzerinden fiyatları karşılaştırma imkanına sahipler.

Alışveriş tutkunlarına her türlü ürünün fiyatına kolayca ulaşma imkanı sağlayan akakce.com kısa sürede 25 milyon kişinin fiyat arama motoru olmuş bile. Akakçe.com’un kurucu ortağı olan Koray Karataş, 350’ye yakın sitede yer alan fiyatların kendi sitelerinde karşılaştırmalı olarak yer aldığını anlatıyor, ilgilendikleri ürünlerin segmentine göre fiyatlarını kolayca karşılaştırma imkanı sunduklarını belirten Karataş, yılda 25 milyon kişinin siteye girdiğini ifade ediyor.

Eksikliği gördü

Şu an Ankara’da ODTÜ Teknokent’te 18 kişilik bir ekip ile çalışmaları sürdürdüklerini anlatan Karataş, bu girişimin hikayesini ise şöyle anlatıyor: “Aslında girişimci hikayeleri denildiğinde hem yurt dışında hem de ülkemizde çok farklı örnekler vardır ama çoğu sîzlerin de bildiği gibi çok inandıkları bir fikir ya da yurt dışındaki bir örnekten yola çıkar, akakce.comun kuruluş hikayesinin çıkış noktası ise aslında her ikisi de değil ve başlangıcı da 2000 yılının başına kadar uzanıyor. Ben bilgisayar mühendisiyim, Hacettepe Üniversitesi’ndeki lisans ve Bilkent Üniversitesi’ndeki yüksek lisans eğitiminin ardından, mühendislik merakının da etkisi ile arama motorları ve bot teknolojileri üzerine bazı çalışmalar yaptım.”

O dönemde popülerleşmeye başlayan genel amaçlı yatay arama motorlarının eksik bıraktığı bir alan olarak görmüş ve dikey aramalarla ilgili bazı yazılımlar geliştirmiş Karataş. Ancak somut olarak gösterebileceği bir örnek olmayınca, bu yazılımın hangi alanlarda ve nasıl kullanılabileceğini anlatmakta zorlanmış. Bunun üzerine ortağı ile bir araya gelerek bu teknolojinin kullanıldığı örnek bir uygulama olarak akak-ce.com’u hayata geçirmişler.

Alışveriş merakı online döndü

Uzun bir süre akakce.com’un Türkiye’nin ilk ve tek fiyat karşılaştırma sitesi olarak hizmet verdiğini dile getiren Karataş, alışveriş meraklılarının artık online yönelmelerinin kendi başarılarında önemli bir etken olduğunu söylüyor, ilk dönemde sadece ortağıyla yer aldığı şirkette bugün 18 kişinin çalıştığını anlatan Karataş, siteyi kurduklarından bu yana geçen on yılda birçok alanda hizmet veren sitelerin artması ve insanların internet üzerinden alışveriş konusunda artık daha bilinçli olmasının kendileri açısından da işleri kolaylaştırdığını belirtiyor.

Yılda 25 milyon kişinin 350’ye yakın alışveriş sitesinin fiyatlarım akakce.com’da karşılaştırdığını ifade eden Karataş, “Akakçe’deki bu gelişmeler, sektörün gelişimine bağlı olarak yaşandı. O günlerde yaygın olan, ‘İnternetten de alışveriş mi yapılırmış’, ‘Ya kredi kartı bilgilerimi çalınırsa’ gibi düşünceler çoktan rafa kalktı.

Online alışverişi kullanan sadece bir avuç teknoloji meraklısı iken bugün ülkemizdeki online alışverişçilerin sayısı 6 milyona ulaştı. Tabii ki 35 milyon internet kullanıcısı arasında bu rakam da çok büyük sayılamaz ancak ileriki yıllarda bu oranın daha hızla kapacağını düşünüyoruz” diyor.

Kullanıcıların yüzde 10’u mobil

Türkiye’de internet nüfusunun 35 milyona yakın olduğunu ve internet kullanıcılarının çok büyük bir oranına ulaştıklarını belirten Karataş, siteyi ziyaret eden 25 milyon kişinin tüketici alışkanlık ve beklentilerini takip etmek açısından kendilerine çok iyi bir veri sağladığını anlatıyor. Bu noktada son dönemlerde mobil internet kullanımda hızlı artışla mobil fiyat karşılaştırmanın da öne çıktığını ifade eden Karataş, “Mobil fiyat karşılaştırma uygulamamız mağaza içinde tüketiciler tarafından yoğun olarak kullanıyor. Bu, satın alma kararının verilmesinde çok önemli çünkü tüketici orada ve gerçekten ürünü satın alabileceği en iyi fiyatları görmek istiyor. Şu anda trafiğimizin yüzde 10’u mobil üzerinden geliyor. Önümüzdeki yıl bu rakamın yüzde 25’lere ulaşmasını hedefliyoruz” diyor.

Fiyatlar 2 saatte bir güncelleniyor

Bu noktada fiyat karşılaştırma sitesi fikrinin girişime dönüştürmenin ve geçen süreçteki performansını en iyi rakamların anlattığını söyleyen Karataş, 2000’li yılların başında

Türkiye’de internet üzerinden alışveriş yapabilecek site sayısının 9-10′u geçmediğini belirtiyor. O dönemde yurt dışında başta Amerika ve Avrupa’da online alışverişin hızlı bir yükselişe geçtiğini ve buna paralel olarak da fiyat karşılaştırma sitelerinin ortaya çıkmaya başladığını aktaran Karataş, Türkiye’nin de böyle bir süreçten geçeceği tahminiyle girdikleri bu işte çok mutlu olduğunu dile getiriyor.

akakce.com’un 12 yıllık geçmişiyle kendi segmentinin lideri durumunda olduğunu belirten Karataş, “Fiyatları 2 ile 6 saat arasında güncelleyerek fiyatlarla tüketicilere sunuyoruz. Alışverişçiler akakce.com’da alışveriş sitelerinin yanında Gittigidiyor.com, Yenicarsim.com gibi pazaryerleri ve Markapon, Grupfoni, Grupanya ve Yakala.co gibi fırsat sitelerinin de fiyatlarını takip edebiliyorlar. Darty, Teknosa, Electro World gibi fiziksel dünyada yer alan markaların fiyatları da akace.com’da bulunuyor. Bu şekilde kullanıcılarımız için tek bir platform üzerinden 360 derece fiyat bilgisine ulaşma imkanı sağlıyoruz” diye konuşuyor.

Fiyatlar ödeme koşuluna göre karşılaştırılabiliyor

Yurt dışından farklı olarak, ülkemizde çok değişkenli fiyat stratejisi uygulandığını belirten Karataş, fiyatların ödeme yöntemine, taksit sayısına hatta kredi kartına göre değişiklik gösterebildiğine işaret ediyor. Bu noktada akakce.com’da tüm bu fiyatların kullanıcı İçin kolayca ulaşılabilir olduğunu kaydeden Karataş, tüketicilerin seçtikleri kredi kartı ve taksit sayısına göre fiyat karşılaştırması yapabildiğini sözlerine ekliyor. Hatta buna kargo fiyatları dahil listelemeyi ekleyerek de bir fiyat karşılaştırması yapabildiklerini belirten Karataş, “Çünkü satın alma aşamasına gelmiş tüketiciler İçin bazen kargo ücretleri sürpriz yaratabiliyor. Biz de tüm sürprizleri ortadan kaldırıyoruz” diyor. Sibel Atik / Ekonomist

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*