Anasayfa / Genel / Freelance Çalışmanın 4 Püf Noktası

Freelance Çalışmanın 4 Püf Noktası

  • Freelance çalışanız sizi bir nevi kendi işinizin sahibi yapıyor. Bir başka deyişle, fatura kesmeniz, vergi ödemeniz, anlaşmaya imza atmanız gerekiyor. Bu tip resmi ve mali konularda kendinize güvemiyorsanız mutlaka bir mali müşavir desteği alın. Hatta ilerleyen zamanlarda devreye avukatları da sokmanız gerekebilir. Lakin yine de bu tip konularda az da olsa bir miltar bilgi sahibi olmak işinize yaratacaktır.

freelance1

  • Şirket içinde çalışıyor olmanız, size bir yere kadar hareket özgürlüğü sağlar. Sonuçta aranızda resmi bir iş akdi olan firma için ger zaman ulaşılabilir olmanız gerekir. Cep telefonunuz mutlaka mesai saatleri içinde açık olsun. Bütün aramalara yanıt verin. Size sorulan bütün sorulara ayrıntılı cevaplar verin. Böylece güvenilir adam olursunuz.

freelance2

  • Müşteri firmalarla anlaşırken “ne iş olsa yaparım” mantığını bırakın. Elinizdeki know-how’a göre hareket edin. İşi bağlarken dürüst olun. Aksi tarkirde doğacak beklentileri karşılayamazsanız ve daha çok para alayım derken işten tamamen olursunuz. Ayrıca daha çok para kazanmak için çok iş almayın. Zira iş yetiştirememekle ünlenirseniz, lendi bindiğiniz dalı kesersiniz.

freelance3

  • Müşteriler ile sürekli irtibatta olun. Haftada bir toplantı yapın. Elinizdeki işi olnardan gelecek yorumlarla şekillendirin. Zira sadece kendi bildilerinizle ilerlerseniz, gelişmezsiniz. Diğer taraftan edineceğiniz bilgilerle her aldığınız işi yeni bir deneyim haline getirim.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*