Anasayfa / Genel / Girişimcilikte seri olmak

Girişimcilikte seri olmak

Seri Girişimci

Girişimcilik

Çok sayıda iş kuran kişiler nasıl hızlı olunacağını ve eyleme geçileceğini bilen kişilerdir. Jake Winebaum, “seri girişimcilik” sanatı üzerine yoğunlaşmış bir isim.
Jake Winebaum; FamilyFun magazine, Business.com, Brighter.com’un kurucusu ve eCompanies ile Blue Waters Research’ün kurucu ortağı. Jake Winebaum aslında bir “iş mühendisi”. New Hampshire doğumlu seri girişimci; balıkçılıktan Online start-up şirketlere kadar geniş yelpazede neredeyse bir düzine iş kurdu. En çok 1999’da kurucu ortaklığını yaptığı ve 8 sene sonrasında 345 milyon dolara sattığı Business.com ile tanınmaktadır. Geçtiğimiz mayısta Winebaum son girişimini de hayata geçirdi; insanların dişçi bulabilmesi için ve dişçilerin de hasta bulabilmesi için kurulmuş bir online pazar olan Brighter.com.
Peki çoğu girişimci yalnızca bir iş kurmak ve tek alanda mücadele vermekle meşgulken Winebaum bunu nasıl yapıyor?
Dartmouth mezunu seri girişimci, Inc.com’dan Eric Markowitz’e verdiği röpörtajda, yeni fikirlere nasıl ulaştığını, pazarı ne şekilde gözlemlediğini ve bir iş kurarken nasıl aksiyon aldığını açıkladı.
Girişimciliğe ne zaman adım attınız?
Kolejdeyken New Hampshire sahili yakınlarında ticari bir balıkçı teknesinde çalışıyordum. 1 yıl içinde Same Day Fish Company adında bir balıkçı firması kurdum . Kuzey New England’daki süpermarketlere balık satıyorduk. Bu firmanın yenilikçi tarafı balıkları her zaman 24 saat içerisinde alıcıya teslim ediyor olmamızdı. Balıklar tazeydi, böylece restorantlar da balığı daha uzun süre saklayabiliyordu. Harika bir girişimdi ama aynı zamanda çok da zorluydu. 24 saat içinde alıcıya balığı ulaştırmak günün 24 saati çalışmayı gerektiriyordu.
Bir sonraki işim Time Inc. Tarafından çıkarılan Fortune dergisinde çalışmak oldu ve bu zihnimde yeni dergi fikirlerinin doğmasına yol açtı. Buradan sonra yeni fikirlerimin doğmaya devam ettiği U.S. News & World Report’ta çalışmaya başladım.
Şirket dünyasında yer almaya ne zaman ara verdiniz?
Şirket hayatını bırakmaya FamilyFun’da çalışmaya başladığımda karar verdim. Disney tarafından satın alınan bir dergiydi.Bu dergi, ailemle kayak, balıkçılık ve yürüyüş gibi pek çok ilginç şey yapabildiğim New Hampshire’daki gelişimimin yansımasıydı.
Bir de eCompanies adında adeta, pek çok başarılı şirketten sorumlu bir kuluçka makinesi inşa ettiniz. Buradan hareketle yeni iş fikirlerine yaklaşımınızdan bahsedebilir misiniz?
Önce piyasayı deneyimleyerek başlayan, ardından fikir üreten biri olarak kesinlikle MBA-tipi girişimci olmadığımı söyleyebilirim.Genellikle piyasadaki deneyimlerimden yola çıkarak fikir üretirim. Balıkçılık işi balıkçı teknesinde çalışmamdan sonra ortaya çıktı.Balığı yakalamaktan alıcıya teslimatına kadar yaşanan süreçlerin tümü birkaç gün sürüyordu ve balıklar bu süreçte 4-5 elden geçiyordu. Bu durum “neden bu süreci bypass edip tek başımıza üstlenmiyoruz” diye düşünmemize yol açtı. Bu daha hızlı teslimat, dolayısıyla daha iyi ürün anlamına gelecekti.
FamilyFun’ı nasıl kurduğuma gelince; o dönemde çocuk sahibi olmak üzereydik ve ebeveyn olmak üzerine düşündüğümüz, bilgi sahibi olmak istediğimiz bir dönemdi. O sıralar dergi işindeydim ancak konuyla ilgili bize hitap edecek herhangi bir dergi bulamıyordum. Piyasa araştırması yaptım ve ebeveynler ve çocuklar üzerine pazarda el değmemiş bir alan olduğunu tespit ettim.Ancak, FamilyFun’a varıncaya kadar, kapsamlı araştırma ve incelemelerimin hiçbirine uzun süre dayanamamış 20 düzine dergi fikrim oldu.
Bir iş fikrinizin iyi olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?
Bana göre gerçek test şudur: o fikir üzerine düşünmeye ne kadar çok zaman ayırıyorsanız o fikir gerçek bir potansiyel içeriyordur, yani ona zaman ayırdıkça fikri inşa etmeye devam edebileceğiniz bir gücü vardır.
Fikre bolca zaman ayrılması gerektiğine inanan biriyim. Güçlü fikirler, üzerlerinde çalıştığınız sürece daha da güçlenirler. Fikir zayıfsa ilginizi yavaş yavaş kaybedersiniz.
Ayrıca bir fikrin diğerlerine nazaran ucuz olup olmadığını anlayabilmek açısından da bir kriterim var. Bir fikre sahip olmak tek başına sizi başarılı kılmaz. Harika bir fikrin yanı sıra, harika bir zamanlamaya ve en önemlisi yeterli miktarda sermayeye sahip olmanız gerekir. Fikrin bol bol irdelenmesi ve dönüştürülmesi gerekecektir; bu da zaman ve para gerektirir.
Brighter.com’u kurma fikri nasıl ortaya çıktı?
Akrabalarımla birlikte akşam yemeği yiyordum. Sohbet sağlıkla ilgili konulara geldi. Kayınpederim dişçiden çıkıp aramıza katılmıştı. Kendisi emekli. Dişçisi ona 3 kaplama yapılması gerektiğini ve bunun toplam 6500 dolara mal olacağını söylemiş. Diş sağlığı ile ilgili sigortası yoktu ve bu fiyatın iyi bir fiyat olduğundan da emin değildi. Bir araştırma yaptım. Sarı sayfalarda dişle ilgili bölümün çok kapsamlı olduğunu fark ettim. Ayrıca dişçiler de sürekli yeni hastalar kazanmaya çalışıyordu ve reklam yapabilecekleri ve müşteriye ulaşabilecekleri herhangi bir mecraları da yoktıu. Böylece araştırmalarıma başladım ve kayınpederimin diş sigortası olmayan tek kişi olmadığını fark ettim. Amerikalıların %50’sinin diş sağlığı sigortası olmadığını ve bir Amerikalının fiyat araştırması dahi yapamadan dişleri için yılda 45 milyar dolar harcadığını fark ettim. Dişçiye körü körüne gidiyorlardı. Kendi kendime bunun ilginç bir alan olduğunu düşündüm.
Dolayısıyla pek çok farklı girişimimin başlangıç süreci gayet tutarlı bir biçimde benzeşiyordu. Bir şeyi tecrübe ettim; onun daha iyi yöntemlerle yapılabileceğini düşündüm ve bunun için gerçek bir pazar olup olmadığını araştırdım. Sonrasında ise ekibi kurup fikri hayata geçirdim.
Seri girişimcinin en önemli karakter özelliği nedir?
En önemli özelliklerinden birisi azim. Örneğin Business.com rayına oturana kadar 3 değişik yenilemeden geçirildi. İşin ne olduğunu bilmediğiz ve çözemediğimiz birkaç sene boyunca gözümüze çok umutsuz göründüğü zamanlar oldu. Sonunda işi çözdük 3. Yılında tam anlamıyla gemiyi yürütmeye başladık. Azmimiz, yeterli sermayemiz ve güçlü bir ekibimiz olmadan olmasaydı asla başaramazdık.

Pek çok başarılı şirket ilk birkaç sene boyunca tam anlamıyla istedikleri noktaya gelememiştir hatta birkaç sene boyunca dibe vurmuş şekilde ilerlemişlerdir.bence insanalr çok erken pes ediyorlar.Fikir orejinal bile olsa tutmayabiliyor ve ama dümeni kıramıyorlar. En önemli şey pes etmemek. Çevik davranmalı ve kendinize “bu bakış açısı işe yaramadı, ama başka bir şey deneyebilirm” diyebilmelisiniz. FamilyFun haricinde tüm girişimlerim oldukça zorluydu, aynı işi sürekli yeni baştan kurgulamam gerekti, hatta bazılarında ölmekten beter tecrübeler yaşadım diyebilirim.
Kaynak: frasb

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*