Anasayfa / Genel / Halk ekmek ve ekmek sektöründe yenilikler

Halk ekmek ve ekmek sektöründe yenilikler

Halk ekmek ve ekmek sektörü

Ekmek sektörü geçtiğimiz aylarda israf konusuyla bir kere daha gündeme geldi. Tmo’nun araştırmasına göre Türkiye’de günde 25.300 ton ekmek üretiliyor, yıllık ekmek üretimi ise yaklaşık 9.2 milyon ton. 250 gramlık standart ekmek büyüklüğü dikkate alındığında yılda 37 milyar adet ekmek üretimi gerçekleştiriliyor. 1 yılda üretilen ekmeğin parasal karşılığı ise 26 milyar Tl. Bunun 1.5 milyar Tl.lik kısmı ise çöpe gidiyor. Ekmek sektörü giderek endüstriyel bir hale geliyor. Sektörün en büyük firması ise hiç kuşkusuz İstanbul Halk Ekmek Aş. Sıfır israf ve iade ile çalışan İstanbul Halk Ekmek , 55 çeşit ekmek üretimiyle İstanbul Piyasasında yüzde 13 civarında bir paya sahip. 565 büfe ve 1980 satış noktasıyla müşterilerine ulaşıyor.

Geçen yılı 150 milyon Tl ciro ile kapatan,bu yıl ise 175 milyon TL ciro hedefleyen İstanbul Halk ekmekşu sıralar ekmek çeşidinin daha da arttırmak için çalıştıklarını belirterek, éun ve ekmek tebliğlerinde değişiklilikler yapıldı. Kepek oranları yükseltildi. Ekmek özüne dönüyor. Kayısılı ve kayısı çekirdekli ekmek çıkardık. İncirli ekmek için Ar-Ge çalışmalarımız sürüyor. Sebze karışımlı ekmekler için çalışmalar yapıyoruz. Yakın zamanda ekmek çeşidimizi 60’a çıkaracağız” diyor.

Ekmekle ilgili yeni bir projede size aktaralım.Malum hepimiz fırınlardan sıcak ekmek alıp yemeyi severiz.Ama Halk ekmek ‘in böyle bir uygulaması bulunmuyor. Bu kondua Halk Ekmek’in hazırlık yaptığını belirtelim.Bekaroğlu, “Biz rapor hazırlıyoruz.Fırınlar dönüşecek ve endüstriyel fırınlar gelecek. Bu günkü mahalle fırınlarıda birer satış noktası ya da fırın kafeye dönüşecek. Hamurlar ve yarı mamul ekmekler bu fırın kafeler aracılığıyla sıcak olarak müşteriyle buluşacak. Bu süreçte Halk Ekmek’te yerini alacak” diyor.

Bu konudan çıkarılacak iş fikirleri

1- Fırınların dönüşümü ile ilgili dekorasyon uygulamaları artacak.

2- İncirli,Sebzeli ve Meyveli ekmeklerin kullanımı artacak ve bu ürünlere ilgi çoğalacak.

3- Fırın kafelerde bayilik verme olayı artacak.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*