Anasayfa / Genel / Hidropar Kocaeli örümcek robot üretimine başlayacak

Hidropar Kocaeli örümcek robot üretimine başlayacak

Hidrolik başta olmak üzere, elektrikli tahrik ve kontrolü, doğrusal hareket ve montaj teknolojileri ile pnömatik konularında hizmet veren Hidropar Kocaeli, piyasada ‘örümcek robot’ olarak da bilinen delta robotların üretimine başlayacak. Hidropar Kocaeli Genel Müdürü Tunç Atıl, dört eksenli delta robotların, birçok uygulamada ara çözüm olarak avantajlı olduğunu söyledi.

Bosch Rexroth Türkiye’nin ana bayisi olarak 1998 yılında kurulan Hidropar Kocaeli’nin, ağırlıklı olarak demir çelik, lastik, beyaz eşya, otomotiv ana ve yan sanayi firmalarına hizmet verdiğini belirten Tunç Atıl, satış sonrası etkin servis, devreye alma, anlaşmalı bakım ve eğitim hizmetleri ile müşterilerinin gereksinimlerini tümüyle karşılamaya yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Delta robotların üretimine iki ay içinde başlayacaklarını aktaran Atıl, “Delta robot, ilk kez İsviçreli bir bilim adamı tarafından geliştirildi. Daha sonra çok uluslu bir firma tarafından patenti satın alındı. Patent süresinin sona ermesiyle, Avrupa’da birçok firma tarafından üretilmeye başlandı. Şu anda bu robotları Türkiye’de üreten firma bulunmuyor. Delta robotları Türkiye’de üreten ilk firma biz olacağız” diye konuştu.

“Robotların olmadığı bir sanayi hayal etmek mümkün değil”

Delta robotların ağırlıklı olarak gıda, ambalaj ve paketleme sektörlerinde kullanıldığını belirten Atıl, “Günümüzde robotların olmadığı bir sanayi hayal etmek mümkün bile değildir. Bu noktada, büyük esneklikleri nedeniyle robotlar birçok alanda artan sıklıkta kullanılmaktadır. Yaygın olarak kullanılan 6 eksenli mafsallı robotlar birçok uygulama için bir zorunluluk değildir, bunun yerine, görece basit ve hızlı birçok uygulamada delta robot gibi daha düşük maliyetli bir çubuk kinematiği kullanılabilir” diye konuştu. 4 eksenli delta robotların hız ve maliyet açısından 6 eksenli robotlara göre daha avantajlı olduğunu savunan Atıl, birçok sanayi kuruluşunda kullanılan robotların, delta robotlar kadar hızlı ve esnek bir yapıda olmadığını belirtti. Delta robotların bu nedenle iyi bir ara çözüm olabileceğini ifade eden Atıl, aynı robotu 2 eksenli olarak üretmek için de çalışmalarına başladıklarını söyledi. En önemli aşama olan prototipten sonra, aynı platform üzerinde müşteri ihtiyaçlarına göre farklı tip ve modellerde delta robot üretebileceklerini aktaran Atıl, projenin ticari bir anlam kazanabilmesi, ekonomik olarak üretilmesi ve talep görebilmesi için geliştirme çalışmalarına devam ettiklerini ifade etti. Atıl, detay çalışmaların yaklaşık iki ay içinde tamamlanmasını beklediklerini kaydetti.

Proje için TÜBİTAK Ar-Ge Destek Programı’nın destek verdiğini belirten Atıl, kurumdan, “Proje başarıyla bitirilmiştir” yazısını aldıklarını kaydetti. Ürünün yazılımında ana bayiliğini yaptıkları Bosch Rexroht’un çözümlerini kullandıklarını belirten Atıl, bu yazılımın dünya çapında birçok ülkedeki değişik delta robot üreticisi tarafından da kullandığını ifade etti. Tunç Atıl, 2012’de yüzde 20 oranında büyümeyi hedeflediklerini ancak gerek yılın ikinci yarısında yaşanan durgunluk, gerekse bazı müşteri siparişlerinin ötelenmesiyle geçtiğimiz yılı yüzde 10’luk bir büyüme ile tamamladıklarını söyledi. 2013’ün ilk aylarının ümit verici olduğunu ve yeni yılda yapacakları yatırım çalışmalarına devam ettiklerini anlatan Atıl, yatırımlarını delta robot uygulamalarındaki sonuçlara göre de yönlendireceklerini söyledi. Müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için Adapazarı ve Batı Karadeniz bölgesinde şubeler açtıklarını aktaran Atıl, yeniden yapılanmaya giderek faaliyetlerini tescilli markaları HKTM (Hareket ve Kontrol Teknolojileri Merkezi) adı altında devam ettirmeye karar verdiklerini sözlerine ekledi.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*