Anasayfa / GİRİŞİMCİLİK / e kitaplar / İlk önce gir, en son çık

İlk önce gir, en son çık

ilk önce gir, en son çık

E kitap Hakkında : Bu e kitap 5 sayfa halinde yayınlanmıştır. Diğer sayfalar yazının altında etiketlerin üstündedir.

New York City Yangın Departmanı, dünyanın en verimli kuruluşlarından birisi. Bu başarının temelini de sıra dışı bir şifre oluşturuyor: “İlk önce gir, en son çık.” Ekipteki kıdemli görevli yanan bir binaya daima ilk önce giriyor ve en son çıkıyor. Çalışanları onun sadece geride durup emirler vermediğini, kendileriyle birlikte olduğunu ve tehlikeyi paylaştığını biliyor. Sorumluluğu başkasına yükleme ya da suçlamak söz konusu değil. FDNY’nin 25 yıllık emektarı ve çaylaklıktan müfreze şefliğine yükselmiş olan John Salka, liderlik alanında “İlk önce gir, en son çık”‘ın gücünü birinci elden biliyor. Salka’nın heyecan veren 4 öyküleri, doğrudan ön cepheden ve en zorlu yangınlardan geliyor. FDNY’deki pratik, kavgada sınanmış öykülerin bir araya toplandığı en iyi liderlik stratejilerini herhangi bir alandaki liderlere kılavuz olarak sunuyor.

Bu kitap, FDNY liderliğinin ilkelerini, zorlayıcı pratik ve her liderin ve yöneticinin tekrar tekrar okumak isteyeceği, son derece rahat okunabilir bir kılavuz halinde damıtıyor.

LİDERLİK ÜÇGENİ
Üç bağlılık ilkesi bir arada, kuruluşunuzun amaçlarına ulaşmanıza yardım edecek stratejileri ve disiplinleri destekleyerek, büyük bir liderliği oluşturmaktadır. Bu bağlılık ilkeleri gerçekleri ortaya çıkarmak, insanlarınıza değerli varlıklar olarak davranmak ve her seviyede liderler yetiştirmektir.
– Yangını takip etmek için sürekli orada olmalı ve hem niceliksel hem de niteliksel tüm kaynaklardan bilgi toplamalısınız. Kendi içinizdeki, kuruluşunuzdaki ve sektörünüzdeki yangını da eğer verimli olmak istiyorsanız, bulup çıkarmaya ve takip etmeye hazırlıklı olmalısınız.
– İnsanlarınız gerçek varlıklarınızdır, olayların gerçekleşmesini, işin yapılmasını sağlayan onlardır. Verimli olabilmeleri için onlara gerekli araçları ve liderliği verdiğinize emin olun.
– Her başarılı lider yolunda ilerleyebilir. Çünkü girişimlerini ve amaçlarını destekleyen bir alt liderler çekirdeği onun arkasında yer alır. Destek ekibinizi seçmek ve geliştirmek için zaman ayırmak, dışarıda ve cephede bir lider olmak için hayati önem taşır.

LİDERLİK ATEŞİNE YAKIT VERMEK
Kendinizi biraz daha iyi tanımanız liderliğinizin bazen zorbalığa, aşırı müdahaleye ve diğer zehirli davranışlara varmasına yol açan ve sizi baltalayan duygusal tetikleri anlamınıza ve yönetmenize yardımcı olacaktır. Zayıf yanlarınızı telafi edecek adımları bir kez attığınızda (öz yönetim ya da yeni yetenekler edinme yoluyla), insanlarınıza aynısını yapmaları için yardım edebilirsiniz.
– Geçmiş kararları, eylemleri ve öncelikleri ele almak için zaman ayırın. Bunların sizi motive eden şeylerle ve amaçlarınızla ilişkisi hakkında kendinize sıkı sorular sorun.
– Değerlerinizi kağıda dökün. İnsanları yönetme konusundaki inançlarınızı özetleyen bir liderlik vizyonu oluşturun. Daha sonra da bu vizyonun eylemlerinize ne kadar uyduğuna bakın.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*