Anasayfa / Genel / İlk yerli tramvay Haziran’da

İlk yerli tramvay Haziran’da

İhaleye ilişkin sözleşme Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Durmazlar Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz arasında imzalandı.
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin danışmanlığında Durmazlar Makine tarafından üretilen ve 2 ay önce de tüm üretim belgeleri alınan yerli tramvayın mart ayında yapılan ihalesine ilişkin sözleşme Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Durmazlar Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz arasında imzalandı.
Firma, Büyükşehir Belediyesi’nin alacağı 6 tramvayı Haziran ayı sonundan itibaren teslim etmeye başlayacak. Yeni alınan araçlar, Heykel- Garaj tramvay hattında kullanılacak. İpekböceği’nin seri üretimine de başlandı. Durmazlar Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz 1803 yılında Avrupa’da 100 kilometre hızla giden trenler üretilirken tam 210 yıl sonra Türkiye’de de bunu başardıklarını belirterek, “Araca uygulanan 30 yıl yaşlandırma, çekme, kopma ve statik gibi testlerin sonucu da bu başarının kanıtı oldu. İpekböceği daha ilk denemede sertifikasını aldı. Gelişmiş teknolojisini ve güvenlik sistemlerinin yeterliliğini ispatladı” diye konuştu.

Durmaz, İpekböceği’nin tamamıyla Türk mühendislerinin başarısı olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin ilk yerli tramvayı olan İpekböceği ile firmalarının dünyanın yedinci tramvay üreticisi unvanını aldığını kaydetti. Türkiye’yi tramvay üreten altıncı ülke konumuna yükselttiklerini de vurgulayan Durmaz, “20 milyon euroluk yatırımla ürettik. İtalya’nın hızlı trenlerini yapan Fransız Alstom firması hızlı trenlerin ana gövdelerini bize yaptırmaya karar verdi. Bu alandaki ilk ihracatımızı da 7 Nisan’da yapmış olduk. Bu araçlar 2 milyon 200 bin euroya satılırken, biz yerli üretimle 1 milyon 599 bin euroya satmış oluyoruz. Bu aracın yerlilik oranı yüzde 49 ile 51 arasında ama yakında tamamı yerli olacak. Rahmetli babam Ali Durmaz, ’40 yaşında olsam araba fabrikası kurardım’ derdi. Biz onun evlatları olarak 4-5 kişi taşıyan otomobil değil, 250 kişi taşıyan tramvayları ürettik”şeklinde konuştu.

6 kilometrelik hatta 6 araç çalışacak

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de, raylı sistem araçlarının Türkiye’de üretilebileceğini böylelikle kaynakların yurt dışına çıkışının önlenebileceğini söylediklerinde kimsenin inanmadığını belirterek, “Danışmanım Taha Aydın’la bu konuda sanayicilerimize yön verildi ve bizim taleplerimize cevap veren firma da makine üretiminde dünya firması olan, güçlü bir Ar-Ge merkezine sahip Durmazlar firması oldu. İki yılda ilk prototip aracı ürettiler ve dünya standartlarındaki araçlar için 2 ay önce de üretim belgelerini aldılar. Açtığımız ihaleye de en uygun teklifi veren onlar oldu. Aldığımız 6 adet tramvay, haziran ayı sonunda teslim edilmeye başlayacak” diye konuştu. Altepe, yaklaşık 6 kilometrelik hatta 6 araç çalışacağını ve her bin metrede bir araç olacağını belirterek,” 2-3 dakikalık bekleme süresiyle ulaşım sorunsuz ve seri bir şekilde sağlanacak” dedi.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*