Anasayfa / Genel / ING emeklilik İş Başvurusu ve İnsan Kaynakları

ING emeklilik İş Başvurusu ve İnsan Kaynakları

ING emeklilik İş Başvurusu ve İnsan Kaynakları

Türkiye’de sigorta ve emeklilik sektörü büyümekte olan bir iş alanı olduğu için, ING Emeklilik, Türkiye emeklilik ve sigorta pazarında öncü konuma gelme hedefimizi gerçekleştirme yolunda bizlerle beraber büyümek isteyen profesyoneller arayışındadır.

Sigorta ve emeklilik faaliyetlerinde, 150’yi aşkın tecrübesi ile ING, dünya çapında 40’ın üzerinde ülkede, 100.000’i aşkın profesyonel çalışanı ile, 85 milyonun üzerinde müşteriye hizmet vermekte olup, üstün bir itibara sahiptir. Bu profesyoneller her gün, tüm paydaşlarımıza sunduğumuz hizmetlerde fark yaratmaktadır.

ING Emeklilik, özgün bir şekilde ve nispeten az sayıda çalışanla faaliyet gösteren bir şirket olduğu için, İK stratejimiz de, şirkete içtenlikle bağlı, yetkin ve müşteri odaklı özgün çalışanlar istihdam edilmesini hedeflemektedir.

Kurum kültürüne, uluslararası karakterine ve faaliyet alanına bağlı olarak, uzmanlık gerektiren bir sahada ING Emeklilik, çalışanlarına gelişimlerine katkıda bulunacak birçok hedef sunmaktadır. Bu fırsatı yakalayıp, bizimki gibi genç ve hızla büyüyen bir şirkette ivme kazanmak da size bağlıdır.

Şirketimiz bünyesindeki tüm çalışanları profesyoneller olarak gördüğümüz, profesyonel bir tutum ve tavır beklediğimiz için, başvuru sırasında, ya da kendilerine sunduğumuz fırsatlar açısından, stajyer, yeni mezun, uzman ve müdürler arasında herhangi bir fark gözetmemekteyiz.

Size ve şirketinize, şahsi hedefleriniz ve organizasyonel hedeflerinize ulaşmanızda destek olacak İK uygulamalarımız mevcuttur.

Size ne sunacağız?

• İş Başı Eğitim: Aramıza katılan tüm yeni çalışanlarımız, kapsamlı bir iş başı eğitimi programına katılmaktadırlar; bu program size, kısa bir süre içinde şirketimizle ilgili bilgi edinme fırsatı sunacaktır;
• Kişisel Gelişim Planı: Gerekli iş/sektör bilgi seviyesini muhafaza etmenizi ve hem mevcut, hem de bir sonraki pozisyonunuz için “hard” ve “soft” beceriler geliştirmenizi temin eder;
• Performans Değerlendirme ve Ödüllendirme: Bireysel performans, şirket hedef ve öncelikleri ile bağlantılıdır. Değişken ücretlendirme paketi de, ödüllendirme kapsamında yer almaktadır;
• Bilgi Paylaşımı: Tüm çalışanlara yönelik iç bültenler ve iletişim toplantıları ile, çift yönlü iletişim fırsatları teşvik edilmektedir. “Focus” gruplar düzenli olarak bir araya gelip, temel konuları görüşmektedirler.
• Liderlik Geliştirme: Liderlerimizi, yetenekli ve kendini işine adamış çalışanlarımız içerisinden geliştirmenin yanı sıra, yenilikçi yaklaşımlar getirmek suretiyle şirketimizi daha da büyütmemize yardımcı olmak üzere, diğer şirketlerden, sektörde tecrübeli kişileri de bizlerle çalışmaya teşvik ederiz.
• İş Rotasyon Fırsatları: Açık pozisyonlar, öncelikle şirket içinde ilan edilir. Çalışanların kendilerine bireysel olarak değer katacağına inanan ve bunu teşvik eden bir kuruluşuzdur, öte yandan, 3-4 yılda bir mevcut pozisyonları değiştirmek sureti ile şirketimize de değer katarız;
• Sürekli İyileştirme Girişimleri: Yıllık Kazanan Performans Kültürü (WPC) araştırmamız personel katılım ve memnuniyetini ölçerek, bizlere, iyileştirme faaliyetlerinin tanımlanmasında yardımcı olmaktadır.
• Yetenek Yönetimi: Yetenekli çalışanlarımızı, geleceğin liderleri olarak hazırlamaya ve belki de onlara uzun vadede ING bünyesinde uluslararası fırsatlar sunabilecek ING Emeklilik Yetenek Programımız mevcuttur;
• Çeşitlilik: Çeşitliliğin sadece, farklı ırk, etnik köken, cinsiyet, yaş, cinsel eğilim, fiziksel beceri, dini inanç ve şahsi felsefelere mensup kişiler istihdam etmekten ibaret olmadığının bilincindeyiz. Çeşitlilik, farklılıklarımızı kucaklayan, bunlara saygı duyan ve bunlardan fayda sağlayan, kapsamlı bir kültür yaratılması ile ilgili bir olgudur.
• Pozitif, açık ve güvenli bir işyeri kültürü
• Sosyal Faaliyetler: Ekip çalışmasını teşvik etmek, ancak daha da önemlisi eğlenmek için, çalışanlarımız tarafından düzenlenen koşu kulübü, fotoğraf kulübü ve yıllık şirket piknikleri gibi, farklı sosyal etkinliklerimiz mevcuttur.

Sizlerden ne bekliyoruz?

• Proaktif, “Başarabilirim” mentalitesi;
• Müşteri odaklı yaklaşım;
• Ekip çalışması;
• İngilizce (sözlü ve yazılı beceriler);
• Dereceler, referanslar, vs. ile kanıtlanabilecek ortalamanın üzerinde performans
İş Başvurusu İçin;

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*