Anasayfa / Genel / İngiltere İş Ziyareti Vizesi Rehberi

İngiltere İş Ziyareti Vizesi Rehberi

İngiltere iş vizesi rehberi

İngiltere, iş amaçlı ziyaretçileri memnuniyetle karşılamakta ve İngiltere’yi iş için, kısa süreliğine veya sık sık ziyaret edecek kişilere özel bir vize hizmeti sunmaktadır.

Genel anlamda iş ziyareti vizesi denildiğinde bahsedilen etkinlikler şunlardır:

 • Toplantılara veya konferanslara katılmak;
 • İş anlaşmaları, ticaret anlaşmaları hakkında görüşmeler yapmak veya anlaşmaları imzalamak;
 • Bilgi edinme amaçlı heyetler veya ürün/detay kontrolü amaçlı ziyaret
 • Saha ziyaretleri ve tanıtım etkinlikleri düzenlemek.
iş vizesi

iş vizesi

İş ziyareti vizesiyle, İngiltere’ye vizenin geçerlilik süresi sonuna kadar dilediğiniz kadar giriş yapabilirsiniz, ancak aşağıdaki şartlara uyulması gerekir:

 • Kısa süre için bile olsa, hiç bir şekilde İngiliz bir kurum için çalışmamak
 • ‘Şirket içi Eğitim’ adı altında bile olsa herhangi bir iş deneyimi edinme teşebbüsünde bulunmamak.
 • Eğer iş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacaksanız, aşağıdaki başlıkları kanıtlayacak belgeleri sunmanız beklenir:
 • İngiltere’de kalacağınız süre içinde yukarıda bahsedilen iş ziyareti sayılabilecek bir etkinlik amaçlı gittiğiniz,
 • Sizin veya temsil ettiğiniz şirket/kurumun İngiltere’de bulunduğunuz süre içinde masraflarınızı karşılayacak maddi güce sahip olduğu,
 • Ziyaretin sonunda İngiltere’den ayrılacağınız,
 • Sizin veya şirketinizin dönüş yolculuğu ya da takip eden güzergahın seyahat giderlerini karşılayacak maddi güce sahip
 • olduğu.

5 kolay adımda İngiltere iş vizesi başvurusu

 1. UK Border Agency’nin web sitesini ziyaret edin, başvuru formunu doldurun ve vize ücretini odeyin.
 2. En yakındaki Vize Başvuru Merkezini ziyaret etmek için randevu alın (İsteğe ya da yoğunluk durumuna göre başka merkezden de randevu talep edebilirsiniz).
 3. Dijital fotoğraf ve parmak izi vermek için pasaport ve destekleyici belgelerle birlikte randevunuza gidin.
 4. Belgeleriniz UK Border Agency tarafından incelenerek vize başvurunuz karara bağlanacaktır.
 5. Belgeleriniz geri gönderilmeye hazır olduğunda size bilgi verilecektir.

Vize Başvuru Merkezleri

Türkiye’de, yaşadığınız ve çalıştığınız yere uygun olabilecek, 5 vize başvuru merkezi vardır. Bunlar Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Gaziantep’te bulunmaktadır. İş ziyareti vize kategorisine ilişkin detaylı bilgiye UK Border Agency’nin web sitesinden erişebilirsiniz:

www.visainfoservices.com

Uzun Dönemli İş Ziyareti Vizeleri

Eğer iş amaçlı olarak İngiltere’ye sık seyahat ediyorsanız, 2, 5 veya 10 senelik uzun dönem vizeye başvurmayı düşünebilirsiniz. Uzun dönemli vizenin en büyük avantajı vizenin geçerli olduğu süre boyunca sadece bir kez vize başvurusu yapmak ve biyometrik bilgi vermektir. Bundan sonra vizenin sonuna kadar İngiltere’ye istediğiniz sayıda ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Bu vizeyi alabilmek için iş ziyareti vizesi şartlarının yanısıra İngiltere’ye sık seyahat etme gerekçelerinizi de sunmanız gerekir.

Öncelikli Servis
Bu hizmet sayesinde, vize başvurunuz UK Border Agency’ye ulaştıktan sonra standart başvurulardan önce değerlendirmeye alınır. Şöyle ki Vize Bölümü, başvuruyu teslim aldıktan sonra mümkün olan en kısa sürede ve genellikle de 24-48 saat içerisinde  sonuçlandırır. Ücret: Her Öncelikli Servis başvurusu için 200TL’dir. Servis ücreti vize başvuru ücretine ek olarak ödenir.

Business Class Servisi
Business Class Servisi sadece İstanbul vize başvuru merkezinde, her vize başvurusu için 120TL ek ücret karşılığında sunulmaktadır. Servise dahil olanlar:

Vize başvurunuza yardımcı olacak bir görevli
Ücretsiz ikramlar ve gazeteler Gerektiğinde kullanılmak üzere fotokopi servisi Gerektiğinde kullanılmak üzere fotoğraf servisi
Başvurunuz UK Border Agency tarafından değerlendirildikten sonra SMS ile bilgilendirme Vize başvurunuz UK Border Agency tarafından değerlendirildikten sonra belgelerin özel kurye servisiyle adresinize gönderilmesi.

Kurye Servisi
Türkiye’deki tüm vize başvuru merkezlerinde, UK Border Agency tarafından değerlendirilmesi yapılan vize başvuru belgelerinizin adresinize gönderilmesi hizmeti verilmektedir. Bu servis sayesinde belgeleri vize başvuru merkezlerinden şahsen teslim almak zorunda kalmazsınız. Kurye servisi sizin başvuru esnasında belirttiğiniz adrese teslimat yapar. Kurye servisi ile ilgili daha fazla bilgiyi vize başvuru merkezlerinden alabilirsiniz.

SMS Mesaj Servisi
Türkiye’deki tüm vize başvuru merkezleri her vize başvurusu başına TL2.5 ücret karşılığında SMS mesaj hizmeti sunmaktadır. Vize başvurunuza ilişkin karar ve belgeleriniz vize başvuru merkezine ulaştığında, size SMS mesajı gönderilecektir.

Fotokopi ve Basım Servisi
Fotokopi ve basım servisi sadece İstanbul ve Ankara’daki vize başvuru merkezlerinde verilmektedir. Sayfa başına TL0,75 ücret alınır.

Fotoğraf Servisi
Fotoğraf hizmeti sadece İstanbul ve Ankara’daki vize başvuru merkezlerinde verilmektedir. Servis ücreti, 6 adetlik fotoğraf karşılığında TL12’dir. Fotoğraflar, UK Border Agency’nin istediği özelliklere uygundur. Ek hizmetlerle ilgili daha fazla bilgiye www.ukba.homeoffice.gov.uk/countries/turkey websitesinden ulaşabilirsiniz.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*