Anasayfa / Genel / İnovasyon örnekleri ve İnovasyon’un tanımı

İnovasyon örnekleri ve İnovasyon’un tanımı

İnovasyon örnekleri ve İnovasyon’un tanımı

İnovasyon’un tanımı OECD ile Eurostat’ın birlikte yayınladığı Oslo Kılavuzunda şu şekilde yer almaktadır.

İnovasyon, yeni veya önemli ölçüde değiştirilmiş ürün (mal ya da hizmet), veya sürecin; yeni bir pazarlama yönteminin; ya da iş uygulamalarında, işyeri organizasyonunda veya dış ilişkilerde yeni bir organizasyonel yöntemin uygulanmasıdır.

İnovasyon örnekleri

İnovasyon örneklerine başlamadan önce 4 farklı inovasyon modelinden bahsetmeliyiz

1-Ürün ve inovasyon ilişkisi : Ürün inovasyonu, yeni veya özellikleri ya da kullanım amaçları açısından önemli ölçüde
geliştirilmiş-iyileştirilmiş bir mal veya hizmetin pazara sunulmasıdır. Bu, teknik özelliklerde, parçalarda ve malzemelerde, yerleşik yazılımda, kullanım kolaylığında veya diğer işlevsel özelliklerde önemli iyileştirmeleri-geliştirmeleri içerir.

2-Süreç inovasyonu : Süreç inovasyonu, yeni veya önemli ölçüde geliştirilmiş-iyileştirilmiş üretim ya da dağıtım yöntemininin uygulanmasıdır. Bu, tekniklerde, ekipmanda ve yazılımda önemli değişiklikleri içerir.

3-Pazarlama inovasyonu : Pazarlama inovasyonu, ürün tasarımında veya paketinde, ürün yerleştirmede, ürün promosyonunda ya da fiyatlandırmasında önemli değişiklikler içeren yeni bir pazarlama yönteminin uygulanmasıdır.

4-Organizasyonel inovasyon: Organizasyonel inovasyon, firmanın iş uygulamalarında, işyeri organizasyonunda veya dış ilişkilerinde yeni bir organizasyonel yöntemin uygulanmasıdır.

Şimdi inovasyon örnekleri vermeye başlayabiliriz.

İnovasyon örnekleri 1 – İlk ürünümüz Kitaplık üreten bir firma olsun. Bu firmada üretilen sabit kitaplığa inovasyon uyguladığımızı düşünelim. Eski tarz kitaplıkların yerine genç nesile uygun ve üzerinde oturup ya da uzanıp çalışabileceği bir kitaplık düşünelim. Şimdi iki kitaplık arasındaki farka bakalım. Genç birisi kitaplık almayı düşündüğü zaman sizce inovasyona uğramış olan kitaplığımı tercih eder yoksa eski tarz kitaplığı mı. İşte burada yapılan ürün inovasyonu

inovasyon örnekleri1

inovasyon örnekleri1

İnovasyon örnekleri 2 – İkinci örneğimiz deri kemer üzerine olsun. İlk resimdeki deri kemer bildiğiniz tarz normal bir kemer. Ek özelliği yok diğeri ise süvari Giyim’in X-Ray Cihazlarına Yakalanmayan Çıkarılabilir Kemeri. İki kemer arasındaki fark ise havaalanında X-ray cihazından geçerken belli oluyor ve artı fiyat farkıda var. Burada kemere yeni bir özellik eklemek ürün inovasyonu bu kemerin üretim hattında ki değişiklikler ise süreç inovasyonu ve aynı ürünü basında tanıtmak ve ürünün özelliklerini reklam kanallarında tanıtmak ise pazarlama inovasyonu oluyor. Aynı akış teması kitaplık içinde geçerlidir.

inovasyon örnekleri 2

inovasyon örnekleri 2

İnovasyon örnekleri 3 – Üçüncü örnek ise halı üzerine olsun. Halı modeli ve desenlerine göre çok farklılık gösteren bir üründür. Normal halılardan farkla öne çıkmayı başaran ise Türkiye`nin ilk sertifikalı antibakteriyel halısı Royal’dir.Üç etkili koruma özelliğiyle içinde bakteri, mantar ve mite barındırmayan halılar üreten firma sektörde öyle bir inovasyona imza atmıştır ki. Bu durum satışlarına müthiş derecede etki etmiştir. türkiye’nin en iyi inovasyon örneklerinden biri olan bu inovasyon örneğini aklınızdan çıkarmayın.
İnovasyon yaparken illaki ürünün dış görünümünü değişmeniz gerekmiyor. Resimdeki bir diğer örnekte İvi firmasının çocuklara özel ürettiği oyun halıları, Bu firmada halıda inovatif tasarımın ve niş pazarlar oluşturmanın verimini rahatlıkla alıyor.

inovasyon örnekleri 3

inovasyon örnekleri 3

İnovasyon örnekleri 4 – Çadır üretimi ve inovasyon. Resimlerde eski bir çadır ve yeni çadır modelleri üzerine bir örnek bulunuyor. Kampa veya tatile giden birisi için yeni çadır modeli tabii ki daha anlamlı gelecektir. İşte bu yüzden inovasyon şirketlerin ve tüketicilerin sevdiği bir kavram.

inovasyon örnekleri 4

inovasyon örnekleri 4

İnovasyon örnekleri 5 – Pazarlama inovasyonu ile ilgili bir örnekte Pasta Kutularından verelim. Tek kişilik mini pastalardan ürettiğinizi düşünelim ambalaj seçiminde ürününüz için sıradan bir seçim yaparsanız rakiplerinize göre biraz zorlanabilirsiniz. Resimdeki pasta ve kek ambalajı ise 2011 yılında tasarlanmış ve güzel bir inovasyon örneği olmuş. Pazarlama aşamasında ürünlerinizi bu tarz kutuları koymanız ise ürününüzü satarken işinizi kolaylaştıracaktır.

inovasyon örnekleri 5

inovasyon örnekleri 5

İnovasyon örneklerine daha sonra tekrar devam edeceğiz hatta bu konuyla ilgili inovasyonu anlatan e kitaplarıda sizlere sunacağız.
Şimdilik bu kadar :) Bol inovasyonlar

Hakkında iskurun

Bir yorum

  1. .güzel invasyon örnekleri teşekkürler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*