Anasayfa / Genel / İpekiş, inovatif akıllı kumaşlarda iddialı

İpekiş, inovatif akıllı kumaşlarda iddialı

Yaptığı Ar-Ge çalışmalarıyla akıllı kumaşlarda iddialı bir konuma gelen İpekiş, su ve leke tutmayan, parfüm kokulu, antibakteriyel, zayıflamaya yardımcı, polen itici, UV etkisini ve stresi azaltan kumaşlarla bu alanda iddialı bir konumda bulunuyor. Faaliyetlerine 1925 yılında başlayan firma, 1991 yılında Tarman Group bünyesine dahil oldu. Fantazi kadın kumaşı, paltoluk gibi yünlü, kalın üst giyim kumaş ağırlıklı olan üretimini 2005 yılından itibaren şehirli ve iş yaşamına uygun, yüzde 100 yün, ince takım elbiselik kumaş üretimine kaydıran firma, son 20 yılda Tarman Group’un 45 milyon doların üzerinde yaptığı yatırımlarla farklı bir noktaya geldi. Müşteriye özel tasarım, butik üretim ve hızlı servis iş modeliyle fark yaratan İpekiş, bugün dünya yünlü kumaş üretiminin önemli markalarından biri olarak tasarım, üretim, pazarlama ve satış faaliyetlerini 88 yıldır aralıksız sürdürüyor.

İpekiş Genel Müdürü Aşkın Kandil, artan talebi karşılayabilmek için Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (DOSAB) toplam 22 bin metrekare kapalı alana sahip 20 milyon dolar yatırımla kurulan yeni fabrikalarına geçen yıl taşındığını hatırlattı. İpekiş’in yeni fabrikasında, insan-makine-hammadde ilişkisi ve yönetimsel fonksiyonların getirdiği daha ergonomik yapı ve makine yatırımları sayesinde gerek üretim gerekse istihdamda artış sağlandığını kaydeden Kandil, geçen yılı 2.2 milyon metre üretim ve satış yaparak 45 milyon TL’nin üstünde ciroyla kapattıklarını aktardı. Kumaş üretimini her yıl yüzde 10-15 arasında artırdıklarını dile getiren Aşkın Kandil, “Önümüzdeki yıllarda ortalama yüzde 12 civarında istikrarlı büyümeyi sürdürmeyi öngörüyoruz. Kuruluşumuzun 100’ünücü yılı olan 2025 yılına kadar yünlü kumaş üretiminde önde gelen bir dünya markası olmayı hedefliyoruz. Bu hedefimize ulaşmak için müşteriye özel tasarım, butik üretim ve hızlı servis iş modeliyle dünya pazarındaki payımızı artırma ve iç pazarda lider olma vizyonuyla çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

“Yenilik, İpekiş’in DNA’sında var”

İpekiş’in toplam satışlarından ihracatın yüzde 50’lik bir pay aldığını vurgulayan Kandil, yurtiçindeki takım elbise üretici-ihracatçı müşterilerinin İpekiş kumaşı kullanarak yaptıkları ihracatlar da göz önüne alındığında bu oranın dolaylı olarak yüzde 80’e ulaştığını ifade etti. Ağırlıklı olarak Rusya, İtalya, Fransa ve İran’a ihracat yaptıklarını belirten Kandil, “Ayrıca Amerika’ya da döşemelik yünlü kumaş olarak ihracatımız bulunuyor. Bunun yanında İtalya’ya ihraç ettiğimiz kumaşlar da dünyanın birçok ülkesine satılıyor. Bu sayede bugün dünyanın birçok ülkesinde İpekiş kumaşlarından üretilen yünlü takım elbiseler ve ceketler kullanılıyor” diye konuştu. Son üç yıldır Ar-Ge ve Ür-Ge’ye ciddi yatırım yaptıklarını dile getiren Aşkın Kandil, “İlgili departmanlarımızda toplam 14 kişilik bir ekip, hem akıllı kumaş koleksiyonumuz hem diğer yenilikçi ürünlerimiz üzerine çalışmalar yürütüyor. Şu an gündemimizde “İpekiş Ultimate Collection” var ve bu koleksiyon üzerinde hızlı ve yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz. Yenilik İpekiş’in DNA’sında var” ifadelerini kullandı.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*