Anasayfa / Genel / İş Kurma Sürecinde Girişimci ve Girişimcilik

İş Kurma Sürecinde Girişimci ve Girişimcilik

en_yeni_is_fikirleri

Girişimci ve Girişimden bahsederek iş kurma süreci için gerekli olan bilgiye ulaşabiliriz.

Asıl amacı kar olan ve ne yazık ki “zarar etme riskinin sahibi” olarak tanımlayabileceğimiz girişimci Türkiye de grişimciliği baz aldığımızda inişli çıkışlı ekonomi içinde kriz yönetimi yaparak ayakta kalmayı başarabilen, kendi işinin patronu olmakla birlikte hem işveren hem de çalışan konumda olan kişidir.

Girişimci, İş hayatında başarı denildiğinde bir çok kıstası üzerinde toplayan ve yapılacak işlerin üstesinden gelme konusunda başarı adleden hem iyi bir yönetici hem de iyi bir patron olma vasfını üstlenebilmelidir.

Girişimcilikte asıl amaç aslında kar etmek olsa bile girişimci, devlete olan ödemelerine önem vermeli kazancı geri plana atarak önce varlığını korumaya özen göstermeli daha sonra kazancı ön plana taşımalıdır.

Bir girişimcinin ne tür bir iş tanımı olursa olsun hem kamu hem de özel söktörle ilişki içindedir ve bu sebeple iyi bir diyoloğa sahip olmak imaj ve itibarı da beraberinde getiren bir değerdir.

Bünyesinde bu şartları barındıran girişimcinin iş kurma sürecinde ortaya koyması gereken ne varsa bu özelliklerden gelmektedir.

En başta girişimcinin üstlenmesi gereken bir risk unsurundan söz etmiştik.. Peki nedir bu risk unsuru? Girişimcinin katlanmak zorunda olduğu riskler nelerdir ? İş sürecine dahil olan bu risk unsuru üzerinde biraz duralım.

Örneğin risk aldınız, cesaret gösterdiniz ve işinizi kurdunuz.. Herşey yolunda gitti çok kısa sürede büyümeye başladınız..  İşte bu nokta dikkatli olunması gereken en önemli nokta. Hızlı bir başlangıç,  kısa sürede büyüme işi batış noktasına sürükleyebilir. Yavaş hareket etmeniz ve kontrolü elden bırakmamanız gerekir ki farkındalığın sınırlı olduğu bu halin kontrol edilemez bir hal almasına fırsat olmasın.

Herşey girişimcinin kendine bağlıdır. Sistemi kurduğunda para kazanmak, işletmesinin varlığını devam ettirmek kendisine bağlıdır. Eğer üzerine düşmezse para kazanamayacak olma riskini göz önüne alıyor demektir.

Girişimci, nakit akışındaki aksamalara kendini hazırlamalıdır. Bu durumda bir risk teşkil eder. Piyasa şartları, alacakların tahsilatı açısından yaşanacak zorluklarla karşı karşıya kalınırken bir taraftan da  buna karşılık devlete karşı olan sorumluluk, işletme giderleri ve borçlar girişimciyi riske sokar ve beraberinde stresi getirir. Bu riski konrol altına alabilmek için mali planlama yapılmalı ve ileriyi gören bir vizyona sahip olunmalıdır.

Girişimcinin sahip olması gereken nitelikler ile birlikte;  göğüs germek durumunda kaldığı riskler karşısında aldığı önlemlerle iş kurma başarısı tahmin edilebilir ki önemlidir ve dikkate alınması gereklidir.

Hayalleriniz varsa, risk alabiliyorsanız, fırsatları gözlemleyebilme yeteneğine sahipseniz eğer harcamalarınıza yetecek miktarda bir parayla sizde bir işkurun, cesaretiniz iş hayatınızda attığınız ilk adım olsun.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*