Anasayfa / Genel / iş planı hazırlamak

iş planı hazırlamak

iş planı hazırlama

iş planı hazırlamak

İş planı hazırlamak

Bir iş planı işiniz için neden hayati önem taşır?
İş planı işinizin geleceği ile ilgili yazılı bir tanımdır. Bu plan ne yapmayı ve nasıl yapmayı planladığınızı anlatır. Bir paragraf ile iş stratejinizi ifade ettiyseniz, bir iş planınız vardır, ya da en azından iş planınızın çekirdeğini hazırladınız demektir.
İş planları, onu yazan ve okuyanlar için görev tanımlarını bilmelerine ve bu görevi yerine getirebilmelerine yardımcı olur. Yatırım arayışında olan girişimcilerin, işlerini potansiyel yatırımcılara anlatabilmesi için de kullanılırlar. Ayrıca firmalar bir iş planını aşağıdaki amaçlarla da kullanabilir:
Bünyelerine nitelikli çalışan çekmek
Yeni kurulacak bir işle ilgili hedef ve beklentileri ortaya koymak
Üreticilerle anlaşma yapmak
Şirketi daha iyi yönetebilmek için neler yapılması gerektiğini anlamak.

Öyleyse bir iş planı neleri kapsar ve nasıl oluşturulur?
Basitçe ifade etmek gerekirse bir iş planı şunları kapsamalıdır: İş hedeflerinizi, bu hedeflere ulaşmak için kullanacağınız stratejileri, işinizi kurarken karşılaşacağınız problemleri ve onları çözme yöntemlerini, şirket organizasyon yapısını (ünvanlar ve sorumluluklar dahil) ve son olarak da gelir gider durumunun eşitleneceği ana kadar ayakta kalabilmesi için girişiminizin gerektireceği sermayenin miktarını.
Bu planın etkili olabilmesi için doğru şekilde yapılandırılması gerekir. İyi bir iş planı, biçim ve içerik açısından genel geçer bir takım kurallara uygun hazırlanmalıdır.

Bu bakımdan iyi bir iş planını oluştururken onu 3 ana bölüm halinde tasarlamak gerekir:

İş Konsepti: Endüstriye dair analizler, iş yapısı, ürün ya da servisinizin ayrıntıları dahil ne olduğu ve işinizi başarıya ulaştırmak için planınızın ne olduğu
Pazarın Durumu: Potansiyel müşterilerinizi analiz ettiğiniz ve tanımladığınız bölümdür.Müşterileriniz kimlerdir ve nerelerdedir? Onları satın almaya itecek ve satın almaya devam etmelerini sağlayacak olan nedir? Burada ayrıca pazardaki rekabet durumunu ve bu rekabetle başa çıkabilmek için firmanızı nasıl konumlandıracağınızı da tarif etmiş olursunuz.
Finans Durumu: Gelir, nakit akışı tablosu, bilanço ve diğer finansal oranlar(örneğin başa-baş durum analizi) şeklindeki verileri kapsayan bölümdür. Bu bölüm için muhasebe uzmanından yardım almanız ve iyi bir hesap tablolama yazılım programı kullanmanız gerekebilir.

İş planınızı oluşturacak bu üç önemli bölüm ilerleyen zamanlarda bozulmaya uğrasa da, iş planını oluşturan 7 anahtar unsur geçerliliğini korumaya devam eder:

İdari özet
İş tanımı
Pazar stratejisi
Rekabet analizleri
Dizayn ve geliştirme planı
Faaliyet ve işletme planı
Finansal faktörler

İş planınızın uzunluğu ne olmalıdır?
Ne için kullanılacağına bağlı olarak, faydalı bir iş planının uzunluğu değişiklik gösterebilir: Bir zarfın arkasına aceleyle karalanmış olanından, bir dosyada detaylı olarak derlenmiş büyük firmalara özgü 100 sayfayı aşkın plana kadar her türlü iş planının geçerli olduğu durumlar vardır. Standart bir iş planının ise 15-20 sayfa kadar sürdüğünü söyleyebiliriz.

Uzunluk biraz da işinizin doğasına bağlıdır. Basit bir konseptiniz varsa çok az sözcükle iş planınızı ifade edebilirsiniz . Öte yandan, yeni türde bir iş hatta endüstri alanı başlatmayı hedefliyorsanız, mesajı aktarabilmek için daha geniş anlatımlı bir plan hazırlamak durumunda kalabilirsiniz.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*