Anasayfa / Genel / İş Planında Neler Olmalı?

İş Planında Neler Olmalı?

Biz Plan

Ürün Hizmet Ayrışması: Rakiplerinizden ayrışıyor musunuz? Sizi farklı ya da daha iyi kılan nedir? Tüketicileri mi yoksa diğer firmaları mı hedefliyorsunuz? Ürün veya hizmetiniz için belirlediğiniz fiyatın müşteriniz üzerinde psikolojik etkisi olduğunu unutmayın. Fiyatınızı belirlerken kullanacağınız bazı ipuçları:

  • Çift sayılar tek sayılara göre daha yüksek kalite izlenimi yaratır. Müşterilerinizin odağının kalite mi yoksa fiyat mı olduğunu değerlendirmeniz gerekir.

Örnek: Kalite odaklı müşteri grubu için 200TL’lik fiyatlı bir ürün, 179,99TL’lik fiyatlı bir ürüne göre daha yüksek kalite izlenimi yaratır. Fiyat Oluşturmanın Adımları: İyi bir birim maliyeti hesabı yapmalısınız. Maliyet hesaplanırken sabit giderlerin de fiyatın bir parçası olması gerektiği unutulmamalıdır. Her ürün için minimum fiyatınızı belirlemeli ve zararına satış yapmamalısınız. Markanız fiyat politikanızı belirleyecektir. Nerede yer almak istediğinize en baştan karar vermeniz gerekiyor. Düşük kar marjı mı yüksek marka algısı mı yoksa ikisinin tam ortasında mı duracaksınız pozisyonunuzu belirlemeniz gerekiyor. Rakiplerinizin fiyatlandırmalarını çok yakından takip etmeniz gerekiyor. Fiyatı düşürerek rekabet edebileceğiniz gibi aynı seviyeden fiyatı çeşitli promosyonlarla sunup müşterileri çekebilirsiniz. Farklı ürünlerin fiyatını izleyin, takip edin ve gerekiyorsa değiştirin.. Fiyat dışındaki unsurları müşterilerinizin beklentilerini göz önüne almalısınız. Kimlere satış yapmak istediğinizi, maliyetleri çıkarıp kar etmek için ne kadar müşteriye ihtiyacınız olduğunu, müşterileriniz hakkında neler bildiğinizi değerlendirmeli ve buna göre adım atmalısınız. Lokasyonunuz da büyük öneme sahip. Müşterilerinizin sizi kolay bulabileceği yerde misiniz? Yoğunluğunuz ne durumda ? bunların da gözden geçirilmesi geniş kapsamda fark yaratabilmek ve iyi bir iş planı ortaya koyabilmek için oldukça önem taşıyor. Aksi taktirde sadece fiyat üzerinden rekabet etmeniz sakıncalar doğurur.

  • Yeterince para kazanamazsınız.
  • Sadece fiyat hassasiyeti olan müşterileri çekersiniz.
  • En düşük fiyat için kaliteden ödün vermeye başlarsınız, iyi müşterilerinizi uzaklaştırırsınız.
  • Kapsamlı bir iş planının ana hatları, planlanan işin türü ve planın sunulduğu oyuncu kitlesi dikkate alınarak şekillendirilmelidir.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*