Anasayfa / Genel / İz-Ko Mermer yeni yatırımlarla kapasitesini arttıracak

İz-Ko Mermer yeni yatırımlarla kapasitesini arttıracak

Sektörde 30 yıldır faaliyet gösteren, blok ve işlenmiş mermer yanında, mermerden mobilya ihracatı gerçekleştiren İz-Ko Mermer, bu yıl teknolojisini yenilemek ve kapasitesini artırmak için 2 milyon 450 bin euro’luk yatırım gerçekleştirecek.

İzmir Torbalı’daki tesislerinde üretim yaptıklarını belirten İz-Ko Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, “İz-Ko olarak ocak ve işleme tesisimizi kombine etmeyi hep önemsedik. Bu anlamda da krizde ocaklara çok ciddi yatırımlar yaparken, fabrikaları biraz ihmal etmiştik. Bu yüzden bir teknoloji yorgunluğu ve eskime söz konusuydu. Bunun için ciddi bir yatırım paketi planladık. Bu pakette üç katrak makinesi var. Bunun ikisi hemen kuruluyor. Levha silim, rezin (dolgu) ve epoksi hattı da bu yatırım paketinin içinde yer alıyor. İşlenmiş ürün piyasasının canlanacağı öngörüsü ile bu yatırıma start verdik, Xiamen Fuarı’nda da doğru bir karar aldığımızı görmüş olduk. Umarım İzmir Fuarı’nda da bu teyit edilir” diye konuştu.

“Yatırımla, insan kaynaklı hatalar önlenecek”

Yeni yatırımla kaliteyi pik düzeye çıkaracaklarını anlatan Kaya, silim, cila gibi işlemlerde insandan kaynaklanan hataları önleyeceklerini dile getirdi. Kalite yanında kapasitelerini de artıracaklarını bildiren Kaya, “Şu an günlük 550 metrekare yani yaklaşık bir konteyner üretim kapasitesine sahibiz. Yatırım tamamlandığında bu rakam üç katına çıkacak, bin 650 metrekareye ulaşacak. Çok büyük taleplere daha rahat yanıt verebileceğiz. Büyük alıcılar sizin makine parkınıza bakarak masaya oturuyorlar. Yeni yatırım bittiğinde 2 milyon 450 bin euro’ya mal olacak. Bunun yarısı haziran ayında devreye girecek, diğer yarısı da altı ay sonra bitecek” dedi.
Geçen sene de işledikleri ocakta en küçük parçayı bile değerlendirmek için 2 bin metrekare kapalı alana sahip bir tesis kurduklarını söyleyen Mevlüt Kaya, “Ocaktaki küçük parçaları fabrikaya getirmek rantbl olmuyor. Böylelikle daha önce atık olan parçaları da işleme şansımız oldu. Bunları yarı mamul olarak işleyip, Torbalı’daki tesise getiriyoruz ve orada mamul hale dönüştürüyoruz” açıklamasını yaptı.

Bu yıl piyasalarda bekledikleri büyümeyi yılın ilk aylarında hissetmeye başladıklarına dikkat çeken Mevlüt Kaya, ihracatlarında 2012 ile 2013 arasında yüzde 22’lik artış olduğunu ifade etti ve ekledi: “Eğer böyle giderse, yeni yatırımların da devreye girmesiyle bu yıl ihracatta yüzde 40 artış sağlayabileceğimizi düşünüyorum. Çalışmalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz.  Dünyanın hemen her tarafına ihracat yapıyoruz. Ortadoğu’da Suudi Arabistan’dan, Dubai, Irak, Katar ve İsrail’e, Uzakdoğu’da Singapur ve Tayvan’a, ayrıca Avustralya’dan Kanada’ya ve Avrupa’nın bütün ülkelerine kadar çok geniş bir müşteri yelpazesine sahibiz. Bu sektördeki 30 yıllık geçmişimizin getirisi.”

Sektörde asıl patlama 2014’te

2012’nin sektör açısından diğer yıllara göre özellikle ebatlı işlenmiş malzemede çıkışın başladığı, durağanlığın yavaş yavaş yerini hareketlenmeye bıraktığı bir yıl olduğunu dile getiren Mevlüt Kaya, “Blok ihracatında yavaşlama vardı ama yine sektörü ayakta tutan en büyük argümanlardan biri bu oldu. Sektörün bu krizden çok büyük bir yara almadan çıkması da blok satışları sayesinde oldu. Blok mermer bir anlamda can simidi vazifesi gördü. Özellikle ABD’de hareketlenmenin başlamış olması 2012’nin en sevindirici gelişmesiydi. Bunu en net şekilde dünyanın en büyük doğaltaş buluşmalarından biri olan Çin’in Xiamen kentindeki fuarda gördük. Bu sadece benim değil, fuara katılan tüm sektör temsilcilerinin ortak görüşü. Ciddi sayıda ABD’li firma işlenmiş malzeme tedariki için fuara gelmişti. Son altı yıldır fuarlarda ABD’li toptan alıcıları neredeyse hiç görmüyorduk.  Bu anlamda ciddi bir hareketlenme var. Sektör olarak krizden önce işlenmiş doğaltaş ihracatının yüzde 70’lik kısmını ABD’ye yapıyorduk. Neredeyse tek pazara yönelmiş bir sektördük. Kriz nedeniyle ABD pazarı çökünce büyük bir travma yaşadık. Bunu Çin ve Hindistan’a yaptığımız blok satışları ile büyük bir darbe almadan, çok fazla yaralanmadan geçiştirdik” diye konuştu.

ABD pazarının tekrar devreye girmesinin sektör için çok çok önemli olduğuna dikkat çeken Kaya, “2013’teki bu hareketlenme son çeyrekte daha da artacak. Ama beklentimiz 2014’ün doğaltaş sektörü için bir sıçrama, bir patlama yılı olması. Krizden sonra en büyük sıçramayı 2014’te yapacağımızı düşünüyorum. Xiamen Fuarı ABD’lilerin katılımını saymazsak bir önceki yıldan daha sönük geçti. Buna karşın Singapur, Malezya, Güney Kore gibi ülkelerin çok ciddi şekilde işlenmiş malzemeye yöneldiğini gördük. Umudumuz ve beklentimiz İzmir Fuarı‘nda Xiamen’de yaşadıklarımız, aldığımız izlenimler ve yaptığımız tespitlerin teyit edilmesi. Orada alıcıların hepsinin buraya da geleceği konuşuluyordu. Bu olursa işlenmiş malzeme ihracatında patlama olacaktır” görüşünü savundu.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*