Anasayfa / BAYİLİKLER / Bayilik veren firmalar / Kahve bayiliği veren firmalar

Kahve bayiliği veren firmalar

Kahve Bayilikleri

Kahve bayiliği veren firmalar 2013. TÜRKİYE’DE kafe konsepti geç yerleşmesine rağmen hızlı gelişti. Kahvenin mucidi olmakla övünsek de Türkiye’de tüketimin artmasında dünyaca ünlü zincirlerin başrol oynadığı bir gerçek. Türk insanı klasik Türk kahvesi ve ‘neskafe’ dışındaki tatlarla 1999 yılında Türkiye’ye giren Gloria Jean’s Coffees sayesinde tanıştı. Ardından Kuveytli Shaya Grubu bünyesindeki Starbucks ve Finlandiyalı Robert’s Coffee pazara girdi. Sonra da diğer yabancı markalar sökün etti. Bunlara zamanla yerli girişimciler de katıklı. Örneğin Kahve Dünyası gibi ciddi rakipler çıktı. Son dönemde bazı yabancı markalar Türkiye pazarından çekilirken, bazılarının ise ortaklık yoluyla franchising yapılarını güçlendirdiği gözleniyor.

Bu tür mekanlar insanlar için kahve içmenin yanı sıra sosyalleşme ortamlarına da dönüştü. Konforlu ve sıcak bir ortam sunan kafeler buluşma, sohbet etme, kitap-gazete okuma yerleri haline geldi. Bilgisayarını alıp kahve zincirlerinin kablosuz internet hizmetinden yararlananların sayısı da epey fazla…

Ancak yabancı kahve markalarının öncülüğünde büyüyen bu pazarda artık kıran kırana bir rekabet yaşanıyor. Yerli markalanınız da bu işi öğrendi. Istanbul, İzmir, Konya, Ankara menşeli birçok yerli kahve markası şube açma yarışına girdiler. Pazardaki birçok marka franchise ya da bayilik sistemiyle yeni şubeler açacaklar.

Kahve bayiliği veren firmalar 2013

MCD CAFE 2013′te 30 şube açacak

McDonald’s’ın kahve zinciri McCafe yaklaşık 20 yıl önce Avustralya’da doğmuş bir konsept. ABD, Kosta Rika, Paraguay, Güney Afrika, El Salvador, İspanya, Ukrayna, Kanada ve Malezya dahil 32 ülkede bin 300’den fazla restoranda faaliyet gösteriyor.

McCafe, Türkiye’de McD Cafe adıyla ilk şubelerini Sabiha Gökçen Havalimanı’nda, Levent ve Torium da açtı. 2012 sonuna kadar 3 milyon dolarlık yatırımla 10 McD Cafe açılması hedefleniyor. 2013’te ise 30 yeni McD Cafe açılması planlanıyor.

McDonald’s Genel Müdürü Dilek Başarır “McD Cafe’deki kahveler yüzde 100 Arabica kahve çekirdeklerinden hazırlanıyor. Bu kahveler deneyimli ekipler tarafından kıvam, aroma ve sıcaklık dengesi korunarak hazırlanıyor” diyor. 2012’nin sonuna kadar 10 McD Cafe açmayı hedefleyen şirket, 2013’de Türkiye geneline yayılmayı hedefliyor. McD Cafe’lerde espresso’dan cappuccino’ya, americano’dan çilekli smoothie’ye kadar birçok sıcak ve soğuk içeceğin yanında kek ve kurabiye seçenekleri de sunuluyor.
Telefon: 0212 336 34 63

 

GÖNÜL KAHVESİ 43 şubesi var

Gönül Kahvesi Franchise Sorumlusu Nail Avşar, 2013’te 24 şube açmayı hedeflediklerini söylüyor. Son olarak İstanbul’daki Güneşli Park AVM’de şube açan Gönül Kahvesi’nin halen 23 ilde 43 şubesi bulunuyor. Gönül Kahvesi, yatırımcıya hazır bir konsepl sunuyor. Personel alımında yardımcı olan şirket, personel ve işletmeci eğitimi, reklam, tanıtım, operasyonel destekler, açılış ve 0rganizasy0n desteği de sunuyor.

Açılacak şubeler minimum 60 metrekare kapalı alana ve olabildiğince geniş bir teras ya da bahçeye sahip olmalı. Terassız ya da bahçesiz şube açılmıyor. Bir Gönül Kahvesi şubesi açmanın yatırım tutarı 400 bin TL + KDV. Gönül Kahvesi şubelerinde iş hacmine göre 5-15 personel çalışıyor. Şirket, kahveleri kendisi ithal ediyor. Çeşitli ülkelerden getirilen kahve çekirdekleri Gönül Kahvesi tarafından harmanlanarak orijinal tatlar yaratılıyor. Örneğin, dört ayrı çekirdekle harmanlanarak yapılan “Gönül Harmanı” Türk kahvesi, sakızlı, kakuleli, keçiboynuzlu, tarçınlı ve çikolatalı kahve gibi…
Telefon: 0216 688 8111

LAVAZZA Ünlü İtalyan kahvecisi

İtalyan menşeli, 117 yıllık bir marka olan Lavazza, 2007’de Best İthalat’la yaptığı özel distribütörlük anlaşmasıyla Türkiye pazarına girdi. Halen Türkiye’de tümü franchise olan 24 mağazası var. Lavazza, yatırımcılara knowhow’ın yanı sıra kiralama, pazarlama, bölge seçimi, ekipman tedariği, eğitimli personel temini gibi destekler veriyor.

Bir Lavazza şubesi açmanın anahtar teslimi yatırım tutarı 137 bin euro. Buna franchise bedeli de dahil. Lavazza şubelerinin iç ve dış alan toplamının en az 150 metrekare olmasına dikkat ediliyor. Bu rakam baz alındığında yatırım tutarı metrekare başına yaklaşık 920 euro oluyor. Sürekli franchise ödemesi ise aylık cirodan yüzde 5 olarak belirlenmiş. Aylık şube cirosu ortalama 75 bin TL’yi bulan Lavazza’da net gelir ayda 15 bin TL olarak hesaplanıyor
İletişim: 444 0 591

GLORIA JEAN’S COFFEES Fiyat politikasını değiştiriyor

Türkiye’deki ilk şubesini 1999’daaçan AvustralyalI Gloria Jean’s Coffces, Türkiye distribütörü Reysaş Uluslararası Gıda İşletmeciliğiyle yollarını ayırarak Temmuz 2012’de Hacı Sayid’le master franchise anlaşması imzaladı. Gloria Jean’s Coffees, her yıl en az 20 kahve dükkanı açarak önümüzdeki 5 yılda 125 şubeye ulaşmayı hedefliyor.

Gloria Jean’s Coffees franchise Sorumlusu Gülsin Hakman, “Bu yeni dönemde rakiplerle rekabet edebilecek, yenilenmiş bir fiyat politikası uygulayacağız. Masa servisinin yanı sıra self servis olacak. Menüdeki ürün alternatifleri artacak. Her yaşa hitap edebilecek çağın gereklerine uygun modern konsept tasarımıyla dekorasyonumuzu yenileyeceğiz” diyor.

Gloria Jean’s Coffees’in franchise bedeli 50 bin dolar + KDV. Reklam payı katılımı dahil sürekli franchise ödemesi ise ciro üzerinden yüzde 6. Gloria Jean’s Coffees şubelerin büyüklüğü 80-150 metrekare arasında değişiyor. İnşaat ve dekorasyon masrafları metrekare başına bin 500-2 bin TL arasında değişiyor. Ekipman maliyeti ise 25 bin euro civarında. Mağaza açılış süresi 4-8 hatfa arasında değişiyor. Franchise alan girişimcilere bir hafta eğitim veriliyor.
Telefon: 0212 652 34 75

CAFFE NERO Şube sayısını iki katına çıkaracak

Caffe Nero, İtalyan stili premium bir kahve zinciri markası olarak 1997’de Londra’da Gerry Ford tarafından kurulmuş. İngiltere’deki ünlü Tatler dergisi tarafından “Milano’nun batısındaki en iyi espresso” yorumu yapılan Caffe Nero, müşterilerine espresso ve taze yiyecekler sunuyor.

Caffe Nero, İngiltere dışındaki ilk şubesini 2007’de İstanbul İstinye Park AVM’de açtı. Şimdi ise 7’si havalimanlarında, 6’sı İDO deniz otobüslerinde, 3’ü İDO iskelelerinde olmak üzere 28 şubesi bulunuyor. Bunların yanı sıra Ankara’da ve İzmir’de ikişer, Bursa ve Yalova’da birer şubesi bulunuyor. Ayda 1 milyona yakın müşteri ağırlayan Caffe Nero, önümüzdeki dönemde şube sayısını 56’ya çıkarmayı hedefliyor.
Telefon: 0212 329 75 00

COFFEE CORNER 2013′te 15 şube açacak

Pizza House’un kahve markası Coffee Corner’ın şube sayısı 16’ya ulaştı. Bunların tamamı franehising sistemiyle açıldı. Son olarak İstanbul, Edirne, Bodrum ve Uzunköprü’de 4 franchise anlaşması imzalayan Coffee Corner, yıl sonuna kadar buralarda da şubeler açacak. Coffee Corner Franchise Sorumlusu Bilgin Çoşkun, 2013’te 15 yeni şube açmayı hedeflediklerini söylüyor.

Coffee Corner’ın franchise giriş bedeli 5 bin dolar. İşletme sermayesi ise 70-175 bin dolar arasında değişiyor. Eğer anahtar teslimi bir Coffee Corner şubesi almak istiyorsanız franchise bedeli ödemiyorsunuz. Anahtar teslimi şubelerin metrekare maliyeti ise 700-800 dolar arasında değişiyor.

Coffee Corner, müşterilerine geleneksel Amerikan kahve çeşitlerinin yanı sıra farklı aromalı kahveler, değişik milkshake çeşitleri, Türk kahvesi çeşitleri, soğuk kahveler, frappe, smoot-hise gibi çok geniş içecek yelpazesi ile kek ve pasta çeşitleri de sunuluyor.
Telefon: 0212 275 77 66

KAHVE DEPOSU 2013′te 20 şube açacak

İstanbul merkezli Kahve Deposu, ilk şubesini 2009 yılında İstanbul Güngören’deki Kale Çenter Alışveriş Merkezi’nde (AVM) açtı. Şimdi 5’i İstanbul’da, 4’ü Mardin-Midyat, Niğde, Samsun ve Aksaray’da olmak üzere 9 şubesi bulunuyor. Türkiye genelinden gelecek tüm franchise taleplerini değerlendireceklerini belirten Kahve Deposu Franchise Sorumlusu Ümit Kökel, yeni açılacak şubeler için Anadolu şehirlerine ağırlık vereceklerini söylüyor. Ancak şirket, İstanbul’da bulunmadığı semtlerde de şube açacak.

Bir Kahve Deposu şubesi açmak için 250-300 metrekare büyüklüğünde bir işyeri gerekiyor. Franchise giriş bedeli 20 bin dolar. Sürekli franchise ödemesi ise yüzde 2 olarak belirlenmiş. Kökel, 200 metrekarelik bir Kahve Depo-su’nun anahtar teslimi toplam yatırım tutarının 200-220 bin TL arasında değiştiğini söylüyor.
Telefon: 0212 486 27 58

KAHVE MANİA Yatırımcıya destek oluyor

2009’da kurulan Kahve Mania’nın halen 23 şubesi var. Bunların 7’si İzmir’de, 13’ü İstanbul’da. Manisa Salihli, Malatya ve Afyon’da da birer şube hizmet veriyor. Bütün şubeler franchising sistemiyle açılmış. Kahve Mania, önümüzdeki yıl 26 şube daha açmayı hedefliyor. Franchise giriş bedeli 20 bin dolar. Ortalama işletme sermayesi ise metrekare başına bin 300 TL. Bir Kahve Mania şubesi açmak için en az 100 metrekarelik kapalı alan ve 50 metrekarelik bahçe gerekiyor. Şirket franchise alan yatırımcılara kafe açılış hazırlıklarından pazarlamaya, reklamdan personel teminine birçok konuda destek oluyor.
Telefon: 0232 422 19 32

KAHVE DURAĞI Filıpinlerde şube açtı

İzmir merkezli Kahve Durağı, Filipinler’de şube açarak yerli kahve markaları arasında fark yarattı. İstanbul’daki bir fuarda Kahve Durağı standını ziyaret eden Filipinli yatırımcıyla master franchise anlaşması yaptıklarını anlatan Kahve Durağı Franchise Sorumlusu Süleyman Tirit, yurtdışında yeni şubeler açmayı hedeflediklerini söylüyor.

Kahve Durağı’nda satılan ürünler tek bir merkezde üretiliyor ve satışa hazır olarak şubelere gönderiliyor. Şirket yetkilileri, bu sayede işletmelere kısa sürede ve küçük alanlarda kahve hazırlama imkanı sağladıklarını Kahve Durağı’nın halen İzmir, Samsun, Ankara, Denizli, Yalova ve Adana’da 12 şubesi bulunuyor. Bir hafta sonra Çorlu’da yeni bir şube açılacak. Ayrıca İstanbul Büyükçekmece ve Diyarbakır’da iki yeni şubenin hazırlıkları sürüyor. Şirket, önümüzdeki 5 yılda şube sayısını 50’ye çıkarmayı hedefliyor. Kahve Durağı, yeni açacağı şubeler için en az 80 metrekare kapalı, 30 metrekare de açık alana sahip mekanları tercih ediyor. Franchise giriş bedeli olarak 25 bin dolar talep ediliyor. Yatırım maliyeti ise işyeri büyüklüğüne göre değişiyor. Ortalama işletme sermayesi için 200 bin TL’ye ihtiyaç var. Sürekli franchise ödemesi ise yüzde 3 olarak belirlenmiş.
Telefon: 0232 261 81 86

KAHVECİ HACIBABA

Ankara merkezli Kahveci Hacıbaba, 2003 yılında kurulmuş. Türk kahvesini eski usulde kumda pişirmesiyle tanınıyor. Kahveler özel olarak geliştirilen ocaklarda ve kum üzerinde pişiriliyor. Şirketin menüsünde aramalısından soğuk kahveye birçok seçenek var. Kahveci Hacıbaba’nın 6 şubesi var. Şirket, 2013’te 3’ü franchise olmak üzere 11 şube açmayı planlıyor. Franchise giriş bedeli 30 bin, sürekli franchise ödemesi ise yüzde 5 olarak belirlenmiş. İşyeri büyüklüğü 75-100 metrekare arasında değişiyor. Kahvece Hacıba-ba’nın kafe konsepti dışında, kafe-restoran konsepti de var. Bu tarz şubelerin büyüklüğü ise 180-250 metrekare arasında değişiyor.
Telefon: 0312 802 00 02

 

NEŞVE ÇAY KAHVE EVİ

Kayseri merkezli Neşve Çay-Kahve Evi’nin çay ve kahve menüsü hayli zengin. 4 yıl önce kurulan şirket, franchising sistemiyle yeni şubeler açıyor. Neşve Çay-Kahve Evi, potansiyel gördüğü tüm illerde şube açmayı hedefliyor.

Neşve Çay-Kahve Evi için 100-120 metrekarelik kapalı alan, 50-60 metrekarelik de bahçe ya da teras gerekiyor. Yatırım tutarı mekanın büyüklüğüne göre değişiyor. Teminat gösterilmesi halinde yatırım tutarının belirli bir kısmı taksitle ödenebiliyor. Şirket, kahve çekirdeklerini yeşil olarak ithal ediyor, şubelerden gelen talebe göre kavurup her hafta taze bir şekilde onlara gönderiyor, Telefon: 0352 223 80 10

 

DANTE COFFEE Tayvanlı kahve zinciri ortak arıyor

Asya’nın en büyük kahve zincirlerinden Tayvan merkezli Dante Coffee Türkiye, Mısır ve Libya’da master franchise arıyor. Şirket, aynı zamanda ortak yatırım tekliflerine de acık.
Telefon: 00 886 2 273 65138

KAHVEGENE AVM ve caddelerde şubeler açacak

Kahvegene, çiğköfteci Komagene tarafından 2011’de kuruldu. Kahvegene’nin l’i franchise diğeri kendilerine ait olmak üzere 2 şubesi var. 2013’te 20’si franchise olmak üzere 30 şube açılması hedefleniyor. Kahvegene’nin franchise giriş bedeli 50 bin TL. Ortalama işletme sermayesi 150-200 bin TL arasında değişiyor. Reklam katılım payı yüzde 2, sürekli franchise ödemesi ise yüzde 5 olarak.

Kahvegene, ziyaretçi sayısının yüksek olduğu AVM’lerde ve yaya trafiğinin yoğun olduğu caddelerde şubeler açıyor. Bu şubelerde dünya kahvelerinin yanı sıra Osmanlı mutfağının kahve ve bitki çayları müşterilerinin beğenisine sunuluyor.
Telefon: 0216 367 97 00

KAHVE DİYARI Irak’ta şube açtı

Kahve Diyarı, ilk şubesini 2005’te İzmir’de açmıştı. Şimdi ise İzmir, Ankara, Antakya, Aydın, Diyarbakır, Eskişehir, İstanbul, Mardin, Manisa, Muğla, Erbildeki Majidi Mall’da ABD ülkelerinde de şube açma planları var.

Kahve Diyarı, 2015’te şube sayısını 150’ye çıkarmayı hedefliyor. Yeni açılacak şubeler için İstanbul’a ağırlık verilecek. Anadolu’nun gelişmiş il ve ilçelerinde de Kahve Diyarı şubeleri açılacak. Kahve Diyarı şubesi açmak için en az 120 metrekarelik alana sahip bahçe ya da terası olan mekanlar gerekiyor.
Telefon: 0232 265 01 21

ERSAN ÇIPLAK / Para Dergisi

Hakkında iskurun

Bir yorum

  1. kahve çikolata ve pasta üzerine bir yer açmaktayım eskişehir merkez de ilgilenen firmalar la irtibata geçmek isterim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*