Anasayfa / Genel / Kendi işini kurmak isteyene 70.000 liralık faizsiz kredi

Kendi işini kurmak isteyene 70.000 liralık faizsiz kredi

Garanti Bankası, KOSGEB ve ile Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV), 9 ilde 30’ar girişimciye ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri’ vermek üzere yeni bir işbirliği başlattı.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) ‘Girişimcilik Destek Programı’ kapsamında TOSYÖV’ün verdiği 60 saatlik eğitimi tamamlayan girişimci adayları aldıkları girişimcilik sertifikası ile KOSGEB’in hibe ve kredi programlarına başvurabilecekler. İlk etapta 9 ilde başlayan ve daha sonra tüm Türkiye’ye yayılması planlanan programın maliyetini üstlenen Garanti Bankası aynı zamanda KOSGEB’in verdiği 70 bin liralık faizsiz krediler için girişimcilere teminat mektubu verecek.

Teşvikle Anadolu canlanacak.

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, eğitim programının ilk olarak Adana, Ankara, Bursa, Denizli, Gaziantep, İzmir, Konya, Malatya ve Ordu’da başlayacağını belirterek, “TOSYÖV ve KOSGEB ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği sayesinde, KOBİ olma yolundaki girişimcilerin yeterli bilgi birikimine ulaşmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Büyümenin lokomotifi KOBİ’ler Türkiye’de işletmelerin yüzde 90’ını, istihdamın yüzde 78’ini, katma değerin yüzde 55’ini ve toplam kredilerin yüzde 29’unu oluşturuyor. Girişimciliği desteklemeye yönelik eğitimler ve yeni teşvik yasasının getirdiği bölgesel ve sektörel teşvikler sayesinde, ekonomiyi canlandıracak yatırımların özellikle Anadolu’da daha da artacağına inanıyoruz” dedi. TOSYÖV Başkanı Yalçın Sönmez de, “Girişimci eğitimini tüm Türkiye’ye yaygınlaştırmak ve derinleştirmek misyonumuz kapsamında” dedi.

KOSGEB eğitiminden sonra 3 bin 500 işletme kuruldu 20 bin kişi iş buldu

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, şunları kaydetti: “Uygulamalı girişimcilik eğitimleri çerçevesinde 2010-2012 yıllarında düzenlenen 2622 girişimcilik eğitim programı ile 71 bin 684 girişimci adayı eğitildi. 3 bin 500 girişimci ise eğitimini tamamlayıp işini kurdu. Bunların yarattığı istihdam da 20 bini aştı. Girişimcilik Destek Programımızla girişimcilere 30 bin lira geri ödemesiz, 70 bin lira geri ödemeli olmak üzere toplam 100 bin liraya kadar destek veriyoruz. Kadınlara pozitif ayrımcılık yaparak yüzde 10 daha fazla destek sağlıyoruz.” Hürriyet

Hakkında iskurun

4 yorum

  1. devlet den kredım almak istiyorm iş kuracam cvp

  2. Past cafe acmak ve uretim yapmak istiyorum ama param yok devlet kredi vetebilir mi?

  3. Pastane acip kendim uretim yapip satmak istiyorum ama sermayem yok devlet geti odemeli kredi veremez mi?

  4. bana yardımcı olabilirmisiniz acaba 30 senedir ayakkabı imalatıyla ugraşıyorum 2 sene evvel kendi atölyemi açtım ama sermayem yetmedigi için kapatmak zorunda kaldım şimdi tekrar atölye açmak istiyorum ama sermayem hiç yok lütfen bana bir yol gösterirmisiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*