Anasayfa / BAYİLİKLER / Köftevar Franchising yoluyla büyümeye devam ediyor

Köftevar Franchising yoluyla büyümeye devam ediyor

Franchising sistemiyle büyüyen köftevar markasının isim hakkı sahibi olan M.O.M Grup, hizmet sektöründeki faaliyetlerine 1975 yılında başlamış olup ana faaliyet konusu hazır gıda ve restoran işletmeciliğidir.

Türkiye’nin Köftecisi sloganı ile yola çıkan köftevar’ın amacı, müşterilerine Türk Mutfağı’nın vazgeçilmez lezzeti köfteyi kaliteli, hızlı ve en modern yöntemlerle sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda gıda sektöründeki tüm yasal ve gıda güvenliği mevzuatları yakından takip edilmekte, ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri’ne uygun olarak üretim yapılmaktadır.

M.O.M Grup, yeni açılacak işletmelerin ürün reçetelerinden tanıtım çalışmalarına, dekorasyonundan mali analizlerine, yer tespitinden insan kaynakları faaliyetlerine kadar her konuda destek vererek köftevar işletmelerini kurup, girişimcilere eksiksiz teslim etmekte ve bu işletmelerin faaliyete geçmesinden sonra da uzman kadrosu ile destek ve denetleme hizmetlerine devam etmektedir.

Köftevar, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan köfteyi, geleneksel lezzetini bozmadan modern bir anlayış ile sunmak amacıyla kurulmuştur.

Modern bir sunum ile buluşturduğu geleneksel köfte çeşitlerinden oluşan konsepti, özenle çalışılmış ve müşterilerinin beğenisine göre değerlendirilmiş menüleri ile ilk restoranını 2009 yılı Eylül ayı içerisinde Ankara’da Panora Alışveriş Merkezi’nde açan köftevar, öncelikli olarak Türkiye genelinde gelen franchise talepleri doğrultusunda yeni işletmeler açmaktadır.

Köftevar

Franchising nedir?
Franchising, birbirinden bağımsız iki taraf arasında oluşturulan sözlşemesel bir bayilik ilişkisi olarak adlandırılabilir.
Franchising, bir ürün veya hizmetin imtiyaz hakkına sahip tarafın belirli bir süre, şart ve sınırlamalar dahilinde, işin yönetim ve organizasyonuna ilişkin bilgi ve destek sağlamak suretiyle, imtiyaz hakkına konu ticari işleri yürütmek üzere ikinci tarafa verdiği imtiyazdan doğan , uzun dönemli ve sürekli bir iş ilişkileri bütünüdür.

Franchise olmak kurum ve kişilere ne kazandırır?
– Daha önceden denenmiş, başarısı kanıtlanmış, tecrübeli bir marka çatısı altında işletme sistemine ait teknik ve prosedürleri kullanma imkanı
– köftevar markası ile birlikte uluslararası bir standarda ve kaliteye sahip olma imkanı
– Kurumsal ve tanınmış bir marka olmanın sağlayacağı sürekli müşteri ve iş yapma imkanı
– köftevar’ın eğitim hizmetleri ve uzman personel desteğinden faydalanma imkanı
– Kaliteli, yetişmiş personeli bulma, işe alma ve yetiştirme konularında köftevar’ın desteğinden ve hizmetinden faydalanma imkanı
– köftevar tecrübesi ve belirlenen ortak stratejilerle hareket ederek, küçük işletmelerin karşılaştıkları risk ve işletmecilik sorunlarının minimum düzeye indirilmesi
– İşletmenin kurulacağı mekan ve lokasyonun seçilmesinde ve kuruluş aşamasında köftevar tecrübesinden faydalanma imkanı
– Reklam, tanıtım faaliyetlerinden tasarruf etme imkanı
– köftevar markası altında toplana tüm işletmeler için standart yönetim, muhasebe, satış ve stoklama fonksiyonlarının sağlanması.

Köftevar Franchising için iletişim bilgileri

Can Sağırlı
Franchising Koordinatörü

Telefon : 0506 689 89 20
can@koftevar.com

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*