Anasayfa / Genel / Kosgeb Destekleri Alanlar 10 : El işi plaj elbisesi

Kosgeb Destekleri Alanlar 10 : El işi plaj elbisesi

İş hayatına 7 yıl önce atılan kadın girşimci ürünlerine ilgi duyan yerli ve yabancı turistlerin artması üzerine büyüme kararı alarak devlet desteğine başvurdu. İlk başlarda zorluklar ve hayal kırıklıkları yaşadığını ama sonunda başarıya ulaştığını belirtti.

Daha önce Kütahya’da isportacılık yaparak ürettiği plaj elbiselerini sattığını ve işlerinin giderek artması üzerine bu kararı aldığını söyleyen kadın girişimci Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi’nin (KOSGEB) yardımı alarak işkadınlığına yükseldi. Ayrıca bir işveren oldu. Leyla Bubik, 7 yıl önce Muğla’nın Marmaris ilçesinde turistler için eşya satışı yapıyormuş. Sonraları el işi plaj elbisesi dikmeye başlamış.

Yerli ve yabancı turistlerin bu elbisele gösterdiği ilginin artması üzerine de günlerce çalışıp birçok elbise dikerek bunları biz valize yerleştirip ilk toptan satışını yapmak üzere mağazaları gezmeye başlamış ancak satamamış. Bu olay olun ilk hayal kırıklığı olmuş. Ancak tam eve dönecekken sonunda hepsini bir mağazaya satabilmiş. Hem ilk hayal kırıklığ hemde ilk toptan ürün satışı olan bu olayı hiç unutmadığını söyleyen Bubik, sonraları siparişlerin çok fazla arttığını ve tek başına yetişemediğini belirterek mahalledeki kadınlara haçlık verip parça başı iş yaptırarak üretimi gerçekleştirdiğini söyledi.

Müşterilerin çoğalması ile artık bir düzenli bir iş yeri ihtiyacı hisseden Bubik, bir KOBİ projesi hazırlayarak Kütahya Belediyesi’nin imkanları sonucu KOSGEB‘den 5 yıl önce kredi alıp, Kütahya Belediyesi Kadın İş Geliştirme Merkezi’nde (KİŞGEM) kendi atölyesini kurtuduğu sözlerine ekledi. Ayrıca artık Kuzey KıbrısTürk Cumhuriyeti, Bodrum, Marmaris, Antalya, Kuşadası, Alaçatı gibi tatil bölgelerinden de sipariş aldığını ve her geçen gün müşterilerinin artığı belirterek yanında 5 kadın eleman çalıştırdığını belirtti.
Bubik, kendisi gibi girişimci ruha sahip kişilerin KOBİ projesi hazırlayarak, devlet destekteklerinden yararlanmaları gerektiğine dikkat çekti.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*