Anasayfa / Genel / Kosgeb Destekleri Alanlar 7 : Medya Nur

Kosgeb Destekleri Alanlar 7 : Medya Nur

Medya Nur

Gürsu Belediyesi tarafından açılan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Girişimcilik Kurslarına katılan Fatmanur Beken, bu zamana kadar yapılan en kapsamlı projeyi yaparak 27 bin liralık bir hibe almaya hak kazandı. Aldığı hibe ile Medya Nur isimli iletişim şirketini kuran Fatmanur Beken, hem girişimcilere örnek oldu, hem de dolaylı olarak 10 kişiye istihdam sağladı. Beken’in hedefi gelecekte en az 25 kişilik bir ekiple Medya Nur’u devam ettirmek.

3 ay önce açılan 6 haftalık kursa katılarak yaptığı proje ile hibe kredisi almaya hak kazandığını anlatan Fatmanur Beken, “KOSGEB 20 yılık oluşum, ama şu ana kadar yapılmış en kapsamlı ve disiplinli projeyi benim yaptığımı söylediler. Bundan dolayı da bir bayan olarak kendimle gurur duyuyorum. Gece üçlere kadar kendim yazdım. Projem 5 kalemden oluşuyor. ‘İnternet gazeteciliği, basın danışmanlığı, kurumsal yayınlar, televizyon programı ve dergi projesi. Bütün bunlar ise Medya Nur’u doğurdu.” şeklinde anlattı. En kapsamlı çalışmasının ise Safir Aktüel dergisi olduğunu anlatan Beken, “Ekim ayında piyasaya çıkacak ve 3 aylık periyotta yayınlanacak haber dergisi. Ayrıca medya platform internet gazeteciliği var. Ulusal ve global bazda habercilik yapıyoruz.” dedi.

Hazırladığı proje ile KOSGEB’den 27 bin liralık hibe desteği aldığını anlatan Fatmanur Beken, “Bu para disiplinli bir şekilde veriliyor. Önce kursa gidip sertifika alıp şirketinizi kurmanız gerekiyor. Projenizi yapıp KOSGEB’e veriyorsunuz. Eğer kuruldan geçerse hibe hakkı kazanıyorsunuz. Bundan sonraki süreçte ise planlı bir şekilde ödeme yapılıyor. Siz ödeme yapıp banka dekontunu KOSGEB’e götürüyorsunuz.” şeklinde anlattı.
KOSGEB kredisinin daha önce suistimal edilmesinden dolayı işin şimdi çok sıkı tutulduğunu anlatan Beken, “Krediyi kazandığım yaklaşık iki ay önce belli oldu. Ben bu desteğin yaklaşık yüzde 70’ini aldım. Başlangıçta 3 bin TL’lik masraflar karşılandı. Diğer kalan para ise iki 3 parçada veriliyor. 27 bin TL geri ödemesiz. Ama istenirse proje detaylandırılarak 2 yıl geri ödemesiz ve faizsiz artı 70 bin TL faizsiz bir kredi alma imkanı da var.” şeklinde bilgi verdi.

Medya Nur’u 3 ay önce kurduğunu anlatan bayan girişimci Fatmanur Beken, “Basın danışmanı hizmeti veriyorum. Safir Aktüel dergisi için çalışıyoruz. Yerelin aksine ulusal haberler gireceğiz. Medya Nur birçok alanda hizmet vermeye devam edecek.” şeklinde konuştu.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*