Anasayfa / Genel / Kütahya Seramik’ten Porflame markalı porselen tencere

Kütahya Seramik’ten Porflame markalı porselen tencere

Porflame porselen tencere

Kütahya Seramik dünyanın ilk ateşe dayanıklı porselen tenceresini üretti. Beş mühendisin 3.5 yılda geliştirdiği Porflame’in sadece Ar-Ge maliyeti 2 milyon dolar

NG Grup’a bağlı Kütahya Seramik, dünyada ilk kez direkt ısıya dayanıklı porselen tencereyi üretti. Kütahya Porselen Genel Müdürü Rüştü Düver, üç yıl süren bir Ar-Ge süreci sonunda Porflame markalı porselen tencere setini geliştirdiklerini belirtti. Beşi mühendis 20 kişilik bir ekiple dünyada bir ilki başardıklarını anlatan Düver, “Porselen tencereler bin 300 derece sıcaklıkta pişirildi. Ürünün sadece Ar-Ge aşaması için 2 milyon dolarlık yatırım yaptık” şeklinde konuştu. Porflame için yabancı şirketlerden yüksek miktarlarda sipariş aldıklarını vurgulayan Düver, şu andaki aylık kapasitenin 5 bin adet olduğunu ancak talepler doğrultusunda bu rakamı artıracaklarını ifade etti.

AVRUPA’DA TAKİP BİTMEDİ
Avrupa’da porselen üretiminin bitme noktasına geldiğine değinen Düver, yurtdışı yatırım planlarıyla ilgili şunları anlattı: “Dünya porselen sanayisini geliştirme işi Türkler’e kaldı. 2005’te Almanya’nın Mitterteich markasını satın aldık . Rosenthal’i İtalyanlar’a politik nedenlerden kaptırdık ama arayışlarımız bitmedi. Yine Almanya’da bir markayı takip ediyoruz.”

ANAHTAR TESLİMİ FABRİKA
Her yıl Ar-Ge’ye cironun yüzde 5’ini ayırdıklarını anlatan Düver, Kütahya Seramik Porselen ve Turizm’de anahtar teslimi porselen fabrikası kuran ayrı bir birim oluşturulduğunu belirtti. 15’i mühendis 30 kişilik bir ekip dünyanın dört bir yanından müşterilere gidip porselen fabrikası kuruyor. Rüştü Düver, bir fabrikanın ortalama 20 milyon euroya kurulduğunu belirterek, “Şu anda biri Ortadoğu biri de Uzakdoğu’da olmak üzere iki projemiz var” şeklinde konuştu.

“ÇİN’DEKİ OTELLERE 1.7 MİLYON $’LIK PORSELEN SATTIK”
Geçen yıl Türkiye’ye 32 bin ton Çin porseleni girdiğini, bu rakamın da Türkiye’deki iki fabrikanın üretimine eş değer olduğunu söyleyen Düver, “Öte yandan Çin’deki 5 yıldızlı otel ve restoranlara biz porselen veriyoruz. Geçen yıl Çin’e 1.7 milyon dolarlık porselen ihraç ettik. Çünkü Çin porseleni yüksek miktarda kurşun içeriyor” dedi.

ISIDAN TASARRUF SAĞLIYOR YEMEĞE LEZZET KATIYOR
Porflame tencerelerin mutfaklarda devrim niteliğinde olduğunu belirten Rüştü Düver, ürünün özelliklerini şöyle anlattı. “Bu tencereleri hiç çekinmeden direkt ateşin üzerine koyabilirsiniz. Ama içi boş olmamalı. Tencere belli bir sıcaklığa eriştikten sonra, porselen ısı kaybı yaratmayacağı için ateşin altını kısmanız gerekiyor. Artık yemek tencerenin ısısıyla pişecek ve ciddi bir ısı tasarrufu sağlarken, yemeklere lezzet de katacaktır.” Sabah

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*