Anasayfa / Genel / Mantı restoranı nasıl ve kaça açılır

Mantı restoranı nasıl ve kaça açılır

Mantı restoranı nasıl açılır. Mantı restoranlarının sayısı giderek artıyor. Son dönemde cadde ya da AVM’lerde yeni mantı restoranlarının açıldığını görüyoruz. Bunların bazıları bir marka altında franchising sistemiyle açılıyor.

Bazı markalar ise kendi şubelerini açıyor. Bu pazarda franchising ya da bayilik sistemiyle büyüyen az sayıda firma var. Ancak uzmanlara göre bu tür restoranlara ilgi artıkça birçok marka franchise ya da bayilik vermeye başlayacak.

Mantı pazarında faaliyet gösteren belli başlı markalar şu şekilde sıralanıyor: Casita Mantı, Mantı Keyfi, Bodrum Mantı, Kayseri Nostalji Sofrası, Hala Mantı, Emek Mantı, Kaşıkla ve Bizim Eller Mantı Evi bunlardan ilk akla gelenler…

Kayseri Nostalji Sofrası’nın Kayseri’de bir restoranı var. Şirket ilk kez bu yıl franchise verecek. Bir restoranın yatırım tutarı 20-21 bin TL arasında değişiyor.

İlk şubesini 2004′te İstanbul’da açan Bodrum Mantı’nın 8 şubesi bulunuyor. Bodrum Mantısı’da yeni şubeler açarak büyümeye devam ediyor. Ancak franchise vermiyor.

Yakup Aksoy ve Mukadder Aksoy tarafından kurulan Mantı Keyfi, ilk şubesini 2005′de İstanbul Kavacık’da açmış. Şimdi 200 çalışanı ve 13 şubesi bulunuyor. Bu şubelerin dokuzu İstanbul’da diğerleri ise Çorlu, Antalya, Aksaray ve Konya’da.

Şubelerin tamamı franchising sistemiyle açılmış. Türkiye genelinde 50 şubeye ulaşmayı hedeflediklerini belirten Mantı Keyfi ortaklarından Yakup Aksoy, “2013′te İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri, Samsun, Gaziantep, Diyarbakır ve Eskişehir’de şubeler açmayı hedefliyoruz” diyor. Firmanın büyüme planları sadece yurtiçiyle sınırlı değil. Şirketin yurtdışına ilişkin de planları var. İlk yurtdışı şubesinin Avrupa ülkelerinden birinde açılması planlanıyor. Aksoy, daha sonra Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD’de şube açmayı hedeflediklerini söylüyor. Yurtiçinde açılacak Mantı Keyfi restoranları ortalama 40 metrekare büyüklüğünde olacak. Bu ölçekteki bir şubenin franchise giriş bedeli ve yapılacak diğer masraflar dahil yatırım tutarı 80-120 bin TL arasında değişiyor. Firma, AVM, benzin istasyonları ve plajlarda da mobil şubeler açıyor. Bu konseptin yatırım tutarı ise 30-40 bin TL arasında değişiyor. Bir şubenin aylık ciro potansiyelinin lokasyona göre değiştiğini belirten Aksoy, ayda 30- 70 bin TL hasılat yapmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Mantı Keyfi’nin üretim tesisi İstanbul Beykoz’da bulunuyor. Burada üretilen mantılar, soğuk zincir bozulmadan şubelere sevk ediliyor. Kimyasal katkı maddesi kullanılmadan tamamı elle hazırlanan 45 çeşit mantı üretiliyor. Klasik mantı dışında sadece Mantı Keyfi tarafından üretilen bazı mantı çeşitleri söz konusu. Çikolatalı, karidesli, lahana soslu, hamsili mantı bunlardan ilk akla gelenler.

Mantı restoranı nasıl ve kaça açılır?

Restoran ya da stant konseptinde mantı satış noktaları açabilirsiniz. Eğer bir markadan franchise ya da bayilik alacaksanız size anahtar teslimi bir şube hazırlanıyor. Tüm ürünler merkez mutfakta hazırlanıyor ve şubelere servis ediliyor. Yatırım maliyeti lokasyona ve iş yeri büyüklüğüne göre değişiyor. Yatırım maliyeti ise 20 bin TL’den başlıyor.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*