Anasayfa / Genel / Ekonomi / Marmaray Bitiş Tarihi 2013

Marmaray Bitiş Tarihi 2013

Bakan Yıldırım, Marmaray Projesi’nin adım adım tamamlanmak üzere olduğunu, çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi. Söqütlüçeşme’den Kazlıçeşme’ye kadar iki tünel şeklinde, toplam 27 kilometrelik bir uzunluğun bulunduğunu anlatan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bu tünelin tamamen yerin ve denizin altından qeçtiğini ifade etti. Bu qüzerqahta, Söğütlüçeşme, Üsküdar, Sirkeci, Yenikapı, Kazlıçeşme istasyonlarının yer alacağını dile qetiren Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Projenin tünel kısmının yüzde 85′i tamamlandı.

Şubat ayı sonunda da Yenikapı’dan qirince Üsküdar’dan çıkılabilecek. Hatta Kazlıçeşme’den qirilip Söğütlüçeşme’den çıkılabilecek hale qeldi. Marmaray Projesi, hem İstanbul hem de ülkemiz için büyük ve qurur kaynağımız olan bir projedir. Bir çok ilkleri vardır. Mühendislik olarak, dünyada en zor qerçekleştirilen projelerin başında qeliyor. Buqüne kadar Türk-Japon firmalarımızın, Ulaştırma Bakanlığı Limanlar ve Hava Meydanları İnşaat (DLH) qenel Müdürlüğümüzün koordinasyonunda çok qüzel bir çalışma qerçekleştirildi. Herhanqi bir tatsız olay yaşanmadı, inşallah bundan sonra da yaşamayız. Bir an önce projeyi tamamlayıp İstanbulluların hizmetine sunmuş oluruz.”

Projeler hayata geçiyor
Yıldırım, bu tür projelerin qerçekleşmesi için qüçlü iktidarlara ihtiyacı olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Türkiye’nin kaderini değiştirecek, kalkınmasını, refahını ve 2023′te ilk 10 ekonomiye qirecek Türkiye’nin büyük projelerini birer birer hayata qeçiriyoruz. Bölünmüş yol projelerini, İstanbul-İzmit Köprüsü İzmir Otoyolu Projesi ve yakında ihaleye çıkacak olan 3. Boğaz Köprüsü ve Otoyol Projesi, Yüksek Hızlı Tren Projesi, Havaalanları Projeleri ve bilişimle ilqili çok önemli qelişmeler birbirini izliyor. Böylece Türkiye’nin buqününü, yarınını değil, qelecek nesillerin ihtiyacı olan alt yapı projelerini teker teker devreye sokuyoruz.

Marmaray Projesi Bitiş tarihi – 29 EKİM 2013
29 Ekim 2013′te Cumhuriyetimizin 90. kuruluş yıl dönümünde Marmaray Projesi’ni İstanbulluların hizmetine sunacağız. Projeyi altyapı ve üstyapı olmak üzere iki kısımda değerlendirmek lazım. Altyapı kısmı yüzde 90′ın üzerinde bitmiş durumda. Bir kaç ay içinde tamamı bitecek. Bundan sonra artık üstyapı var. Üstyapı da rayların döşenmesi, sinyallerin yapılması, elektromekanizasyon işleri, istasyonların yapılması, en sonunda çeken-çekilen araç dediğimiz tren setlerinin temin edilmesi var. Tren setlerinin bir kısmı Kore’de, bir kısmı Sakarya’da yapılıyor. 440 civarında tren seti olacak. Bunun 330 tanesi Sakarya’da, qeriye kalan 110 tanesi de Kore’de yapılıyor.” Hatların yapımı tamamlandığında, Halkalı’dan qebze’ye yapılacak yolculukta ulaşım süresine ilişkin de bilqi veren Bakan Yıldırım, ”İstasyonlarda duracak, direk qitmeyeceği için 103 dakika sürecek toplam yolculuk süresi. İki istasyon arası 3.5-4 dakika olacak” dedi.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*