Anasayfa / Genel / Metlife İş Başvurusu ve İnsan Kaynakları

Metlife İş Başvurusu ve İnsan Kaynakları

Metlife İş Başvurusu ve İnsan Kaynakları
IK Politikamız

140 yılı aşkın tecrübe ve 90 milyon müşterisi ile Dünyanın önde gelen Hayat Sigortası ve Personel Hakları şirketi MetLife olarak IK politikamız , en önemli kaynağımız olan çalışanlarımızın yeniliklere açık, yaratıcı, dinamik, değişimleri yönetebilen , katma değer üreten, ekip çalışmasına yatkın, müşteri odaklı ve çevreye duyarlı olarak etkinliğini ve verimliliğini en üst seviyeye çıkaracak insan kaynakları sistem ve süreçleri geliştirerek, sürdürülebilir ve yüksek performansa sahip olmaktır.

IK Değerlerimiz

Çalışana Değer Vermek: MetLife’ın en önemli değeri çalışanlarıdır.
Doğruve Dürüst Olmak : Güven, samimiyet ve dürüstlük ile tüm iş yatırımlarını yürütmek, verilen sözleri yerine getirmek, gizliliği korumak ve tüm davranışlarda dürüstlük barındırmak; hatalarda sorumluluk duymak ve düzeltmek için gerekli aksiyonları almak
Yenilikçi Olmak: Sürekli yaratıcı olmak ve iş yaparken yeni ve orjinal fikirler sunmak
Finansal Olarak Güçlü olmak: Daha başarılı iş sonuçları için parasal kaynakları yoğun bir özveri ile yönetmek
Ekip Ruhu ile Çalışmak: Ortak amaca yönelik olarak takımlar halinde verimli işleyişi sağlamak, farklı çalışma gruplarının bir arada oluşturacakları ortak gücün farkına varmak.
Kişisel Sorumluluğun Farkında Olmak: Doğru sonuçlar almak için bağımsız kararlar vermek, gerçekten etkin ve başarılı davranmak için ”Kendini Keşfetmek”.

IK Uygulamalarımız

MetLife, İnsan Kaynakları’nda süreç odaklı bir yaklaşım izleyerek, işe alım, eğitim, performans değerlendirmesi ve ücret yönetimi konularında uygulamalarını geliştirmiştir.

İşe alım süreci…. Eşit Çalışma Fırsatı Tanıyan İşveren olmak..
MetLife yeni oluşturulan veya açık olan pozisyonlar için en iyi adayların başvurmasını sağlamayı ve bu adayların işe alımlarını gerçekleştirmeyi ve iş başvurusunda bulunan bütün adaylara “Eşit Çalışma Fırsatı Tanıyan İşveren” olmayı hedeflemektedir. Bütün seçme ve işe alım prosedürleri ve bu çerçevede alınan kararlar MetLife’ın, muhtemel adayları yeteneklerine, bilgilerine, yetkinliklerine göre değerlendirerek eşit fırsat tanıma ilkesini gösterecek şekilde düzenlenmiştir.

Şirketimizde oluşan açık pozisyonlar önce şirket içinde tüm çalışanlara duyurulmaktadır. Kurum kültürünün devamı açısından yönetimsel pozisyonların özellikle şirket tarafından yetenek yönetimi ile yetiştirilen çalışanlar tarafından doldurulmasına özen gösterilmektedir.

Hedefimiz, sürekli gelişime ve öğrenmeye açık, kabiliyetli, yetkin, yaptığı işte mutlu, yüksek performanslı, iş performansını arttırmaya gayretli çalışanlarla, müşteri memnuniyetinin en üst seviyede sağlanması ve sürdürülmesidir.

Performans Yönetim Süreci..
Haziran ayı ve yıl sonunda olmak üzere toplam iki kere performans değerlendirmesi yapılmaktadır. Yıl sonunda yapılan değerlendirmede, bir sonraki yılın hedefleri belirlenirken, yıl ortasında ise hedef revizyonu gerçekleştirilmektedir.

Sürekli Gelişim Anlayışı…
Eğitim ve Gelişim Planlaması: Her bir çalışanın önce kendisinin doldurduğu kişisel gelişim planı yöneticisi tarafından gözden geçirildikten sonra IK ile paylaşılır. IK departmanı bu formları inceleyerek önce departman bazlı sonra kişi bazlı eğitim planlamasını yapar. Gerekli noktalarda ölçme değerlendirme merkezi, 360 derece geri besleme gibi ölçme ve değerlendirme araçlarını kullanır.

Şirket İçi Yetenek Yönetimi: Her yıl MetLife global yönetim ekibimizle paylaşılmak üzere iyi derecede İngilizce bilen, mobil olabilen, değişim ve gelişime yatkın, organizasyonun değerlerini uygulayan ve benimseyen genç yeteneklerimizi seçmekte ve kendileri ile de paylaşım toplantıları yapmaktayız. Bu grubumuz yıl bazında yenilenmekte ve gruba farklı kişiler eklenebilmektedir.

Çalışmanın amacı ‘’Tek MetLife’’ düşüncesiyle yetenekleri global olarak değerlendirmektir.
Ücretlendirme Süreci ve Yan Haklar…
Ücretlendirme ve Sosyal Haklar: Şirketimizde pozisyon bazında önceden belirlenmişücret skalası bulunmaktadır. Bu skalaya göre gerek işe alımlar, gerekse de terfiler değerlendirilmektedir. Ayrıca Sağlık Sigortası, Hayat Sigortası, Pozisyon bazlı değişen miktarlarda Bireysel Emeklilik katkı payı, yemek ve ulaşım ödeneği sunulmaktadır.

Sosyal Aktivite : Şirket çalışanlarının oluşturduğu bir ekip tarafından yürütülen ve İnsan Kaynakları gözetiminde yönetilen MetLife Sosyal Aktivite Grubu, şirket içi takım çalışmasını güçlendirmek, çalışanların sadece iş ortamında değil; sosyal ortamda da birbirlerini tanımak sureti ile daha iyi ekip olabilmelerine katkı sağlamak için, aylık periyotlarla tüm çalışanların katıldığı özellikle takım oyunları ve çeşitli eğlenceli aktiviteleri organize etmektedir.

Sosyal Sorumluluk: Şirket çalışanlarının oluşturduğu bir ekip tarafından yürütülen ve İnsan Kaynakları gözetiminde yönetilen MetLife Sosyal Sorumluluk Grubu, kurumsal sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmektedir. Bu kapsamda sivil toplum örgütleri ve çeşitli yardım kuruluşları ile bağlantıya geçilerek, MetLife Kurumsal Değerleri ile örtüşen değişik alanlarda birbirinden farklı çalışmalar yapılmaktadır.

İzin Politikamız: 1-5 yıl arası çalışanlar için 14 gün, 6-15 yıl arası çalışanlar için 20 gün, 15 yıldan fazla süre çalışanlar için ise 26 gün şeklinde uygulanmaktadır.

İş Başvurusu İçin;

http://www.kariyer.net/is-ilanlari/metlife-emeklilik-ve-hayat-a-s–is-ilanlari/2082/11880/a=2

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*