Anasayfa / BAYİLİKLER / Mobilya Bayilik Şartları ve Mobilya Bayilikleri

Mobilya Bayilik Şartları ve Mobilya Bayilikleri

bayilik

Mobilya Bayilikleri

Mobilya Bayilik Şartları ve  Mobilya Bayilikleri
Çocuk-genç odası mobilyasında uzmanlaşan markalar birbiri ardına mağaza açıyor. Pazarın yıllık büyüklüğü hacmi 300 milyon TL’ye ulaştı. Türkiye’de ilk kez mağaza açmaya hazırlanan yabancı markalar da var…

SADECE çocuk ve genç odası üreten ve kendi markalarıyla konsept mağazalar açan şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Genç odası mağaza konseptini Türkiye’de ilk kez uygulayan Çilek Odası’nın ardından pazara çok sayıda marka girdi. Pazarın yıllık hacmi 300 milyon dolara ulaştı.

Elbette mobilya sektörünün büyük oyuncuları da gelişen bu pazara ilgisiz kalmadı. Doğtaş, İstikbal, Bellona, Mondi ve İpek Mobilya gibi sektörün belli başlı markaları çocuk-genç odası modellerini artırıyor. Sektör temsilcilerine göre çocuk ve genç odası segmentinde büyüme potansiyeli oldukça fazla. Genele seslenmek yerine farklı yaş, cinsiyet ve yaşam tarzına sahip çocuklara ve gençlere yönelik özel tasarımlı konseptler geliştiren şirketlerin ürünlerine ilgi çok fazla.
Peki hangi şirket nerelerde mağazalar açacak?  Bayilik şartları neler?..

ÇİLEK ODASI 35 yeni mağaza açacak

16 yıl önce tasarım odaklı bir firma olarak kurulan Çilek Odası, yalnızca çocuklar ve gençler için ürünler üretiyor. Bu yönüyle fark yaratan Çilek’in girişimcilik başarısı aynı zamanda Türkiye’de çocuk ve genç odası pazarını yarattı. Çilek’i kurdukları günden bu yana ihracat odaklı bir firma olduklarını vurgulayan Çilek Genel Müdürü Muzaffer Çilek, “Kullanışlı, farklı, özgün ve son derece dayanıklı olan ürünlerimizi, ileri çocuk güvenliği standartlarına göre tasarlıyor ve AB kriterlerine uygun malzemeler kullanarak üretiyoruz” diyor. Şirket, üretiminin yüzde 50’sini 66 ülkeye ihraç ediyor. Son dönemde Dubai, Kuveyt ve Rusya’da işlerinin arttığını söyleyen Muzaffer Çilek, “Kuzey Irak ve İran’da hızlı büyümemizi sürdürdük. 2011 yılında Avustralya, Finlandiya, İsrail, Belarus ve Moğolistan’ı ihracat yaptığımız ülkeler arasına ekledik. 2012’de yüzde 25 büyüme hedefliyoruz” diyor. Çilek Odası’nın 2011 cirosu 200 milyon TL. Yurtiçinde 114, yurtdışında ise 135 mağazası var. Çilek Odası, 2012’de franchising sistemiyle 35 yeni mağaza daha açacak. Bunların 25’i yurtiçinde, 10’u yurtdışında olacak. Yurtiçinde açılacak bir mağazanın toplam yatırım tutarı 300 bin TL. Yurtdışı mağazaların yatırım tutarı ise 300-400 bin TL arasında değişiyor. Çilek Odası, en son “Kara Korsan” serisiyle çocuk odalarını piyasaya sundu. Araba temalı koleksiyonlarına ise “araba ranza” modelini ekledi.
Telefon: 0 212 465 78 45
E-posta: franchising@cilek.com
Web: cilek.com

DİLAY Caillou’nun yatağı İnegöl’de üretilecek

Dilay Modüler Mobilya çocukların en sevdiği çizgi karakterlerinden biri olan, Kanada menşeli Caillou’nun mobilya üretim lisansını aldı. Şirket, bu yeni ürünüyle önemli bir atağa hazırlanıyor.
Dilay Modüler Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Azmettin Gündüz, “Caillou figürlü bebek odası ve çocuk odası takımları üretimi için ilgili firmayla 3 ay önce anlaştık. 2-9 yaş grubu çocuklar için 4 farklı model tasarladık ve ürettik. Ürünlerimiz bu hafta içinde satışa sunuldu. Caillou figürlü modellerinin büyük ilgi göreceğini tahmin ediyoruz” diyor. Dilay Modüler Mobilya’nın Türkiye genelinde bayileri var. Ancak, Caillou figürlü oda takımları için yeni bayilikler oluşturulacak. Bayilik için alınacak ürün miktarı karşılığında teminat gösterilmesi yeterli.
Dilay Modüler Mobilya’nın fabrikası İnegöl Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunuyor. Fabrika, 6 bin metrekaresi kapalı, 20 bin metrekare açık alan üzerinde kurulmuş. Dilay Modüler Mobilya genç odası, yatak odası, bebek odası takımları üretiyor.
Telefon: 0 224 714 88 13
E-posta: info@dilaymobilya.com
Web: dilaymobilya.com

DOĞTAŞ Çocuk ve gençler için 14 modeli var

Doğtaş, 1990’dan bu yana çocuk ve genç odası üretiyor. Çocukların hayal dünyalarına hitap eden birçok kahramanla ürünlerini sembolize ediliyor. Şirketin çocuk ve genç odasında 14 ayrı konseptte ürün grubu bulunuyor. Bunlar Arte, Blue Bird, Exclusive, Korsan, Miss, Motokids, New Times, Pasifica, Rock, Secret Garden, Smart, Spirit, Coll ve Speedo şeklinde sıralanıyor. Tavan lambasından nevresime, abajurdan pufa, halıdan perdeye kadar tüm aksesuarlar genç oda konseptine uygun şekilde hazırlanmış.
Tüm bu ürünler şirketin Ar-Ge ve tasarım departmanlarındaki 22 kişilik ekip tarafından hazırlanıyor.
Doğtaş’ın yurtiçinde 130, 65 ülkede 94 mağazası var. Mağazaların yanı sıra İngiltere, Almanya, İran, Suriye, Libya ve Rusya gibi birçok ülkeye ihracat yapıyor.
2012’de yüzde 40 büyümeyi hedefleyen şirket, bu doğrultuda marka bilinirliğini artırma çalışmaları yapacak. 2012 sonuna kadar yurtdışında 19 mağaza açacak. Yurtiçinde ise bayilik sistemiyle mağazalar açmaya devam edecek.
Telefon: 0 212 438 23 36
Web: dogtas.com.tr

MODECO Türkiye’de distribütör arıyor

Yunanistan’ın Larisa kentinde 30 yıldan bu yana çocuk-genç odası üreten Modeco, şimdi Türkiye pazarına girmeye hazırlanıyor. Modeco’nun sahibi Paschopoulos Evangelos, “Yunanistan’ın çeşitli kentlerinde 20 mağazamız var. Bunların 13’ünü franchising sistemiyle açtık. Şirketimizin yıllık cirosu 5 milyon euro” diyor. Modeco, Türkiye’de de benzer şekilde büyümeyi hedefliyor. Bunun için bir master franchise bulunacak. Daha sonra partner aracılığıyla Türkiye’nin gelişmiş illerinde mağazalar açılacak. Modeco, ilk mağazasını İstanbul’da açmayı, daha sonra diğer illerde franchising sistemiyle büyümeyi planlıyor. Bir Modeco mağazasının yatırım tutarı 50 bin TL. Bu fiyata franchise giriş bedeli, teşhir ürünleri dahil.
Modeco’nun 100 modeli var. Mobilyalar meşe ya da meşe kaplama ağaçlardan imal ediliyor. Ayrıca kişiye özel mobilya da üretilebiliyor. Bunun için tasarladığınız bir oda takımını şirkete ulaştırmanız yeterli. Uzman tasarım ekibinin katkılarıyla size özel bir oda takımı üretiliyor.
Telefon: 00 30 210 729 01 00
E-posta: info@modeco.gr
Web: modeco-eu.com

BENİM ODAM 17 modeli var

Bursa İnegöl merkezli Bayras Mobilya, “Benim Odam” markasıyla bebek ve genç odası üretiyor. Sedat Aras ve Suat Aras tarafından kurulan şirket,
1996’dan bu yana faaliyet gösteriyor. 8 bin metrekare kapalı alana sahip üretim tesisi var. Başta Avrupa olmak üzere 52 ülkeye ihracat yapıyor. Şirketin My Car, Special, Prenses, Carisma, Legna, Kelebek, Ünigenç, Poligon, Complex, Ekol, Yağmur, Kapris, Active, Rüya, Turnike, Fora ve Smart olmak üzere 20 modeli bulunuyor. Türkiye genelinde 250 bayisi var. Bayi sayısını artırmak isteyen şirket, Türkiye’nin talep gelen her ilinde yeni bayilikler verecek. Bayilik için alınacak ürün miktarı tutarında teminat gösterilmesi yeterli.
Telefon: 0 224 724 25 45
Faks: 0 224 724 28 85
E-posta: info@bayras.com
Web: www.bayras.com.tr

MELTEM Yüksek teknolojiye sahip

Meltem Bebek ve Genç Odası’nın üretim tesisi İzmir’de bulunuyor. 0-24 yaş grubuna yönelik 17 modeli var. Meltem Bebek ve Genç Odası’nın İstanbul, İzmir, Antalya ve Kahramanmaraş’ta 6 mağazası var. Şirket yeni mağazalar açıp bayilikler oluşturacak. Bayilik için gerekli yatırım tutarı bölge potansiyeline göre değişiyor. İstenen teminat miktarı ise 150 bin TL.
Meltem Bebek ve Genç Odası İstanbul Bölge Satış Müdürü Ercan Eker, “İzmir’deki fabrikamız, 17 bin 500 metrekaresi kapalı olmak üzere 30 bin metrekare alana sahip. Panel mobilya ve MDF bebek ve genç odalarımızı son sistem makinelerde üretiyoruz. Mobilyaların büyük çoğunluğunu iç pazara sunuyoruz. Ayrıca ihracat yapıyoruz” diyor. Üretiminin yüzde 30’unu ihraç eden şirket, Almanya, Belçika, Hollanda, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Moldova, Kazakistan, Suriye, Libya, İran, Irak, Suudi Arabistan’a ihracat yapıyor. Meltem Bebek ve Genç Odası bebek mobilyası üretiminde dünyada sayılı ve Türkiye’de bir ilk olan tam otomatik boya hattına sahip. Bu teknoloji sayesinde mobilyalar el değmeden boyanıyor.
Telefon: 0 232 782 62 45
Web: meltemmoduler.com

GENCELLA GENÇ ODASI AB standartlarına uygun

1995’te Karabük’te kurulan Çayıroğlu Mobilya, 2003’te İnegöl’e taşınmış. Şirket bu süreçte üretim alanını genişletip makine parkurunu artırmış. Şimdi ayda 400 takım mobilya üretebiliyor. Genç odası takımları Gencella markasıyla piyasaya sunuluyor. Çayıroğlu Mobilya Sahibi Sami Çayıroğlu, AB standartlarına uygun, E-1 kalitesinde mobilya ürettiklerini söylüyor.
Şirket, ürettiği mobilyaların bir bölümünü Fransa, İran, Yunanistan, Avusturya, Almanya’ya ihraç ediyor. İç pazarda satışlarını bayileri aracılığıyla yapıyor. Şirketin 160 bayisi var. Yeni bayilikler de verecek. Bayilik için başlangıçta en az 5 takım mobilya alınması gerekiyor. Mobilya takımlarının satış fiyatı ise bin ile bin 200 TL arasında değişiyor.
Telefon: 0 224 714 97 01
E-posta: info@cayiroglumobilya.com
Web: cayiroglumobilya.com

CAPLOONBA Yeni mağazalar açacak

İzmir merkezli Orpak şirketi 2006’dan bu yana Caploonba markasıyla bebek ve genç odaları üretiyor. Ürün yelpazesini her geçen gün genişleten şirketin şu anda 24 model bebek odası takımı, 6 model çocuk ve 9 model genç odası takımı bulunuyor. Orpak Genel Müdürü Güler Orpak, “Franchising sistemiyle mağazalar açıyoruz” diyor. Yeni mağazalar için il ve ilçelerden gelecek tüm talepler değerlendiriliyor. Bir Caploonba mağazasının yatırım tutarı ise mağaza büyüklüğüne göre değişiyor. Tasarımlarındaki yalınlığıyla beğeni toplayan Caploonba bebek, çocuk ve genç odaları, 2 yıl ürün, 5 yıl hizmet garantisi kapsamında müşterilere sunuluyor.
Telefon: 0 232 864 22 50
Faks: 0 232 864 22 72
E-posta: info@caploonba.com
Web: www.caploonba.com

GENCECIX Yenilikçi modelleri var

Gencecix, 2006’da Bursa İnegöl’de kurulmuş. Fabrikası yaklaşık 8 bin metrekare kapalı alana sahip. Aylık üretim kapasitesi ise 600 takım. Şirket, aralarında Fransa, İngiltere ve Almanya’nın bulunduğu 14 ülkeye ihracat yapıyor. Gencecix’in Türkiye genelinde birçok ilde bayileri ve mağazaları var. Yeni açılacak mağazalarda öncelik büyük şehirler ve gelişmiş illere verilmiş. Bir Gencecix mağazası açmak için dekorasyon masrafları dışında 5-6 takım mobilya alınması gerekiyor. Mağaza büyüklüğünün ise en az 100 metrekare olması şartı var.
Telefon: 0 224 718 60 00
Faks: 0 224 718 51 15
E-posta: gencecix@gencecix.com
Web: www.gencecix.com

İsmail DOĞAN / Doğtaş Genel Müdürü

“Büyüme potansiyeli çok yüksek”

Genç nüfusu yoğunluğu ve artan kişi başı gelir seviyesi çocuk-genç ürünlerine olan talebi artırıyor. İhtiyaçlar ertelenebilse de yeni nesillerimiz hep öncelikli sırada tutuluyor. Onların talepleri neredeyse hiçbir zaman reddedilmiyor. Bunların yanı sıra anne-babalar geçmişte sahip olamadığımız imkanları çocuklarına sunmak istiyorlar. Bu ve benzeri durumları gelişen çocuk ve genç odası pazarının önemli avantajları arasında sayabiliriz. Önümüzdeki yıllarda bu pazar büyüme devam edecek. Birçok firma artık bunun farkında. Ve mobilya markaları çocuk ve genç mobilyalarına artık daha fazla önem veriyor.

Ramazan DAVULCUOĞLU / Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı

“İç pazarın hacmi 9 milyar dolara ulaştı”

Mobilya sektörü 2011’de ihracatını yüzde 20 artışla 1 milyar 700 milyon dolara ulaştırdı. Sektör iç pazarda da dinamizmini koruyor. İç pazarın hacmi 9 milyar dolara ulaştı. 2012 yılında 2 milyar dolarlık ihracat hedefliyoruz. İhracatta diğer ülkeler bizim kadar hızlı büyümüyor. Şu anda dünya mobilya ihracatı sıralamasında 21’inci sıradayız. 5 yıl içinde ihracatta ilk 10 ülke arasına gireceğimizi düşünüyoruz. Kaynak : Ersan Çıplak/Para Dergisi

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*