Anasayfa / Genel / Nasıl iş bulurum

Nasıl iş bulurum

Nasıl iş bulabilirim diye düşünüyorsanız konumuza inceden bir göz gezdirmenizi tavsiye ederiz. İş bulmak için ilk olarak aradığınız iş kategorisini net olarak belirlemeniz gerekmektedir. Bunun için ise gereken aldığınız eğitim seviyesi ve daha önce çalıştığınız iş alanlarınızı belirlemelisiniz. Eğer herhangi bir işte çalışmamışsanız tavsiyemiz sevebileceğiniz bir iş kategorisinde iş aramanız.

Günümüzde iş bulmak için en çok faydanılan kaynaklar ise kariyer siteleri. Bu sitelerde il ve meslek alanlarınıza göre bir çok ilanla karşılaşabilirsiniz. Çalışacağınız şirketleri ise kendi web sitelerinden araştırarak haklarında daha fazla bilgi toplayabilirsiniz.

İyi bir iş nasıl bulunur

Uzmanlar iş hayatına hazırlığın daha okul yıllarında başlaması gerektiğine dikkat çekiyor. İşte iş hayatına hazırlanırken ve iş başvurusunda bulunurken dikkat edilmesi gerekenler. Güzel bir iş bulmak ve iyi para kazanmak herkesin arzusu.

Peki nasıl iyi bir iş bulunur?

  1. Öncelikle iyi bir iş için çalışmaya daha üniversite yıllarında başlamak lazım.
  2. Uzmanlar okul sırasında staj yapmanın, aktif bir şekilde projelere katılmanın önemli olduğunu söylüyor.
  3. İş başvurusu yaparken hazırlanan özgeçmişlerde de gençler büyük hatalar yapıyor. En büyük sorun da özgeçmişlerin hepsinin tek tip olması.
  4. İş başvurusu öncesinde şirket hakkında bilgi toplamak, neye ihtiyacı olduğunu belirleyip ona uygun yönleri öne çıkarmak iş başvurusunda önemli.
  5. İş görüşmelerindeki kritik konu ise maaş. Kurumsal şirketlerde bir maaş pazarlığı yok. Tek bir maaş teklifi yapılıyor ve aday bunu kabul etmezse iş görüşmesi bitiyor.
  6. Elbette patron şirketleri kurumsal şirketler gibi değil. Buralarda maaşlarda bir miktar esneklik sağlamak mümkün.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*