Anasayfa / Genel / Nasıl zengin olurum

Nasıl zengin olurum

Zengin olmak

Çabuk çözümler, hızla zengin olmak diye bir şey yok. Böyle bir şeyi istiyorsanız bir piyango bileti alıp dua etmeye başlamanız daha çabuk sonuç verebilir. Girişimcilik risk almak demektir. Cesareti olmayan risk alamaz. Cesaret ise bilgi ile artar. Dolayısıyla yapılacak iş hakkında yeterli seviyede bilgi sahibi olmak gerekir. İşte başarılı bir girişimci olmanın 10 altın kuralı…

1 – Nasıl zengin olurum Doğru işi seçin

Genellikle en iyi bildiğiniz iş size uygun iştir. Önümüzdeki birden fazla seçeneğin bulunması durumunda ise en hızlı büyüme potansiyeline sahip olanını seçmeniz en doğrusu. Yeni bir işe başlarken ilk olarak “iş planınızı” oluşturmanız gerekir. Böylelikle ‘başkaları da o işe girdiği’ için değil gerçekten kârlı bir büyüme fırsatının bulunduğunu görerek yatırım yapmış olursunuz. Eğer iş planınız başlangıçta düşündüklerinizin tersi bir gelişimi öngörüyorsa, yatırım için başka bir alan seçmeniz iyi olur.

2 – Nasıl zengin olurum Kişisel hedeflerinizi belirleyin

Kuracağınız iş bütün hayatınızı etkileyeceği için girişimci olarak yola çıkarken kişisel hedefleri belirlemek çok önemli. Bu noktada girişimcinin kendine “Kuracağım iş kişisel hedeflerimi gerçekleştirmemi ne oranda sağlayacak ya da engelleyecek?” sorularını yöneltmesi lazım. Bu soruların yanıtlarını bulmanız sizi başarıya taşıyacaktır.

3 – Nasıl zengin olurum Yeni işte başarılı olmak için ne yapmalıyım?

Bu işin püf noktası 4 maddeden oluşuyor. Birincisi yöneticilik yeteneği, ikincisi sektörel deneyim, üçüncüsü teknolojiyi kullanma olanağı ve son olarak planlama kabiliyeti. Bu özelliklerin hepsine sahip olarak işe başlayanların sayısı maalesef çok az. Hepsine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ilerlemeniz çok kolay olacak. Eğer bu özellikleri taşımıyorsanız, işin profesyonellerinden yardım almanızı öneriyoruz.

4 – Nasıl zengin olurum İş planı hazırlayın

Bir iş planı, kuracağınız şirkete ilişkin hedefleri belirleyen bir yol haritası gibidir. İş planını yazarken yapmanız gereken şirketin gelecekteki bilançolarını ve nakit akışını öngörmektir. İş planınızdaki verilerin ışığında kaynaklarınızı doğru değerlendirebilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. İş planı ayrıca ne kadar personel istihdam etmeniz gerektiğini ve pazarlama stratejinizde nelere dikkat etmeniz gerektiğini ortaya koyar.

5 – Nasıl zengin olurum Pazar araştırması yapın

Bir iş planı, kuracağınız şirkete ilişkin hedefleri belirleyen bir yol haritası gibidir. İş planını yazarken yapmanız gereken, şirketin gelecekteki bilançolarını ve nakit akışını öngörmektir. İş planınızdaki verilerin ışığında kaynaklarınızı doğru değerlendirebilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. İş planı ayrıca ne kadar personel istihdam etmeniz gerektiğini ve pazarlama stratejinizde nelere dikkat etmeniz gerektiğini ortaya koyar. Bu sayede sürprizlerle karşılaşma ihtimaliniz de ortadan kalkar.

6 – Nasıl zengin olurum Zaman yönetimi

İster tecrübeli ister tecrübesiz bir işadamı olun, bir işletmenin planını yaparken ilk olarak üzerinde düşünmeniz gereken konu zamanınızın planlanması olmalıdır. Bazı kişilere, disiplin içinde iş saatlerine uygun şekilde çalışmak zor gelir. İşinize ne kadar zaman ayıracağınıza karar verebilmek için, kendinize 1 haftalık taslak plan hazırlayın. Bunu yaparken, muhtemel sorumluluklarınızı listeleyin ve karşılarına ne kadar zaman gerektiğini belirtin.

7 – Nasıl zengin olurum İşyeri mekânının değerlendirilmesi

Yapmayı düşündüğünüz iş ile ilgili olarak negatif ve pozitif unsurları belirledikten sonra, potansiyel problem olabilecek yasal ve toplumsal konuları inceleyin. Planladığınız işin yapılmasını engelleyici hususlar ya da bunları gidermek için çok yüksek maliyetli tadilatlar gerekebilir. Ülke kanunlarını araştırmak gerekir.

8 – Nasıl zengin olurum Yaratıcı ekipler oluşturun

Bir iş kurarken veya mevcut bir işi yapılandırırken en fazla ihtiyaç duyulan yetenek yaratıcılıktır. Ancak yalnız sizin arayış içinde olmanız, yeni yol ve yöntemler aramanız, yaratıcı çözümler peşinde koşmanız yetmez. Birlikte çalışacağınız kişilerin de belirli düzeyde yaratıcılığa sahip olması gerekir. Yaratıcı ekipler, her tür işte tutunma ve başarı ihtimalini yükseltir. Özellikle reklamcılık, iletişim, perakendecilik, finans ve bilişim gibi hizmet sektörlerinde yaratıcılık başarının ilk koşuludur. Günümüzde sivil toplum kuruluşlarında da yaratıcılık belirlenen amaçlara ulaşılmasını kolaylaştırıyor. Bir işyerinde herkes, işleri alışageldiği şekilde yaptığında, yaratıcı fikirler ortaya çıkmaz. Sıkı bir denetim ve disiplin anlayışının egemen olduğu işyerlerinde yeniliklere yönelik yaratıcı fikirlere iyi gözle bakılmaz. ’Eski köye yeni adet getirenlere’ disiplinsiz bir bozguncu muamelesi yapılır.

9 – Nasıl zengin olurum Nakit akışına dikkat edin

Piyasa şartları, alacakların tahsilatından dolayı yaşanan zorluklar, işletme giderleri, devlete olan ödemeler, üçüncü şahıs ve firmalara olan borçlar maalesef girişimciyi etkileyen ve sıkıntıya sebep olan unsurlar. Nakit akışı ve mali planlama ile ileriyi görmek, önlem alarak hazırlıklı olmak lazımdır.

10 – Nasıl zengin olurum Sinirleriniz sağlam olsun

Bazı girişimciler strese dayanıklı olup stresli bir ortamda iş çıkarabilir ve mutlu olabilir. Bazları ise stresli ortamlara hiç alışkın değillerdir. Yoğun iş temposu ve bilgi bombardımanı, hızla gelişen teknoloji ve değişimleri takip telaşı, bitmeyen rekabet ve düzelmeyen ekonomi gibi bir sürü sebep strese sebebiyet veriyor. Çok fazla sorumluluk, fiziksel görüntü konusunda endişe, yetersiz kişisel enerji, iş tatminsizliği, dinlenmeye ve eğlenceye zaman ayıramamak, yalnızlık duygusu, reddedilme ve başarısız olma korkusu da stresten kaynaklanıyor.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*