Anasayfa / Genel / Ekonomi / Netvarium.com ve Kampanyaları

Netvarium.com ve Kampanyaları

netvarium

netvarium

İnternette son günlerde yapmış olduğu saat kampanyasıyla popülaritesi artan, bununla beraber bir çok eleştiriye de maruz kalan netvarium.com’un, aynı zamanda da NG Medya’nın ve NG Elektronik’in CEO’su olan Halit Emre Aydın’la hediye saat kampanyasını ve netvarium.com’u konuştuk

Daha otuzuna ulaşmamış genç bir işadamı olan Halit Emre Aydın, doktor bir babanın oğlu olarak, iyi eğitim ve iş disipliniyle yetişmiş, eğitimini sürdürürken de iş dünyasına atılmış bir bilgisayar mühendisi. Fatih Koeji ve Fatih Fen Lisesi’nde tamamladığı orta öğreniminden sonra, Koç Üniversitesi’ndeki eğitiminin ilk yıllarından itibaren bilişim sektörüyle ilgili girişimlerde bulunan Aydın geçtiğimiz günlere kurucusu olduğu netvarium.com’un çok ses getiren “Hediye Saat” kampanyası ile gündemdeydi.

Halit Emre Aydın ile netvarium.com’u, çok tartışılan “Hediye Saat” kampanyasını ve şu anda devam etmekte olan mevcut “Yarısı Sizden Yarısı Bizden” kampanyasını konuştuk.

Öncelikle sizden Netvarium’u anlatmanızı istiyoruz. Nasıl kuruldu? İnternetten alışverişte ortaya koyduğu fark nedir?

Ticaretle uğraşan büyük bir ailenin mensubuyum. Babam Ömer Aydın, sağlık ve medya sektöründe yatırımları bulunan bir doktor. Ben de ailem gibi ticaretle uğraşma hedefiyle iş hayatına atıldım. Ancak hem aldığım eğitime uygun, hem de global manada büyüyen bir Pazar olduğu için bilişim sektörünü seçtim. Ticaret hayatına atıldığımdan günden bugüne tüm yatırımlarımı ve girişimlerimi internet tabanlı gerçekleştirdim. 2005 yılında indirimci.com’u, 2008 yılında ngstores.com’u kurdum. 2011 yılında bu iki sistemi herseyhemen.com adı altına entegre ettik. Bu süreçte Özel Alışveriş (Private Shopping) siteleri ortaya çıkmıştı. Fakat o süreçte e-medya gücümüzü de artırmaya yönelmiştik. Bugün bünyemizde bulunan siteler arasında, Türkiye’nin en çok* takip edilen haber sitelerinden biri olan haber365.com, en çok* tıklanan video sitelerinden biri olan videyon.com, en çok* dinlenen müzik platformlarından biri muzikin.com ve şu sıralar yayın hayatına geçmesi planlanan pembecafe.com’un temelleri o süreçte atıldı. Daha sonra biz de bu segmentte yer almalıyız dedik ve biraz gecikmeli olarak netvarium.com, 2011 yılında rakiplerinden farklı özelliklerle kullanıcıların karşısına çıktı. Farklı olma noktasında proje ekibimizle sabahlara kadar süren toplantıların sonunda kapıda ödeme, farklı kampanyaları aynı sepette birleştirme, özel alışveriş ilkeleri ve daha birçok yenilikle alışveriş yapan kullanıcı odaklı bir alışveriş sistemi kurduk. Belki diğerlerinden daha sonra ortaya çıktık ama ekibim ve ben “Artık takip edilen, öncülerden biri biziz” diyebiliyoruz.

Peki bu saat kampanyası nereden çıktı, amacınız neydi ve gelen eleştirilerin kaynağı nedir?

Şu an internet ekseninde yayınlanan reklamlarının büyük bir bölümü özel alışveriş sitelerine ait ve söylenenler üç aşağı beş yukarı aynı. Biz her zaman yaptığımız gibi farklı olmak istedik. Zaten Netvarium’un 1. yılını kutlamak adına çılgın bir projenin peşindeydik. Bu bağlamda birçok farklı proje için kafa yorarken birden “Hediye Saat” kampanyası fikri ortaya çıktı ve hızla işe koyulduk. Yine uykusuz onlarca gecenin ardından kısa bir sürede kampanyayı Deni&Gabi markasıyla hazır hale getirdik. Amacımız basitti; reklam giderini saat hediye ederek artıracak, fakat kullanıcı sayısında ani bir sıçrama yaratacaktık. Zaten bizimle ilgili eleştirilerde en çok güldüğümüz nokta, bazı kişilerin bu kampanyadan kar ettiğimizi düşünmesi. Bu kampanyanın tamamı sistemimiz için reklam gideri idi ve amacımız yeni üyelerle tanışmaktı. Bizim hediye ettiğimiz saatlerin kalitesinde, iddia edilen maliyetlerde para kazanacağını düşünen varsa, hayırlı uğurlu olsun. Zaten matematikten 4 işlem seviyesinde anlayan birinin böyle bir şey düşünmesine olanak dahi vermiyorum. Kampanyaya dair bir diğer eleştiri ise kargo zamanıyla ilgiliydi. Bu konuda kullanıcılarımıza hak verdiğimiz noktalar var. Ancak takdir edilmemiz gereken bir husus var ki; biz bu kampanyayı planlarken kullanıcılardan gelecek reaksiyonu daha düşük planlamıştık. Sonuç olarak internetten alışveriş yapan kitle belli rakamlar dahilinde. Beklentimizin aksine ilk gün sunucularımızı zorlayan bir yığılma yaşandı. Biz o gün 100-200 saat verip, hepsine tükendi yazıp, bu kampanyanın söylentisiyle bile üye kazanmaya devam edebilirdik. Bunun yerine insanların güvenini kazanmak ve kimseyi geri çevirmemek adına sürekli yeni saat alımlarıyla kampanyayı sürdürdük. Bunu sürecin gelişiminden de anlayabilirsiniz. Kampanyanın başladığı ilk günlerde “Üye olan Herkese saat hediye ediyoruz.” diyorduk. Kampanya sürecini ortalarında sloganımızı “Tam 1 Milyon Saat Hediye Ediyoruz.” olarak değiştirdik. Bunun bize yarattığı bir operasyon sıkıntısı olduğunu kabul ediyoruz. Ancak kimsenin şüphesi olmasın ki, ne gerekiyorsa yaparak saatler kullanıcılarımızın eline ulaştırdık. Hatta saatlerini beğenmeyen kullanıcılarımıza başka bir saat seçme hakkı tanıdık. Özetle el yapımı, İsviçre üretimi saat bekleyen birkaç kişinin varlığını görmezden gelirsek, aldığımız geri dönüşler gayet olumlu.

Bundan sonra ne olacak, netvarium hediye saat kampanyasının ardından adından söz ettirmeye devam edecek mi?

Elbette Netvarium’un işi saat hediye etmek ile bitmeyecek. Aksine yapmamız gerekenler ve yoğunluğumuz arttı. Bizi 3 ay önce tanıyanlar vardı ama saat kampanyamızdan sonra artık tanımayan yok. Bu kampanyayla bizi tanımış, bize güvenmiş ve bizden daha fazlasını bekleyen kullanıcılarımız için şimdi yeni projelerin peşine düştük. Şu günlerde Netvarium’da dünyanın bir çok farklı ülkesinden belli tasarımcıların elinden çıkmış giyim markalarıyla tanışabilirsiniz. Amacımız tüm röportaj boyunca vurguladığım farklılığımızı artık kullanıcılarımız için de geçerli kılmak. Artık Netvarium zaten sunduğu kaliteli markaların yanına kimsede bulunmayanları da ekledi diyebiliriz. Yeni bir alışveriş alışkanlığı yaratmaktı yola çıkarken hedefimiz. Herkes emin olabilir ki; şaşırtmaya ve şımartmaya devam edeceğiz. İşte bu bağlamda sloganı “Sezon Alışverişinizi Birlikte Yapıyoruz” sloganı ile yeni bir kampanya başlattık ve kullanıcımızla buluşturduk.

Kampanya hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Basitçe, üyelerimizin yaptığı alışveriş üzerinden alışverişlerinin yarısını hediye ediyoruz. Yani, bir üyemiz sitemizde yer alan ürünlerden zaten indirimli olan kampanya fiyatları ile 100 TL’lik ürünü sepetlerine eklediklerinde sadece 50 TL ödüyorlar,200 TL’lik ürünü sepetlerine eklediklerinde sadece 100 TL ödüyorlar. Bu kampanya da yine amacımız farklılık yaratarak, mevcut üyelerimizin netvarium’a olan bağlılıklarının kalıcı olmasını sağlamak ve yeni kalıcı üyeler kazanmak. Kaynak: Posta
Siz de netvarium.com hakkında daha fazla bilgi almak ve üye olmak isterseniz; www.netvarium.com

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*