Anasayfa / Genel / Otomotiv ve yeni iş fikirleri

Otomotiv ve yeni iş fikirleri

Otomotiv ve yeni iş fikirleri

iş fikirleri

yeni iş fikirleri

Yenilikleri oluşturmada ihtiyacı saptamak işin başı… Otomotiv endüstrisinde sadece konfor ve sağlamlık yetmiyor. Ufak buluşlar, tatmin ve farklılık duygularına yol açarken; fikir sahiplerine de büyük paralar kazandırıyor.

Çok sayıda girişim ve pazarlama kuruluşuna üyeyim. Bu dernek ve meslek kulüpleri aracılığıyla son teknolojilerden anında haberdar oluyorum. Böylece dünyadaki farklılık ve yenilik gelişmelerini takip imkânı doğuyor. Şu anda arşivimde karmaşık endüstriyel projeler var. Elbette bunları büyük yatırım projeleri olarak dergimizin kapsamı içinde yayınlamamız imkânsız.Ancak, küçük ve pratik işlerden örnekler göstererek okuyucularımızın farklı düşünce kapılarını açmayı hedefliyorum.
Amacım, yenilikleri örnekleyerek verimli esinlenmelere zemin hazırlamak.

Üyesi olduğum SBDC (Small Business Development Center) bahsettiğim kulüplerden sadece biri… Küçük çaplı girişimcilikte niş marketi temsil eden ve de basit fikirleri geliştiren bir kurum. Üretilen projeleri periyodik olarak bana geçiyorlar. Geçen hafta “Otomotiv sektöründe küçük boyutlu yeni fikirler” başlığı altında gönderdikleri 8 projeyi gerçekten basit olmalarına rağmen çok beğendim. Üçünü sizinle paylaşmak istiyorum.

Dileyenler fikir sahibi üreticilerle temasa geçebilir daha fazla bilgi alabilirler. Hatta bu ürünlerin Türkiye’ye ithalatı; temsil ve dağıtım hakkının elde edilmesini de düşünebilirler. Ancak gönderilen dosyalarda fikir sahiplerinin web siteleri yok.Görüşmenizde eğer varsa web adreslerini öğrenmeye çalışın. Böylece ürünleri görsel olarak daha yakından inceleme olanağını yakalayabilirsiniz.

Alev saçan stop lambaları : Spor otomobiller ve motosikletler için geliştirilmiş bir proje bu. Yenilik fikrinin esası bir mercek sistemine dayanıyor. Girişimci ışık illüzyonu yayan lens sistemi üzerinde çalışmış. Birkaç mercek bileşenini kristal yapıda saydam plastikten üretmiş. Far üzerine doğrudan uygulanıyor. Stop lambaları yakıldığında alev fışkırıyormuşçasına canlı bir görüntü oluşuyor. Bu illüzyonu görenler stop lambalarından alev çıktığını sanıyor. Frene basıldığında daha yoğun alev üreten cinsleri de var. Yenilik fikrini geliştiren girişimci Rene Batiste isimli bir Amerikalı. Las Vegas’lı bir ışık oyunları ustası.
Mercekleri doğrudan stop lambalarına takıyorsunuz. Ve gösteri başlıyor.Üstelik bir takım setin fiyatı çok da ucuz.
Telefon: 001 (702) 3967385
Email: rene_bat@msn.com veya bvconcepts@msn.com

Yakıt tasarrufu ve sessizlik : Norman Krastel otomotiv konusunda çeşitli fikirleri olan genç bir girişimci. Son yeniliğini Amerikan Patent Dairesi’nde tescil ettirmiş. İşin özü şu: Krastel, otomotiv üreticilerinin estetik kaygılarla aerodinamik unsurları çoğu zaman pas geçtiklerine inanıyor. Son zamanlarda uçakların kanat uçlarına dikine takılan ‘flap’ların büyük yakıt tasarrufu ve denge sağladığını görmüş. Buna benzer bir sistem neden otomobillerde olmasın diye düşünmüş.
Sonra, kendi geliştirdiği mini ‘flap’ları (ya da klipsleri) otomobilin kaputu üzerine öyle bir yerleştirmiş ki, hem yakıt hem de hava sürtünmesi azalmış.Şemalarıyla birlikte her model için hazırladığı şık parçalar kaput üstüne yapışıyor.Sonuç: Keyifli ve ekonomik bir sürüş… Telefon: 001 (505) 8364134  Email: nkrastel@yahoo.com

Kırık ve çiziklere son : Bizim KOBİ’lere benzer bir kurum. Kaliforniya’da San Antonio kentinde… Marka adı Reflex… (Markanın web sitesini araştırdım ama bulamadım.) Reflex’in en büyük özelliği sürekli yenilik fikirleri üretmesi… Ünlü “3M” firmasıyla birlikte geliştirdikleri çok sayıda orijinal fikirleri var. En ilginçleri otomobilin boyasını sonsuza kadar koruyan bir sistem. Polipropilen tabanlı bir materyal özellikle aracın ön bölümüne kolayca tatbik ediliyor. Sinek yapışmadığı gibi; taş ve ufak vuruklardan boya zarar görmüyor. Ayrıca çeşitli modeller için geliştirilmiş far koruyucuları da var. Paketi açıyor ve yapıştırıyorsunuz.
Her koşulda farlarınız ve kaportanız sapasağlam…
Reflex telefon: 001 (210) 3427114

Nur Demirok – Paradergisi

Hakkında iskurun

Bir yorum

  1. evden sermayesiz iş imkanları sunuyoruz demişsiniz ama böyle bir sonuç yok.ben iyibir ticaret adamıyım ticartte çok eski ve olgun bir geçmişim var.
    eksiğim işletme sermayemin olmaması.olursa işletmecilik veya her türlü satış bölge md. pazarlama sorumluluğu veya sponsorlu bir iş bakıyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*