Anasayfa / Genel / Parola Sıfırlama Anahtarı

Parola Sıfırlama Anahtarı

Parola Sıfırlama Anahtarı

Bilgisayarınızın giriş parolasını mı unuttunuz? “Parola Sıfırlama Anahtarı”ile parolalarınızı hatırlamak zorunda kalmayacaksınız. Windows’a sahip bilgisayarınızın şifresini kolayca yenileyebilirsiniz.

Nedir bu Anahtar?

Bilgisayarınızı başlatırken parolanızı hatırlamıyorsanız bile şifre engelini aşarak şifrenizi yenilemeye yarayan bir kurtarıcıdır. İkinci el bir bilgisayar aldığınızda satıcı size giriş parolasını söylemeyi unutmuş olabilir, ya da arkadaşınızın bilgisayarını düzeltmek için ona yardımcı olmak isteyebilirsiniz. Bunun için sadece “Parola Sıfırlama Anahtarı”nı kullanmanız yeterli olacak.

Bilgisayarınızı Anahtar ile birlikte çalıştırdığınızda bilgisayarınızı boot ederek tüm kullanıcı adlarını görebileceğiniz özel bir yönetici programı ile karşılaşacaksınız. Bu panelden dilediğiniz hesabı yenileyebilir ve hızlıca işlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Diğer araçlarla kurulumuzu kurtarmak uzun, zahmetli ve karmaşık yollara sizi sürükleyecektir. Tabi size yardımcı olacak teknik bilgiyi elde etmeniz için de internete bağlanabilen başka bir bilgisayara ihtiyacınız olduğunu da göz önünde bulundurmak gerek.

Parola Sıfırlama Anahtarı tıpkı sıradan bir anahtar boyutunda dizayn edildiği için anahtarlığınızda taşıyarak, parolanızı unutmuş olmanız sorun teşkil etmeden kolayca şifrenizi sıfırlayabileceksiniz. Parola Sıfırlama Anahtarı, USB ile önyükleme yapabilmeyi destekleyen aşağıdaki programlarda test edilmiştir:

  • Windows NT 4
  • Windows XP
  • Windows Vista
  • Windows 7
  • Windows 8
  • Windows 8.1

Bazı virüsler erişimi engellemek için sistem üzerinde değişiklikler yapar. “Parola Sıfırlama Anahtarı”nı anti-virüs programınızla birlikte, erişimi yeniden sağlayıp virüsü temizlemek için de kullanabilirsiniz.

Parola Sıfırlama Anahtarı ile 60 sn. içerisinde parolanızı yenileyebilirsiniz. Kullanımı ve taşıması çok kolay olan Anahtar, Windows’un tüm güncel sürümleri ile çalışmaktadır.

Nasıl Çalışır?

Bilgisayarınızın şifresini unuttuysanız, USB girişine Parola Sıfırlama Anahtarını girdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Parola Sıfırlama Paneli’nin çalışması için bazı bilgisayarlarda Del, F10 veya F12 tuşlarını basılı tutarak yeniden çalıştırmanız gerekebilir. Böylece USB’den boot yapma işlemini seçebileceğiniz paneli görebileceksiniz. Parola Sıfırlama Programı’nın çalıştırılması aşağıdaki resimli anlatımdan da kolayca öğrenebilirsiniz:

USB anahtarınızla bilgisayarınız çalıştırıldıktan sonra yukarıdaki kullanım şartları uyarısını göreceksiniz. “Kabul Ediyorum” butonuna tıklayın…

Windows yükleme sekmesini tıklayın…

Kullanıcı adlarının sıralandığı panelden parolası yenilenecek kullanıcı adını seçiniz…

Seçtiğiniz kullanıcı adından sonra “Reset Passord” sekmesini tıklayın…

Bazı sistemlerde açılış sırasında şifrenizi sıfırlamak için ek güvenlik özellikleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda, bir kullanıcı hesabı klonlanmış olabilir. Klonlanmış bir kullanıcı adı ve şifre hariç orijinal kullanıcıyla aynıdır. Bu nedenle; aynı profil, dosya sisteminde kullanılan ve aynı grup üyelikleri geçerlidir.

“Clone User” sekmesini tıkladıktan sonra yeni bir kullanıcı adı giriniz…

Klonlanmış kullanıcı adınız artık listede görülecektir…

Yeni kullanıcı adınızı seçerek klonlanmış kullanıcının parolası sıfırlanır…

Sistem üzerinde herhangi bir kullanıcı için, Kullanıcı Bilgisi sekmesine tıklayarak ek bilgileri görebilirsiniz.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*