Anasayfa / Genel / Romanov koyunu Çiftliği açmak – Romanov koyunu yetiştirmek

Romanov koyunu Çiftliği açmak – Romanov koyunu yetiştirmek

Romanov koyunu Çiftliği açmak ve Romanov koyunu yetiştirmek karlı bir iş fikri

Damızlık Romanov koyununun ithalatına izin verilmesiyle yeni bir fırsat doğdu. Irk özellikleri bakımından; koyun yetiştiriciliği yapmak isteyenler için karlı ve geleceği parlak bir iş fırsatı.

Romanov koyunu melez ve üstün verimli bir ırktır. Anavatanı Rusya’dır. 3 aylıkken cinsel olgunluğa erişir ve çiftleşme dönemi dışında da kızgınlık gösterme yeteneği vardır. Bu da sezon harici zamanlarda kuzu üretebilmeyi sağlar. Yılda 2-3 kez kuzulama dönemi olur ve bir seferde 5-6 kuzu verir. Bu verim yerli ırklarımıza göre çok yüksektir.

Damızlık olarakta kullanılabilirler. Kuzularının hayatta kalma oranı da yüksektir. Romanov koyunları çok kısa sürede kilo alarak et verimini arttırır. 4 ayda canlı ağırlığı 55 kilogramı bulur. Artı 50 ile eksi 45 derece kadar değişen iklim şartlarında verim özelliklerini devam ettirir.

Aylık süt verimi 50-70 kg arası değişir. Sütün işleneceği peynir ve yoğurdun yanında mükemmel deri kalitesi ile ülkenin kaliteli deri ihtiyacı bakımından büyük önem teşkil etmektedir.

Hakkında iskurun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*