Anasayfa / Genel / Şahinler Holding Zara için 50 milyon $’lık yatırım yapıyor

Şahinler Holding Zara için 50 milyon $’lık yatırım yapıyor

Şahinler Holding, Zara’yla stratejik işbirliği yapıyor. Edirne ve Avrupa Serbest Bölgesi’ni üs haline getirecek yatırım, 50 milyon dolara mal olacak.

Dört yıl önce iflas erteleme talebiyle gündeme gelen Şahinler Holding, yeniden yapılanma sürecini tamamlayarak, milyon dolarlık yatırım atağına kalktı. Tekstil, hazır giyim, turizm, gıda ve serbest bölge işletmeciliği alanlarında faaliyet gösteren holding, ilk olarak moda devi Zara ile stratejik iş birliği yapmaya hazırlanıyor. Edirne ve Avrupa Serbest Bölgesi’nde (ASB) Modavizyon şirketiyle halen Zara’ya yılda 3 milyon adet kadın ve erkek giyimi üreten Şahinler, Zara’dan aldığı talep üzerine üretimi iki katına çıkaracak. İlk etapta ASB’de üç ay içinde 500 kişilik istihdam sağlayacak bir fabrika kuracak olan holding, ardından Edirne’de 4 bin kişinin istihdam edileceği başka bir fabrika yatırımı yapacak. Zara için yıllık üretim adedini 6 milyona çıkaracak olan holding, bunun için toplamda 50 milyon dolarlık yatırım yapacak.

BU YIL HEDEF 3 MİLYAR DOLAR
Şahinler Holding’in en önemli yatırımlarından biri olan Avrupa Serbest Bölgesi, 2011 yılında 2 milyar dolara ulaşan ticaret hacmini geçen yılın sonunda 2.4 milyar dolara çıkarttı. Bu yıl hedef 3 milyar dolar. Bölgede 200 firmanın faaliyet gösterdiğini kaydeden Şahin, “Sırada 20 yeni yatırım var” dedi.

TEKSTİLDEKİ İSTİHDAM 5 BİNE ÇIKACAK
Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, “Zara’nın üretim ve lojistik üssü olacağız. Şirket, kapasitemizi katlamak istiyor. ‘Size 100 milyon doları bulacak kadar sipariş vereceğim’ diyor. Türkiye’de tek başına yıllık 100 milyon doları bulan başka bir konfeksiyon firması yok” diye konuştu. Şahin, “Tekstildeki istihdamımızı 5 bine çıkaracağız” diye konuştu.

Hakkında iskurun

Bir yorum

  1. zara bayiliğini malatyaya açmak istiyorum gerekli şarlarınız nedir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*